Най-тъпите пожелания за рождени дни и други празници

С натрупания през годините опит по тържества, банкети, площадни сбирки и юбилеи, народният гений е измъдрил редица лесно запомнящи се словосъчетания, подходящи за празничен поздрав.

Масово и системно, година след година, те биват отправяни към близки и познати по време на рождени дни, сватби, кръщенета и други поводи. Някои от тях са лишени от всякакъв смисъл, други звучат обидно, а трети - стряскащо... Но на кого му пука? Нали се пие.

Ето някои примери:

„Никога не се променяй!"

Ползва се за рожден ден, имен ден и всякакви лични поводи. Първо, абсолютно невъзможно е живо същество да не се променя. Дори да приемем, че не правиш нищо и седиш в продължение на 30 години на дивана вкъщи, все пак дори без да искаш, в един момент ще стигнеш до нов житейски извод, или поне ще ти излезе бръчка.

Второ, без промяна няма прогрес. С това „мило пожелание" един вид орисваш човека на безперспективност и застой. Друг, дори по-тъп вариант на същото пожелание е „Бъди себе си".

„Да ви е живо и здраво детенцето!"

Обикновено се ползва в обръщения към млади майки и бащи, както и по кръщенета. Има нещо ужасяващо в това любимо на повечето българи пожелание. Може би е заложено някъде дълбоко в народопсихологията ни да имаме едно на ум относно това, че във всеки един момент животът може да си такова майката и всичко да приключи.

Когато някой пожелае на теб или на новороденото ти бебе „живот и здраве", автоматично една червена лампичка в главата ти светва заплашително: „Да... Защото днес може и да съм добре, но нищо не е сигурно и всички ще умрем..."

„Да ти е живо и здраво името..."

Ясно е - употребява се на именни дни. Но... Нищо не се разбира! Как така? Какво да му е живо? Това метафора ли е? За какво става дума? Да съм известен ли ми пожелаваш? Това за всички хора със същото име ли важи, или е персонално? Какво се случва, по дяволите? Мерси...

И все пак се приема, че това всъщност е пожелание за мъжки наследници и съответно продължаване на фамилията на рода. Патриархално ми е.

„Тази година булка, догодина - люлка!"

Дори в 21 век, когато все повече двойки имат репродуктивни проблеми, много хора не разбират, че не може да даваш зор на някого да ражда. А то дори и такова установено празнично пожелание съществува...

Да, да, разбира се, че е от добри чувства и т.н. Но нито знаеш какви са плановете на младата двойка младоженци, нито си някакъв бог да поставяш срокове. И без това е ясно, че всички баби, лели, тетки, стринки и съседки очакват именно това, а ти само допълваш стреса, сипещ се над младото семейство, с подобни благи слова.

„Нека всичките ти мечти се сбъднат!"

Мечтите крепят човека, правят го устремен, изпълнен с надежди и мотивиран. Ако всичките му мечти се сбъднат рязко, не е изключено да се обеси. Неслучайно съществува израз „Най-много боли от сбъднати мечти". Няма лошо да пожелаеш много сбъднати мечти, ама чак пък всички...

„Много пари ти желая!"

Това е! Както и да го въртим, както и да го сучем, големият, универсален, всепоглъщащ блян у гражданите на републиката си остават пачките. Съвсем нормално е да се пожелават кинти по празници, щом всичко живо се надбягва да трие зодии с монети от лотарийни билетчета.

Сякаш парите са някаква божия благодат, която не се печели с труд, а пада неочаквано от небето върху избрани щастливци. Хубавото е, че поне хората, които пожелават пари за рождени дни и празници, са откровени в демонстрацията на ценности, а не говорят за дзен, докато набиват кебапчета...

„Яко купони, брат!"

Интересното е, че това пожелание обикновено се отпраща към хора, които така или иначе не са изтрезнявали с дни. То е нещо като „Никога не се променяй", но строго профилирано спрямо нуждите на празнуващия, които са предимно алкохолни.

А и какво по-добро пожелание за празник от още празници? Хората по цяла година се гърчат по офиси, пестейки за една седмица купон през август, който да осмисли екзистенцията им за следващите 12 месеца. Нормално.

Каквото и да е пожелание в рими

„Нека бъдеш с мен всеки божи ден!", „Усмивката - звезда, душата - без тъга", „Ти си моето момиче, нека сключим брак, кокиче" и тем подобни малоумщини, в които „ти" се римува с „очи", а „море" - с „небе".

Има някакъв неуъдържим напън у населението към бълване на стихоплетства от различно естество, особено ако авторът им принципно няма заложби за подобен тип творческа дейност. Незнайно защо по празници тази тенденция избуява...

„Нека все така да младееш!"

Тя навършва 30 и се чувства в разцвета на силите си, докато не чува това. Другият начин да кажеш на някого, че е стар. Ако отправяш подобно пожелание към дама, сигурно обичаш да живееш в ужас и под непрекъсната заплаха от удар с тъп предмет в тила.

Това е като да й подариш крем против бръчки, само че без крема. Това е като да й кажеш, че е грозна, но мило.

В крайна сметка не винаги е нужно човек да бъде оригинален. Понякога едно „Честит празник" спестява много мъки. Наистина.

#3 whocares 27.07.2016 в 11:38:35

... "честита баня"е доста извратен поздрав за все повече хора, които възприемат буквално рекламата за 24 часовия ефект на дезодорантите и прането със "сода ефект" ...

#7 Vincent MoFo 27.07.2016 в 17:29:20

Такива тъпизми могат да се родят само в първобитен булгаристан! А честита ви баня и честит кенеф!

#10 alabala 28.07.2016 в 03:19:13

...така... разбрахме ги забранените пожелания - я да видим сега кой са позволените госпожо Антонова. или просто е така си бълваме? -не не така. -не трябва така. -не е правилно така. -глупаво е така -не се прави така. - е добре как кажи? -.......мииииии..... незнам ама не е така.!.!.! винаги съм се чудел ако всичкия тоя негативизъм тоя порив за клюкарщина трепета с който копнеем да се докажем се вложи в нещо полезно или може би добро какво ли би излязло. п.п. идея за предстояща грандиозна статия - "дали от възраста. дали е критическата. може би просто съм си такава." п.п.2. извинявам се че ви отделих толкова време.

#13 deaf 28.07.2016 в 18:00:30

Струва ми се уместен този виц. Нане среща Вуте и го пита: – Как си? –Добре съм. Тебе яди ли те?

Новините

Най-четените