Униформа със забрадка? Air France казва "Да"

Преди седмица Air France въведе нови правила за дрескод: всички стюардеси, които ще обслужват подновените полети по линията Франция-Иран, ще бъдат задължени да носят фирмени забрадки за глава след кацане на летището в Техеран.

Веднага стюардесите подадоха оплакване до синдикалната си организация, което принуди ръководството на Air France да склони на определени изключния.

Един от профсъюзите дори се обърна за помощ към френския министър, отговарящ за правата на жените и семействата - Лоранс Росиньол. Самата тя се въвлече в скандал преди дни, след като коментира, че жените-мюсюлманки, които продължават да носят забрадки, приличат на "американските негри, които са защитавали робството".

В крайна сметка Air France обяви, че ако служителките не са съгласни с новото правило, ще имат възможност да заявят предварително, че не желаят да бъдат вписвани на смяна по дестинация Иран.

Първият полет от Париж до Техеран след 8-годишното прекъсване заради ембаргото е планиран за 17 април.

Според новия дрес-код за полетите до Ислямската република, всички жени от екипажа трябва да носят панталони и дрехи, които не прилепват по тялото, освен че са длъжни да забраждат косите си при излизане от самолета в Техеран.

Колкото и противоречиво да изглежда условието на Air France с днешна дата, то всъщност е заложено във фирмената политика още преди 2008 г., когато полетите до Иран бяха прекратени.

Сблъсъкът между религията, облеклото и работното място е интересен пример за абсурдния конфликт на интереси в отношенията между Франция и Иран.

Държавата с най-строгите закони против ислямските традиции желае да прави бизнес с държавата с най-стриктно спазване на шериата.

Във Франция е забранено носенето на религиозни забрадки в училище и на работа. Забраната важи и за всички форми на закриване на лицето - като бурки и никаби - носени на публични места.

Техеран обаче демонстрира пълната противоположност на светския закон - след Ислямската революция през 1979 г. всички жени в Иран са принудени да носят дрехи, които покриват краката им до глезените, както и да крият косите си с шалове и забрадки.

На повечето места е позволено шалът да се носи по-свободно, така че няма проблем да се виждат няколко кичура и косата над челото.

Преди година законодателите в Иран се опитаха да въведат задължение за пълно забраждане на жените, но проектът им беше отхвърлен като противоконституционен.

Все повече млади жени се противопоставят на религиозните традиции, като носят прозрачни забрадки и прилепнали по тялото панталони.

В същото време, ако чужденка се разхожда по улиците на Техеран без забрадка, може да бъде арестувана или глобена за неспазване на обществения ред.

Нещо повече - през септември 2014 г. шест млади момичета от Иран бяха осъдени на 91 удара с камшик и една година лишаване от свобода, защото бяха заснели пародиен клип по песента на Фарел Уилямс "Happy", в който не носят забрадки и танцуват с "лица от противоположния пол".

AFP цитира ръководителите на Air France, които посочват, че "както всички чуждестранни посетители" служителите на авиокомпанията са длъжни да спазват законодателството на държавата, до която пътуват.

В Саудитска Арабия например важи абсолютно същото правило за всички стюардеси на Air France. Те са длъжни да носят и т.нар. абая - дълга широка роба, която закрива тялото от шията до глезените.

Нито една компания от държава със светски демократичен режим не може да си позволи да създава работни условия, които противоречат на религиозните разбирания на служителите й. Затова решението на Air France да въведе възможност за отказ от полети до Техеран е напълно естествено.

Фирмите обаче имат право да налагат определени правила за поведение, докато служителите им изпълняват задълженията си в униформа.

От тази гледна точка, новият дрескод на Air France е просто начин компанията да спазва иранското законодателство и да не търпи щети от евентуалните глоби на служителите си.

#1 boris 06.04.2016 в 18:02:48

....И секиму добро струва, само, знайте, за парата, като човек - що да прави? изяда си и месата. Х. Ботев.

