Защо жените стигат по-трудно до шефски постове

Вероятно тази вест ще бъде приветствана от амбициозните жени, устремени към кариерните върхове - омразният "стъклен таван" в кариерата, за който отдавна се смяташе, че спъва жените в стремежа им към висши постове, може би в крайна сметка ще се окаже само в главите им.

Според актуално проучване от експерти по мениджмънт, най-голямата пречка пред изкачването на жените до върховете на кариерната стълбица е тяхното ниво на увереност, а не полът им.

И въпреки че 3/4 от жените на висши постове смятат, че съществува "стъклен таван" на полово неравенство в служебния ръст, само една трета вярват, че кариерата им е била ограничена от него.

Напредъкът на жените към заседателните зали на бордовете на директорите се забавя не от дискриминация, а от решенията на самите работещи жени, също така констатира проучването.

Самите жени не са убедени, че имат перспектива като мениджъри

Изследването, проведено сред 3000 членове на британския Институт за лидерство и мениджмънт (ILM) разкрива, че жените мениджъри имат по-ниски нива на амбиция и увереност в сравнение с колегите си мъже. Само 30% от жените под 30 години казват, че очакват да станат висши мениджъри - в сравнение с 45% от мъжете.

Половината от жените мениджъри заявяват, че имат високо ниво на самоувереност, срещу 70% от мъжете. Близо 73% от дамите са на мнение, че съществува невидим таван, който ограничава перспективите им за повишение - но само 36% от жените смятат, че тяхната собствена кариера е била спряна от външен фактор.

Само 38% от мъжете твърдят, че смятат, че жените са ограничавани в кариерното им развитие. Но близо половината от жените мениджъри на всякаква възраст - 47% - смятат, че би трябвало да има квоти за жени в директорските бордове.

Дамите се опасяват от повишенията, но смело правят собствен бизнес

Изпълнителният директор на ILM Пени де Валк коментира: "Жените мениджъри са склонни да бъдат лишени от вяра в себе си и от увереност на работното място - в сравнение с мъжете. Жените изпитват по-голямо усещане за риск при повишение, което води до по-предпазлив подход към възможностите за развитие в кариерата."

Според доклада на организацията "на всеки етап кариерните амбиции на жените забележимо изостават в сравнение с тези на колегите им мъже. По-малко жени, отколкото мъже имат амбиции да станат мениджъри от средно ниво, шефове на отдели, главни мениджъри или директори." Но жените изглежда са много по-уверени, когато става дума за стартиране на техни собствени компании," констатират учените.

Според наблюденията на института, повече млади жени, отколкото мъже търсят варианти за стартиране и управление на собствен бизнес. Една на всеки четири жени под 30 е заявила, че планира да стартира своя компания в следващите десет години, срещу един на всеки пет мъже в същата възрастова група. "Жените не приспособяват очакванията си до такава степен, когато става въпрос за рискови стъпки като стартирането на собствен бизес", констатира де Валк.

Около 30-те жените не правят кариера, а се посвещават на семейството

Последните статистики за разликите в заплащането на половете показват, че жените под 30-годишна възраст печелят повече от мъжете. Но заплащането на жените започва да изостава след този момент - основно защото 30 години е възрастта, към която много жени започват да работят по-малко, за да отделят време за грижа за разрастващите се техни семейства.

Проучването на ILM подкрепя констатациите от публикувания миналия месец скандален доклад на д-р Катрин Хаким от Лондонската школа по икономика, според който жените всъщност не се стремят към кариера, а жадуват да имат успешен съпруг и стабилно семейство.

Може би скоро ще бъдат въведени квоти за жени-мениджъри

Компаниите в ЕС са подложени на натиск от еврокомисаря Вивиан Рединг, която заплаши, че ще наложи квоти за дами мениджъри на най-големите 500 листвани на борсата компании в Европа. Към призива й се присъедини френският финансов министър Кристин Лагард, която обяви, че Европа би повишила конкурентоспособността си, като добави жени към фирмените бордове.

В някои европейски страни - като Германия и Великобритания, вече се обсъждат проектозакони, според които е възможно да бъдат въведени квоти за жени в директорските бордове. Във Франция пък вече е гласуван закон, налагащ квота от 40 % представителство на жени в бордовете на най-големите компании към 2017 г.

Преди дни и германският канцлер Ангела Меркел определи липсата на жени на висши мениджърски постове като "истински скандал". Тогава тя обяви, че фирмите получават "последен шанс" да вземат спешно мерки по този въпрос.

