Ентусиасти решиха да се включат в работата на природозащитници в акция по спасяването на Тасманийския дявол.
Става дума за уникален туристически експеримент, в който гостите на горите на остров Тасмания, могат да помогнат на учените в проследяването на бозайника, информира Guardian.
Информацията се събира от изключително чувствителни към движение камери, поставени по горските пътеки.
Дяволът е едно от най-застрашените двуутробни месоядни в Тасмания и дивите пустоши в северозападната част на острова.
Обитава едно от последните места, останали недокоснати от агресивния лицев рак, който унищожи повече от 80% дяволи за 15 години.
Тасманийските дяволи се раждат с размерите на грахово зърно и се отглеждат от майките си в специална торба, подобна на тази на кенгурото.
Видът е застрашен поради тежка заразна разновидност на лицев рак.
В дивата природа Тасманийските дяволи обикновено доживяват до не повече от 6 години.
С размерите на малко куче с мощна челюст, животното може да живее само в суха, крайбрежна или открита гориста местност.
Но откриването на здраво поколение дяволчета вдъхнови учените за възможността да изучат тяхното поведение и да развият по-добро разбиране за разпространението на болестта.
"Всяка една камера, която поставихме, прави снимки на дяволите и досега нито една от тях не показва знаци на лицев тумор, което за нас е едно голямо облекчение.
Пешеходци и водачи работят заедно като теренни изследователи. По принцип воденето тук на учени е твърде скъпо.", казва Марк Дейвис, собственик на Tarkine Trails.
Десетгодишният проект е създаден от тасманийското правителство като част от широка спасителна програма през 2003 година.
Първи признаци за лицев тумор при Тасманийските дяволи са отрити през 1996 г., като болестта обикновено засяга площта около устата на животното. То не може да се храни и съответно умира от глад.