Замисляли ли сте се откъде идва щастието и чия е вината да можем да го изпитваме? Отговорът е много лесен и се намира не къде да е, а в човешкия мозък - командният център на всички процеси в тялото.
Ендорфинът е хормон и неслучайно е известен под името "хормон на щастието", тъй като той стимулира чувството на удоволствие, помага на тялото да се справи с болката и стреса и изобщо е основен компонент към балансирания и пълноценен начин на живот.
По структура ендорфините са подобни на морфина, затова се считат за естествено болкоуспокояващо. Те активизират опиодните рецептори в мозъка, които спомагат дискомфортът от болката и стреса да бъде сведен до минимум.
Влез във форма с нас!
Този текст е част от Get in Shape Vol.2 - второто издание на инициативата на Webcafe.bg, с която искаме да ви мотивираме да спортувате повече и да водите по-здравословен живот. Партньори на инициативата са:
Next Level Fitness Club, Asics, DEVIN Минерална, ABOPHARMA, Кройтерхоф Спорт, Спорт Тото
Така, поддържан в достатъчно добри нива, този хормон се грижи и за психичното здраве. Благодарение на него можем да се справим с тревожността и депресията, а също и с други заболявания, свързани с психиката. Освен това той е основен източник на чувството за еуфория, както и на удоволствието, което изпитваме от ежедневните действия като хранене, пиене и секс.
Трудно е да бъдат изброени всички положителни качества, които тези невротрансмитери дават на организма ни, а всъщност не е и нужно. Най-хубавото е, че хората сами могат да контролират нивата им и то все с неща, които им доставят удоволствие. Ето как:
Физическа активност
Сигурно често сте чували израза "Движението е здраве" и дори на човек да му е писнало от него, когато започне да тренира се убеждава, че наистина е така.
Физическата активност прави хората щастливи по ред причини, като една от тях естествено е свързана с производството на ендорфини в кръвта. Най-добър ефект обаче би могъл да се постигне с кардио упражнения - щом сърцето започне интензивно да изпомпва кръвта в тялото и потните жлези влязат в действие, приливът на химичните вещества, които ни карат да се чувстваме добре, се засилва. В това число влизат и ендорфините, намалявайки възприятието на мозъка за болка.
Въпреки това обаче може да се наложи да се изтърпи преодоляването на първоначалния етап на дискомфорт в мускулите и ставите, за да бъде изпитано пълното удовлетворение, което този хормон ще предизвика в тялото.
Освен това физическата активност доказано помага в моментите, когато сте решили да откажете каквито и да е вредни навици, тъй като високите нива на ендорфин намаляват непрекъснатото желания за пушене, пиене или вредна храна например.
Сладко и люто
Шоколадът е известен с това, че умее да доставя удоволствие в големи дози, а ендорфините са само една от многото причини, за които си струва насладата от блажените му ефекти върху тялото. Сладкото изкушение повишава настроението и има противовъзпалителен ефект. Само заради тези качества си заслужава да се консумира без особени угризения (но с мярка, ако ще се влиза във форма).
Ако издържате на люто, чили чушките са друг начин, който абсолютно безотказно ще възбуди хормона на щастието. Според изследвания те съдържат химикал, наречен капсаицин, чиято функция е да задейства облекчаващия болката ефект - колкото по-люти са чушките, толкова по-добре.
За по-смелите и обичащи да експериментират, комбинацията от чили и черен шоколад ще им донесе голямо количество ендорфини. Опциите за това са много - от горещи напитки до шоколадови барчета, но ефектът винаги си остава един - двойна доза щастие.
Във виното е истината (но повече в червеното)
Доказано е, че приемът на малко количество алкохол, особено вино, в края на деня повлиява положително нивата на ендорфините.
Както бялото, така и червеното съдържат антиоксиданти, но само в червеното има ресверитол, за който е доказано, че намалява възпаленията, забавя процеса на стареене и предпазва артериите от увреждане.
Но защо е важно алкохолът да се консумира с мярка?
Предизвиканите от него ендорфини играят огромна роля в желанието на човек да продължи да пие, след като първоначалният прилив на този хормон бъде освободен. Това правило важи освен за тези, които вече имат проблем с алкохола, но и за така наречените "социални пиячи", пиещи само, когато са навън и в компания.
Затова е добре да се внимава, а и една-две чаши вино биха били достатъчни, за да погъделичкате малко ендорфините си.
Любовта и сексът
Редовното сексуално удоволствие действа изключително благоприятно на организма - намалява стреса, повишава настроението и прави хората по-малко раздразнителни.
В голяма степен за това е виновен отново хормонът на щастието, който естествено се отделя и при любовните ласки. Но не само той носи отговорността за сексуалната наслада, тъй като в този момент той стимулира производството на други вещества, като окситоцина например, наричан още хормонът на любовта, чиято точна комбинация създава замъгленото и дълбоко удовлетворяващо усещане по време на и след секс.
И не на последно място - смехът
Смехът повдига духа, облекчава напрежението и кара нещата да изглеждат по-лесни.
Но знаете ли, че част от причината да изпитваме това несравнимо с което и да било друго чувство, се дължи именно на ендорфините? Доказано е, че само моментът в очакването на смеха стимулира мозъкът да започне да ги произвежда, от което почти веднага човек започва да се чувства добре. Освен това доказано искрения и дълбок смях повишава имунната система и понижава нивата на стрес в организма.
С други думи, не е толкова трудно да си набавим малко щастие. То е навсякъде около нас и ни трябват само няколко малки хитрини, за да го изживяваме всеки ден.