Дебатът обърна вниманието на медиите върху кариерната дискриминация в Европа - и конкретно в Германия. Миналата година само 2.2 процента от членовете на бордове на 30-те най-големи листвани на борсата компании са били жени. До 1977 г. в тогавашната ГФР дори е съществувал закон, позволяващ на мъж да прекрати трудовия договор на своята съпруга.

#1 Оня Дето Го Трият 21.02.2011 в 20:23:57

Аууу, я да видим каква е тази световна конспирация, дето не дава на жените да стават мениджърки! Всъщност тая тема не се ли изтърка жестоко вече? По същата логика и аз мога да се вайкам как няма да ме допуснат да пробия в чудния свят на фризьорките и маникюристките

#2 Ицо 22.02.2011 в 11:11:42

Ами нали на жените кариерата им върви като се чукат с шефовете си. Шефа да не е луд да пусне жената да стане шеф .... после той кого ще чука ? Най-много на него да му го начукат.

#3 boris 22.02.2011 в 13:42:30

А кой е "стъкленият таван", който ограничава възможността женските имена да се цитират по-често в Лувъра, например? Какво им пречи да рисуват картини или да ваят склуптури?

#4 GohoBG 22.02.2011 в 14:25:59

абе хора, на бат Боко жена му, къде още нагоре да ходи... няма таванЪ хаха за некоИ... има праг на компетентност, като излезеш на нормалния външен пазар... и до там. Е питайте супербизнесдамата от HP

#5 Tutankamon 22.02.2011 в 18:38:21

Само дето в България заради квотите от 50% мъжете влизат в университетите с до 2 единици по-нисък бал от съученичките си. Ако всички имаха равен старт повечето мъже щяха да видят образование и мениджърски постове, ама само през крив макарон ...

#6 Rowan 22.02.2011 в 21:08:31

@ ( 5 ) Tutankamon | 22.02.2011 18:38 Това с квотите е защото като завършат университета, повечето жени си търсят мъже с високи доходи, да ги хранят. Някаква сигурност са търсели инстинктите ви. Та за да не се затрие човешкото племе има квоти, мъжете трябва да получат образование, за да изкарват повече пари Това в кръга на шегата, по темата всичко опира до способността за вземане на решения, онези сериозните, в остър дефицит от време, от които може и да боли после. Има ситуации, когато просто трябва да се вземе решение независимо правилно или не. Точно тогава жените "забиват", отказват да поемат отговорност, особено ако вече са станали майки. Колкото и да ви се иска да сме равни, не може, защото просто не сме устроени еднакво, затова са и ролите в живота. Ако не ти харесва, хормонална терапия и операция за смяна на пола.

#7 Оня Дето Го Трият 22.02.2011 в 21:51:44

Баси ква хомо-компания сме се събрали тука Чудя се що ги няма феминистките под тая статия да обелят по някоя дума за равноправието.....

#9 Многознайковица 22.02.2011 в 22:43:23

Ами...да се изкажа , за цвят Какво е това "равноправие"...аз такова животно не познавам , в никакъв вид и форма (с изключение на едноклетъчните може би). Кой колкото, както и каквото може, т'ва е. А да попитам Роуан , ти изводите си от личен опит ли ги правиш или си попрочел туй онуй?! Защото да ти кажа, че именно , когато една жена стане майка забравя какво е да "забие", не може да си го позволи, при никакви положения. Тук естествено не иде реч за двучасовите колебания , кой точно парцал аджеба да си купя или къде да се помотаем, а за вземане на бързи и адекватни решения , касаещи съществени неща от живота. Та така и с работата, защото иначе е много трудно да бъдеш 2 в 1 .

#10 Многознайковица 22.02.2011 в 22:45:22

хахаха, Теа , изпревариме , ма да ти кажа , накрая все ние сме "зацапаните"

#11 Rowan 23.02.2011 в 00:33:03

@ ( 9 ) Многознайковица | 22.02.2011 22:43 Личен опит. Например да пратиш някого на трудовата борса. Жените са по-склонни да проявят снизходителност и не вземат лесно това решение, дори когато е видно, че говедото е в тежест на организацията. Отлагат, дават N-ти шанс, аз давам два, на третия - вън. Друг пример, да вземеш решение, което може да ти коства работата, ако сгрешиш. Липсват достатъчно изходни данни, да оцениш ситуацията, а нещо трябва да се направи. Колебанието и отлагането носят повече риск. Ти какво правиш в такава ситуация? Аз може и в автосервиз да бачкам после и пак ще си докарвам същите пари, за теб офертата е продавачка или сервитьорка. Да добавя и цяла една област от така наречените "високорискови професии". Има жени които се реализират в тях и достигат ръководни позиции, но малко се навиват да започнат въобще. Там пък ще им се наложи те да изпращат "живи хора", нечии деца на рискови задачи. Сработва ви инстинкта на майката. ПП: Пропуснах още едно нещо, шефският пост изисква повече саможертва. Оставане до късно на работа, командировки. Майката трябва да жертва в този случай и времето си с децата. Кофти нали?

