Това е страната, където започва масовото производство на литиево-йонни батерии и на хибридни електрически автомобили. Днес там търсят нова технология - следващото поколение твърди батерии, които да осигурят още по-голям капацитет на колите, а и на всяко устройство, което захранват.
Тук преди десетилетия са появява първият електронен калкулатор със слънчев панел. Сега соларните панели в страната не произвеждат само енергия от слънцето, но и водород.
Япония- страна, която е критикувана за бавния си зелен преход, но има за цел въглероден неутралитет до 2050 г.
Място, където устойчивостта и съхранението на природата са начин на мислене от столетия и където новите технологии бързо се превръщат в начин на живот, а научните разработки се трансформират в революция в практиката.
Държава, която вече приема решението на проблемите, свързани с климатичните промени не като пречка за икономическия растеж, а за точно обратното - като негов стимул и фактор за още по-голям просперитет.
Как ще ги стигнем японците
Япония е страшно интересна страна, с богата и много различна от наша гледна точка култура. Ето защо в поредица от текстове ще опитаме да помогнем поне малко за опознаването и разбирането ѝ.
За да се постигне това, Япония трябва да продължи с това, в което е най-добра - разработката на иновативни технологии. И да следва добре познатия принцип от традиционната си поговорка, че бамбукът, който се огъва, е по-силен от дъба.
Може би един от най-знаменателните примери за това е соларният парк, с чиято енергия се захранва едно от най-големите съоръжения за производство на зелен водород в света. С енергията от така извлечения от вода водород без емисии могат да се захранват превозни средства или пък горивни клетки за производство на енергия.
Производството и внедряването на употребата на водород като алтернатива на изкопаемите горива и създаването на технологии, базирани на тази чиста енергия, са сред основните зелени цели на Япония. Стратегията на страната за зелен растеж включва редица приложения на водорода - от коли на водородни клетки, през влакове, кораби и самолети, задвижвани с това гориво, до производство на стомана и енергия за индустриални цели и отопление.
Показателно обаче е, че заводът за производство на водород от слънчева енергия, наречен FH2R, или Fukushima Hydrogen Energy Research Field, се намира точно в префектура Фукушима.
Там, където през 2011 г. цунами удари местната атомна електроцентрала и последвалата авария принуди властите в Токио да спрат повечето АЕЦ в страната. Това доведе до ръст на използването на изкопаеми горива, за да се компенсира производството на ток, за което Япония е критикувана. Но резултатът е и усилено търсене на алтернативи, включително и знаковия парк за зелен водород, базиран именно във Фукушима.
Водородът обаче е само част от обявения изключително амбициозен план на страната за нулеви въглеродни емисии до 2050 г. Зелената трансформация залага на стратегия с редица иновации, подплатена с фонд от 18 млрд. долара, който да стимулира обществения и частния сектор в разработката на проекти и технологии.
Стратегията за зелен растеж се простира в 14 области и далеч не се изчерпва с водородна революция. Проектите обхващат иновации като био гориво от водорасли за самолети; бетон, който абсорбира въглероден диоксид; и технологии за улавяне на CO2.
В следващите години се очаква и представянето на коли със солидни батерии, които се зареждат по-бързо, имат по-висок капацитет за двойно по-дълъг пробег и са по-безопасни.
Япония умее да гледа в бъдещето и да инвестира в следващите десетилетия, но мерките за опазване на околната среда са факт от години и на по-ниско ниво - в общините за по-добра градска среда, включително и по отношение на чистота и качеството на въздуха.
Повечето градове имат собствени програми за въглеродна неутралност и съхранение на околната среда - от производство на чиста енергия, през програми за насърчаване на устойчиво пазаруване до рециклиране и енергийна ефективност.
В последните години качеството на въздуха в страната се подобрява - въпреки използването на изкопаеми горива за производство на енергия. Япония е на 96-то място по най-лош въздух в света от 134 страни. Лидерът в класацията Бангладеш е с най-нездравословния въздух, а последният - Френска Полинезия, е с най-добър.
Сред мерките, които японските власти вземат, са строги стандарти за емисиите от колите и индустрията, а планът на столицата Токио например включва и разширяване на зелените пространства, насърчаване на по-устойчиво строителство и забрана за нови коли само на бензин до 2030 г. И градът, и правителството стимулират със субсидии покупката на коли без емисии.
Иновации и намаляване на вредата
Сред мeрките, които помагат за подобряване на качеството на въздуха, е забраната за тютюнопушене в повечето общини в страната. Тя важи за обществени пространства и на открито, и на закрито, и по улиците няма тютюнев дим. За това допринася и появата на устройствата с нагряване на тютюн през 2014 г.
В годините след това спадът на потреблението на цигари е невиждан на други места по света - с над 40 на сто, като така намалява сериозно и броят на пасивните пушачи и замърсяването на въздуха с цигарен дим. В същото време Страната на изгряващото слънце отчита и друг резултат от бездимните алтернативи - намаляват и броя на хоспитализациите от болести, свързани с тютюнопушенето като рак, сърдечно-съдови болести и респираторни проблеми.
В нагреваемите тютюневи продукти се използва тютюн, но той не гори. Вместо това той се нагрява до строго контролирана температура. Така се отделя аерозол и се формират значително по-ниски средни нива на вредни и потенциално вредни съединения в сравнение с конвенционалните цигари.
С все по-широкото разпространение на нагреваемите тютюневи продукти в Япония се прояви и друга неочаквана полза от тях - броят на битовите пожари в Япония започна да намалява.
Целта на Япония за зелено бъдеще без емисии е амбициозна, но налице е вековна основа - стремежът към устойчивост е добре познат в Страната на изгряващото слънце. Умереността и пестенето на ресурсите са част от културата там.
Мотайнай - фразата, че е жалко да се похабява и изхвърля, е отколешната философия в Япония за уважение към стойността и важността на всеки предмет или ресурс, за избягването на разхищенията и съхранението на всичко налично. Култура, която учи, че трябва да си благодарен и да оценяваш това, което имаш.
И е чудесна основа за промяна на фокуса към природата и планетата и идеята за съхранението им за бъдещите поколения.