Преди няколко години клип във Facebook се разпространи мълниеносно и разкри причината защо толкова много хора в Тайланд се притесняват от перспективата Маха Вачиралонгкорн, тогава пряк престолонаследник, да стане крал.
Видеото показва тогава 64-годишният Вачиралонгкорн, който се скита в мол в Мюнхен, придружен от дама, която обаче не е законната му съпруга, а от любовницата му.
Той яде сладолед и е облечен в крайно неподходящите за монарх дънки и още по-неподходящ къс, изрязан потник.
Оскъдният топ разкрива рисунките по тялото му, които изглежда да са перманентни татуировки. В тайландското общество кралят е фигура с невероятно значение, хинду-будистки владетел с неоспоримо достойнство, морал и добродетели - качества, които Вачиралонгкорн не изглежда да притежава, поне докато се разхожда с не по-стилно облечената си любовница.
Мнозина се притесняват, защото старият крал вече е немощен и болен, така че е нормално тайландците да се притесняват, че разюзданият му син плейбой ще седне на трона. Като се има предвид колко е важна титлата му, това би внесло допълнителен смут в и без това разединения тайландски народ.
Но нещата определено не се развиват по този начин.
Откакто заема престола през 2016 г., Вачиралонгкорн бързо започва да трупа все повече и повече власт. Той постига промени в конституцията, които разширяват правомощията му и му позволяват да се възползва от привилегиите си, дори и когато е извън страната. А през повечето време Маха действително е извън Тайланд.
Вачиралонгкорн поема контрола над 43 млрд. долара кралски активи, които поне теоретично трябва да използва в интерес на народа си.
Успява да нареди на армията да се отчита лично на него и на никого друг. Възкачването му на трона идва в момент, в който държавата все повече се движи към авторитаризъм, а правителството до голяма степен се контролира от военните, които след години на сътресения превземат властта с преврат през 2014 г.
Човекът, някога известен със своите любовници, фалшиви татуировки и скандални дрехи, сега гледа строго от портрети из цял Тайланд.
Вачиралонгкорн все още е по-скоро отсъстващ монарх, който живее предимно в Европа, но това не означава, че е напълно откъснат от политическия живот в родината си.
Той поема властта по начин, който показва подчинение пред авторитетите, но в същото време се държи като човек над законите и правилата.
Мнозина смятат, че на Вачиралонгкорн напълно ще му липсва морален авторитет и че няма да получи подкрепа от различните прослойки на обществото. Но те грешат - той управлява страната, въпреки че не го прави по начина, по който баща му го е правил, и използва страха, за да затвърди властта си.
Инцидентът, който привлича вниманието към новия крал, включва и жената, която върви до Вачиралонгкорн в онова видео - бивша медицинска сестра на име Синеенат.
След възкачването на трона Вачиралонгкорн я признава за благороден кралски консорт, което означава, че тя се превръща в нещо като официална наложница - втора жена, спътница в живота на краля след законната му съпруга. В държава, в която полигамията е забранена от 100 години, кралят като че ли казва на народа, че многоженството ще бъде в неговите прерогативи.
Но след това ситуацията става още по-странна. Само три месеца по-късно, сякаш за да покаже колко е страшно да показваш недоволство към краля, Синеенат е обвинена в неблагодарност и непристойно поведение и е лишена от титлите си. След което изчезва безследно.
Всеобщото мнение в Бангкок е, че тя е хвърлена в женския затвор без съд и присъда, само по преценка на краля. Приблизително по същото време няколко служители в двореца са уволнени - двама от тях са били пазачи на кралските покои. Те също са обвинени в непристойно поведение и разврат, според официалния бюлетин на двореца.
Много от тайландците са наясно и че кралят се сдобива пет деца от вече забравена любовница, докато все още е женен за втората си жена.
Но точно както е с Доналд Тръмп, и на Вачиралонгкорн му се разминава за неща, които биха сринали предшествениците му. А при Вачиралонгкорн това включва парадиране с власт и демонстрации, че правилата, които важат за всички останали, не важат за него. Дори и най-висшите служители във властта буквално падат на колене, когато са в негово присъствие.
Когато Синеенат получава своята титла, снимките от церемонията я показват седнала на пода пред трона и изпълнена с подчинение, докато кралят седи властно над нея.
