На крехката възраст от 16 години моделът Ондрия Хардин вече е преживяла достатъчно скандали. Всичко започва преди 2 години, когато 160-сантиметровата красавица дефилира на ревюто на Марк Джейкъбс. Тогава тя е на 14 години - открито нарушение на регулациите на Сдружението на модните дизайнери в Америка (СМДА). Според тях женските модели трябва да имат навършени 16 години, за да могат да се качат на модния подиум.
"Правя ревютата си така, както мисля, че трябва да бъдат, а не както ми нареждат да ги правя," заяви Джейкъбс пред New York Times тогава. Той продължава да твърди, че в случая няма никакво противоречие. И още: „Ако родителите им разрешават да ходят по ревюта, не виждам някаква причина, поради която аз, като дизайнер, да ги спирам".
Месеци по-късно китайското издание на Vogue публикува снимки на Хардин, въпреки че международната политика на списанието не допуска в него да се включват непълнолетни модели. Първата от шестте точки в официалния пакт на Vogue гласи: "Не работим с модели на възраст под 16 години или с такива, които изглеждат така, сякаш страдат от хранително разстройство".
Според същото изявление списанието изисква мениджърите, отговарящи за кастинга на модели, да проверяват техните документи преди фотосесия, ревю или кампания.
Третият скандал няма нищо с възрастта
Един от последните проекти на бледокожата девойка е фотосесия за списание Numero, наречена "Африканска кралица". Там Хардин се появява боядисана от глава до пети в кафяв бронзант. На снимките тя носи висок тюрбан от плат, напластени сребърни накити и характерни за континента щампи.
Фотосесията предизвика бурни отзиви в Интернет почти мигновено. Модел от африканско-американски произход коментира, че би искала да види "чернокожо момиче, превъплътено като скандинавска принцеса" Друга нейна колежка пише: "Проверих името й в Google и се оказва, че това момиче е бяло като АЛАБАСТЪР. И мисля, че са придали допълнителен цвят и плътност на косата й, за да придобие типичната "етническа визия", което още повече влошава нещата".
Общността в Tumblr също не остана назад в критиките към противоречивата фотосесия на Хардин, задавайки ироничния въпрос: "Защо ти е да наемаш чернокож модел, когато можеш да си боядисаш белия по твой вкус?"
Има ли подходящ чернокож модел?
Дали няма желаещи за това? А и тази професия сякаш се харесва единствено на млади, високи, слаби и БЕЛИ момичета. Те ли са единствените, които обичат да пътуват из целия свят и да им плащат купища пари, за да бъдат красиви? Да, знаем - работата на моделите е много повече от това, но схващате идеята.
Изглежда, че разнообразие липсваше и наотминалата вече Модна седмица в Ню Йорк, където 82 на сто от моделите бяха от европеидната раса.
При все това, същата модна агенция, която представлява Ондрия Хардин, разполага и с няколко чернокожи жени в своя "арсенал". Разбира се, техният брой е много по-малък от този на белите модели, ала все пак е налице.
И, ако нито една от тези жени не стават за фотосесията, то има милиарди други места, където да бъдат потърсени подходящи момичета. Няма никакво извинение да използваш едва навършило 16-годишна възраст бяло като мляко момиче във фотосесия, наречена "Африканска кралица".
Невъзможно е да погледнем към тази ситуация, без да изпитаме съчувствие към всички млади и цветнокожи жени, които желаят да преследват кариера като модели (или в света на модата). Когато те не виждат себе си на подиума и в списанията, е много лесно за тях да си помислят: "Явно тази работа не е за мен".
За пореден път се възцарява статуквото, а модните ревюта си остават монотонни и еднообразни. Ако дори проектите за фотосесии, озаглавени "Африканска кралица" не са предназначени за чернокожите жени, има ли въобще някаква надежда за тях?
Това не е първото расово прегрешение от страна на списанието
През 2010 г. същото издание опря до услугите на модела Констанс Яблонски, за да изобрази "типичната" африканска майка в една от централните за съответния брой фотосесии. За снимките Яблонски е гримирана с тъмен кожен пигмент и позира с чернокожо бебе в поле от пшеница.
Numero се причислява към списанията, публикували деликатни в расов аспект материали в миналото. През 2006 г. световноизвестната Кейт Мос позира за The Independent - единствено по черна боя, покриваща тялото и лицето й. През 2010 г. пък Клаудия Шифър позира за Карл Лагерфелд с потъмнено лице, носейки перука в афро стил и рокля с пайети. През 2012 г. марката за гримове Illamasqua също включи в каталозите си модел с потъмнена кожа и грим.
Расовото разнообразие в модния свят е голям проблем
Докладите от тазгодишната седмица на модата в Ню Йорк показват, че цели 82 процента от моделите са белокожи. От остатъка (18 на сто), едва 1/3 са чернокожи. „
Макар че някои дизайнерски къщи се опитват да намерят решение за този проблем, модната индустрия като цяло е много назад в това отношение. На този фон изпъква рекламният видеоклип на Miu Miu за пролетната им колекция, в който моделите са изцяло чернокожи.
След цялата шумотевица Numero поне имаха доблестта да издадат официално становище, с което предлагат извинение. "Що се отнася до самото списание Numero, което силно уважава творческата работа на своите фотографи, ние твърдо отричаме, че в който и да е било момент сме имали намерението да нараним чувствата на своите читатели, независимо от техния произход. Имайки предвид недоволството, която тази публикация успя да предизвика, ръководството на списание Numero би искало да се извини на всеки, който се е почувствал обиден и засегнат от този материал".