#2 Nikkor 06.04.2016 в 20:38:00

Хем звучи резонно - отиваш в друг свят и си му спазваш законите - хем е пример за западното лицемерие. Имам глупав въпрос. Ако Ердоган посети Фрация, Ердогановица дали ще си свали шала ако е с него? Най-вероятно НЕ.

#4 pixie 06.04.2016 в 22:57:10

Понеже пък наскоро им позволиха да гласуват, на мен ми е чудно как е сигурно, че една и съща кака не е гласувала два пъти или повече. Ей тъй, от мерак, че вече и е позволено.

#7 Оби Уан 07.04.2016 в 10:51:09

"...В Саудитска Арабия например важи абсолютно същото правило за всички стюардеси на Air France..." За Саудитска Арабия може, даже без мрънкане - те са приятели... За Иран не може!?

#8 bludniq_sin 07.04.2016 в 11:29:56

"Всички стюардеси, които ще обслужват подновените полети по линията Франция-Иран, ще бъдат задължени да носят фирмени забрадки за глава след кацане на летището в Техеран." - хм .. че това не е ли нарушаване на религиозните права на жените немюсюлманки? Не е ли дискриминация? "В същото време, ако чужденка се разхожда по улиците на Техеран без забрадка, може да бъде арестувана или глобена за неспазване на обществения ред." Я .. ти да видиш, ами религиозните права и свободи на немюсюлманките ... аа чакай - те имат права само в европа и другите не-фанатично-мюсюлмански страни. Обаче пък фанатично-мюсюлманските граждани имат своите такива права в европа .. малко ми се губи логиката. "Нито една компания от държава със светски демократичен режим не може да си позволи да създава работни условия, които противоречат на религиозните разбирания на служителите й." А може ли компания от държава с НЕсветски режими да създава работни условия в европа които да противоречат на религиозните разбирания на служителите немюсюлмани?

#9 dedo adji 07.04.2016 в 11:52:08

Много точен коментар на Борис. Щом Реал си промени емблемата за да угоди на рязаните спонсори, защо и Ер Франс да се назлъндисва. Да не са по-горди от испанците? Само, знайте, за парата. Преди години четох една статия в американската преса по повод протеста на служители, че работодателят им четял кореспонденцията и контролирал контактите. От служебния компютър, в работно време. Коментарът беше: Живеем в демокрация, но не работим в такава. В случая Ер Франс постъпва напълно демократично и коректно, като дава възможност на несъгласните да откажат дестинацията. Ако не могат да съберат екипаж, може да предложат и премия на съгласните да сложат забрадка, нещо като премия за вреден труд. (Последното не го вярвам, щом има хиляди французойки, жени и любовници на араби и негри, ще се намерят достатъчно и за забрадки.) Дерзайте братя франкофонци. Liberte, egalite, fraternite!!!

#10 abductor 07.04.2016 в 12:27:13

Айде сега, стюардесите в "Емирейтс" повечето не са арабки, пък за всички дестинации са със забрадки, че и с шапки върху тях. И кво от тва? Който не му се носи забрадка - да ходи да бачка другаде. Тва е.

#11 bludniq_sin 07.04.2016 в 12:52:45

abductor ма то е същото и с мюсюлманите в европа бе. Джамията - само вътре се молиш - спираме високоговорителите, забраняваме шалварите, забрадките, бурките, хиджабите, никабите, забраняваме сюнета - Искаш тия неща - като искаш айде, чантата, шапката гащите и марш я в иран, я в СА или някъде другаде. Това ако не бъркам е твоята логика? Ама религиозна толерантност, ама не-знам-си кви неща .. Толерантност само основана на закона. Ама майчин език, ама бащин език, ама новини на марсиански език - искаш? Айде пак в саудитска арабия или където ти скимне - там и майчин език, и бурки, и по 4 жени .. Не ли?

#12 vanko 07.04.2016 в 17:53:48

Защо само забрадки им дават?! Да им дадат и по едни цървули, и по една мотика.

Новините

Най-четените