#12 Многознайковица 23.02.2011 в 01:40:04

Роуан , я отзад напред...Какви моменти да изпусна, ако те вече са минали при правилна подредба на приоритетите, а ако някой си решава професионалните казуси след като му срабодят инстинктите , е ми много жалко. На човек или му стиска, или не, и аз лично не бих се и замислила дали да започна работа като чистачка , ако обстоятелствата към момента ме принуждават. Но и обратното, ако съм в ситуация, която ми дава възможност да се "катеря"- па'и се да мина, и си мисля, че като стигна до предпоследното стъпало , баш шефа ще заложи на мен (защото ще е наясно какво ми е струвало това на мен, и какво- на мъжа) И да, случва се да се спънеш някъде, ама 3 пъти в една и съща дупка и магарето не пада. Подозирам, че се занимаваш с някакъв подбор и на тази база си правиш изводите, но тъй като и аз имам бегъл поглед в тази посока , да ти кажа , че не е за пренебрегване факта,колко специалисти извършват тази дейност и колко са любителите.

#13 Rowan 23.02.2011 в 07:22:34

@ ( 12 ) Многознайковица | 23.02.2011 01:40 Изключения има, но са рядко, пък и са свързани с наличието на свестен мъж до въпросните жени, или зае*аване на родителските функции. Хвърли едно око на статията, в нея има посочени статистически данни, при това взети в една развита страна, при нас положението е далеч по-трагично. Тъпо е да се залагат квоти 50 на 50, при условие, че болшинството от жените не искат тези позиции. Примерите които ти дадох са реални, а мотива на жените е в резултат на тяхните отговори на въпроса "защо?". Никой не ограничава кариерното развитие на жените, те сами го правят - избор между кариера и семейство. ПП: Един от най-"желязните" шефове (не ми е шеф на мен, но поддържам близки контакти и имам поглед върху стилът и на управление) които познавам и уважавам е жена, но е изключение от масата, не потвърждение на правилото.

#14 fALLEN 23.02.2011 в 08:21:25

тва с квотите по университетите, дето разни баби и кифли го дават нон стоп за пример, си е чист автогол за тех - да проверят оценките при специалности с входен изпит математика, физика, или там квато и да е точна наука. там разни филологии и педагогики - е да, там жените имат по-високи оценки. или пък в медицината, дето трфебе яко да назубриш тухлите по химия и биология. ама като требе мислене... ;) т'ва в кръга на шегата, както се казва. има ли зубрене и разтягане на локуми - е да, ненадминати сте.

#15 boris 23.02.2011 в 09:07:17

Квотите за прием в университетите ще отпаднат тогава когато се прекъсне порочната практика приемите по дадените специалности да зависят от разни "бележки" и "балове" от средното образование. Ако аз сега, реша да следвам някаква специалност, в някакйв университет, за това дали ще ме приемат или не ще има и заначение как някакъв си даскал с образование по-ниско от това което аз имама сега, е оценявал моите познания по математика от преди петнадесет години! Може ли да си представите що за абсурд е това. Пълна детинщина. А квотите ги слагат по настояване на самите университети, защото ако ги няма, то специалностите ще се напълнят от прилежни ученички с добри бележки от гимназиите и работодателите ще започнат да отсвирват дипломите на даденият университет като салфетка на баница. Българското висше образование ще започне да мърда тогава когато има стипендии от самите компании в дадена сфера. Които кампании решават на кой да отпуснат стипендия въз основа на това което "виждат в него", а не въз основа на някакви формални критерии за "справедливост"

#16 Многознайковица 23.02.2011 в 09:22:53

Роуан , и аз съм на мнение , че квотите са тъпа работа, както казах и по-рано , равенството ми е непознато явление, ама с аргументираните ти изключения ме застреля...значи съвсем правилно се оринтирам, че не може просто да съм многознайка, многознайковица е приемливият социален статус Хайде, хубав ден от мен

Новините

Най-четените