"Self-made" ли е Кайли Дженър, или дължи парите си на Кардашиян?

Кайли Дженър - най-младата самоизградила се милиардерка. Така списание Forbes обяви включването на риалити звездата в класацията си с най-богатите в света и предизвика редица конфликтни коментари, основно заради определението "self-made" (самосъздадена, самоизградила се). На 21 години, Кайли Дженър е натрупала първия си милион преди дори да има право да консумира алкохол и пази в сметката си 10-цифрена сума, благодарение на успешната собствена линия гримове.

Според Forbes тя сама е изградила компанията си и е успяла да натрупа богатство и затова терминът "self-made" й подхожда. Мнозина обаче виждат уловка...

Кайли Дженър не идва от небитието, а името й отдавна обикаля медии и социални мрежи, тъй като тя е член на едно от най-известните семейства в света. От 2007 година насам тя е част от риалити шоуто "Keeping Up With The Kardashians", което разказва за живота на семейството й и приятелите им.

Независимо че предаването често се "радва" на ниска гледаемост, 12-те му сезона определено са дали тласък в развитието на "самоизградилата се" знаменитост. Така че докато връсниците й са се борили да се справят с живота, търсейки си например втора работа, вместо да се впускат в собствен бизнес, не е било трудно за нея да се насочи към създаването на първия си комплект продукти за устни.

Това не значи обаче, че тя не си разбира от работата. Факт е и че вместо да лежи на чужди лаври, е решила да вложи енергията и богатството си в създаване на собствен бизнес. Вярно е обаче и че не е изградила своята компания от нулата, защото зад гъба си има името и парите на семейството си, както и изградените фенски канали онлайн. С други думи - ресурси, за които повечето хора под 30 могат само да мечтаят.

Затова не е изненада, че мнозина сметнаха определенето „самоизградила се" за неточно и дори обидно. Особено, когато предишният най-млад милиардер в класацията на Forbes, стигнал сам до богатството, е никому неизвестният преди това Марк Зукърбърг, който си печели място в класацията едва на 23 години.

Forbes посочва, че компанията на Дженър се оценява на 900 милиона долара, а тя е неин едноличен собственик. Кайли достига до милиарда съвсем на ръба, като от престижното списание добавят и 100 милиона долара, спечелени от приходите на компанията.

Какво всъщност значи да си "self-made"?

В САЩ има дълбока традиция на противопоставяне между тези, които са станали богати благодарение на собствените си усилия, и такива, които са получили наследство. Андрю Карнеги е известен с това, че е дарил цялото си богатство от страх да не повлияе то на мотивацията на наследниците му. Хора като Джон Рокфелер и Корнелиус Вандербилт са идеализирани за това, че са се издигнали от съвсем скромна среда до милиардери.

Да се определи до каква степен човек сам е успял да натрупа богаството си единствено с помощта на двете си ръце днес е доста по-трудно отпреди. Сега имаме влиянието на социалните мрежи и медиите, отбелязва професор Майкъл Нортън от Харвард.

Той обаче допълва и че това да получиш побутване от семейството си, дори не чрез финасова помощ, не е ново. Дори и преди социалните медии богатите родители, които не оставят пари на децата си, са им давали предимство чрез добро образование, връзки или възможности. Според него обаче да постигнеш сам успеха си не противоречи на това, а обратното - значение има и до каква степен успяваш да надстроиш онова, което ти е дадено като основа.

Дженър не е сред титаните в индустрията. Има по-малко от 15 служители и работи основно с чужди компании при производството, опаковането, продажбите и осъществяването на бизнеса. Тя обаче със сигурност е титан в промотирането на продуктите си в социалните мрежи със своите 128 милиона последователи в Instagram.

Как Forbes дефинира "self-made" и защо Дженър заслужава определението?

Според списанието "self-made" се отнася до някой, който е изградил компания или богатство сам, а не е наследил дори част от него. За да определи степента, в която семейството е подпомогнало трупането на богатство за даден човек, през 2014 Forbes създаде скала за оценяване от 1 до 10 - от човек, който изцяло е наследил парите си, до такъв, който е постигнал всичко сам.

С оценка 10 например е Опра Уинфри, която е отгледана от самотна майка и е стигнала до позицията на една от най-влиятелните жени в света. 10 е оценката и на Джордж Сорос, оцелял след нацистката окупация на родната му Унгария и по-късно избягал в Англия, където е започнал с работи на най-ниско ниво, преди да успее да достигне до Лондонско училище по икономика и политически науки.

На другия край на махалото са хора, наследили своето богатство, но успели със собствен труд да го увеличат многократно. Такива например са Алис Уолтън, дъщеря на създателя на Walmart и вдовицата на Стив Джобс - Лорийн.

Къде се намира Кайли в този спектър?

Тя е с оценка 7 и с това изпреварва Мег Уитман, която е учила в Принстън и Харвард, преди да достигне висока позиция и Шерил Сандбърг, която също е получила образованието си в Харвард. Дженър има по-голям пръст в успеха си и от американския президент Доналд Тръмп, който е с оценка 4 в скалата.

Оказва се все пак, че по-голямата част от най-богатите в света сами са постигнали богаството си. Около 30% от свръхбогатите, сред които попада и Дженър, са получили част от богаството си чрез наследство. Останалите - около 70%, са постинали всичко сами.

Новините

Най-четените