Разбира се, почитанието към краля е дефинирано от закон, който забранява клевета, обида или заплаха към член на кралското семейство. За такова се смята и да харесаш онова видео във Facebook. След публикуването на клипа в социалните мрежи са арестувани 68 души, по данни на Human Rights Watch.
Впоследствие Вачиралонгкорн привидно нарежда да се спре съдебното преследване за обида към кралското семейство, но властите в Тайланд продължават да арестуват и пращат в затвора без съд и присъда хора по обвинения в кибертероризъм.
Във всеки случай е ясно, че кралят не иска да чува нищо оскърбително по свой адрес.
Тайланд е страна, в която могат да се водят оживени политически дискусии и спорове на всякакви теми, но когато темата засегне краля, повечето тайландци замлъкват неловко. Уж никой не трябва да говори за краля, но в крайна сметка се оказва, че всички говорят само за него.
Да дадеш на любовницата си благородническа титла със сигурност е скандално, но не толкова, колкото някои от мерките, които Вачиралонгкорн предприема, за да затвърди властта си. Сред тях е извеждането на два армейски полка от обичайния им режим на командване в Бангкок и привеждането им под прякото командване на краля.
Това му дава контрол над армия, която е по-скоро частна, отколкото обществена. А тази частна армия разполага с хеликоптери и техника, с която да спре всеки възникнал протест, и може да осуети всеки опит за преврат.
В може би най-значителното проявление на тази арогантна власт, след като на референдум е приета новата конституция, Вачиралонгкорн си позволява да пренапише някои членове, които са свързани с властта на краля. В един от тях например елиминира изискването, когато кралят е извън страната (което Вачиралонгкорн прави често), той да предоставя властта си на регент.
В Тайланд вече няма такъв регент.
Кралят започва и мащабна строителна кампания в един от централните квартали на Бангкок, където монархията притежава недвижими имоти с такива мащаби, че британското кралско семейство ще се изчерви от срам. В това число вече влизат и зони, които преди са били достъпни за обществото, включително зоопаркът на столицата и две писти за конни състезания.
Вече е изключително трудно да хвърлиш поглед какво има там. Огромният правоъгълник вече е обграден от наскоро построени стени, а отпред патрулират въоръжени полицаи. Виждат се строителни кранове и е ясно, че част от старите сгради чакат да бъдат разрушени.
Портите на стария зоопарк са заключени. Паметници, които са възпоменавали премахването на абсолютната монархия през 1932 г., вече са премахнати. Всичко това е начин Вачиралонгкорн да направи властта си официална, видима. Той иска да покаже, че никой за нищо не може да го спре, било то присвояване на армията, или заграбване на държавни имоти като зоопарка.
Всичко това би било трудно и дори невъзможно, ако имаше по-широко обществено противопоставяне, но изглежда в Тайланд такова вече липсва.
Отчасти това се дължи на умело прилаганите мерки за репресии от страна на ръководеното от военните правителство, включително безследни изчезвания и убийствата на осем водещи опозиционни фигури. Други са под строго наблюдение, защото полицията смята, че могат да създадат проблеми.
Тайланд е място, където журналисти, граждански активисти, адвокати и други са призовавани във военна база за "коригиране на отношението", което също е евфемизъм за репресии. Много хора попадат в затвора, което демотивира околните да се съпротивляват на случващото се.
Но това, което те не признават, е, че връщането към авторитаризма отначало беше приветствано и подкрепяно от народа, на който му писва от периодичните сътресения и преврати. Затова и гласуват доверие на монархията да върне мира и реда.
В това отношение Вачиралонгкорн пристига в момент на крайно разочарование от предишната политика.
Всъщност предишната политика води до такъв екстремен конфликт, че Тайланд е на прага на гражданска война.
Затова през 2014 г. военният преврат до голяма степен подсигурява сядането на Вачиралонгкорн на престола във време, в което баща му вече е много болен, а опозицията е по-популярна от краля.
И все пак Вачиралонгкорн е продукт на тайландската култура, а авторитаризмът му се среща по целия свят. Той е доказателство, че хората са изморени от старите либерални елити и мечтаят за силна управленска ръка. На много места държавите вървят към все повече авторитаризъм, отколкото към демокрация.
А и Тайланд така или иначе никога не е бил символ на демокрацията и либерализма...