Поздрави от провинциална София

Както при всичко останало, свързано с градската среда, един фонтан не е просто приумица на отделен архитект, решил да се възползва от случая, за да се изяви. Не може да се изливат на улицата пари, само защото някой ги е отделил като "излишни".

В цивилизования свят реализирането на един проект като градски фонтан изразява общата визия и стратегия за благоустройството на дадено място. Това означава, че всеки един елемент от проекта трябва да кореспондира със средата, да бъдат хармонично подбрани и съчетани. И не на последно място, да са съобразени с технологичните изисквания.

Колкото и учудващо да изглежда, обикновено се прави с цел да е от значение за хората, да доставя естетическо, сетивно удоволствие.

Изграждането на бул. Витоша в София е един от значимите проекти, които протичат в момента. Но понеже всичко се случва "на парче", при това без никакво обществено обсъждане (защо ли?), всеки един етап от реализирането му е отчайващо примитивен.

Центърът на София стана най-провинциалното нещо на света - казват го специалистите. Не е учудващо, че в сегашния си вид „Витошка" седи като провинциална уличка. Липсата на стратегия доведе до това санирането (реставрация е лоша дума) да превърне сградите по протежението на булеварда в цветни кръпки.

Мисля че никой от "заинтересованите" няма представа каква трябва да бъде една европейска столица, защото най-просто казано обслужват едни пари. Затова фонтанчето, което се появи по проект на ключовия булевард, просто изразява цялостният примитивизъм.

Но ето снимки от хода на строителството:

1. Зашеметяващата технология. Добре че незрящите в България се ориентират по неравностите и препятствията.

2. Имам подозрението, че фонтанът е изграден, за да препречва пътя на колите...

3. Ако трафикът на хора не предполага по-голям фонтан, то защо е диагонално поставен? Не можеше ли да бъде по протежението на улицата?

4. Имитацията на византийска мозайка е възможно най-абсурдното решение. Ако нещо не може да се изгради така, че поне да изглежда автентично, по-добре изобщо да не се прави.

5. Дали е кич или просто е жалко?

6. Симпатични цветарници. Интересно защо са избрани тухли? Към какво точно се вписват? По-евтино ли е? Или просто някой си пробутва строителния материал.

7. Не мога да разбера, защо на места се имитират "златните павета". И изобщо, защо е този избор на настилка? Какво е това съчетание? Сивото не седи лошо с червеникавото, но жълтото?!

8. Разхождаме се по "Главната".

9. Единствено зеленината разсейва от отчайващата бездарност.

10. Китно балканско градче. Може да седи симпатично, но така ли трябва да изглежда една от основните и най-голямата пешеходна столична улица?

11.Пощенска картичка от провинциална София.

12. А това на снимката може да обясни много неща.


Защо все към този провинциален кич ни влече? Защо са всички тези шарени недоразумения? Възможно ли е да правим града си не като къщата си на село? Защо никой не казва на хората да не си ремонтират кооперациите както им хрумне? Защо всичко, което се прави по цялостното обновяване на центъра няма единна стратегия?

Но за да не изпаднем в тотална пост-социалистическа депресия, да видим нещо хубаво. Може да изглежда "непостижимо", но ето няколко идеи.

1. Фонтаните не е задължително да приличат на римска баня. Dundas Square, Toronto

2. Настилката и фонтанът са изравнени, за да има максимален достъп до водата. Защо винаги трябва да се загражда? Защо мнозина се страхуват, че ще се измокрят, минавайки покрай водата? А зимата подобен фонтан не седи като саркофаг в и без това тесните градски пространства.

Освен това цветовете на настилката са неутрални, за да не разсейва вниманието. Други неща, освен нея заслужават да бъдат видени от обикновения пешеходец.

3. По-цветна настилка може да се допусне като акцент или в случая като търсен ефект, ако сградите в съседство са еднотипни, отдалечени, когато има огромно пространство. Ако настилката беше семпла, щеше да направи пространството още по-голямо. Така се постига усещане за сигурност, създава се повече уют. Явно някой там е мислил по въпроса. Fountain of Rings, Atlanta.

4. Ето още един пример за съчетаване между настилката и сградите. Подобно цялостно полагане на настилка е подходящо за търговска улица като Витошка. Разбира се не е единственият вариант, а най-крайният. East Main Street, Charlottesville, Virginia.

5. Защо българските улици не изглеждат по този начин? Какво е особеното на този случай?

6. Това е друга сходна улица, в Брага, Португалия. Забележете настилката там. В средата е създадена раздвижена алея. Има каменни блокове за сядане. Изработено е така, че да няма нищо излишно. Освен това сградите не са нашарени своеволно, а цивилизовано реставрирани. Португалия също е в криза.

7. Разбира се има още по-впечатляващи улици. Като тази в Копенхаген. В никакъв случай не е стерилно. Въпрос на концепция и на много други фактори...

8. Или още една от Дания. Махнете пътните платна и ето я Витошка! Просто красота. Sønder Boulevard, Copenhagen.

9. Какво пречи да се направи нещо толкова семпло? Дори в Русия съществуват добри примери.

10. В крайна сметка дори и да не им се занимава с озеленяване, има начини да направят улицата уютна с възможно най-малко средства и най-малко мислене. Taksim Square.

Толкова от София. Казаното е само мнение. По-важното е въпросите, свързани с нашия град, да бъдат широко обсъждани.

#1 partci 12.08.2013 в 16:38:15

На мен лично ум не ми го побира за чий е тая ограда около това чудо на архитектурата? ... предполагам е там, заложено като една от "Софийските мистерии"...

#2 vickpayne 12.08.2013 в 17:43:03

Малиии, ама се ено съм си на Руси. Напрао ши речеш същото, чуек ено към ено. Само дет ги няма чушмичкити и Хепиту. Да са живи и здрави хората, чи съ са сетили да са чувствами и ний от малкити градове като у нас си.

#3 vickpayne 12.08.2013 в 17:44:37

А, сетих са. Липсва му само една Търла кат на Руси и напрау няма искам да са прибирам.

#5 vickpayne 12.08.2013 в 17:56:19

Ей, чуек туй ше е баси якото напрау си режа ръкъта ко стане.

#8 larry 13.08.2013 в 04:21:52

Защо, "авторчето" да не коментира? Откога човек трябва да има тапия, за да разполага с добър вкус? Поради приумиците на некадърни, провинциални архитекти, централната част (Витошка, Попа) заприлича на центъра на Правец от 1982 година.

#10 mima 13.08.2013 в 08:29:35

Какво е "търлъ"?

#11 pikareska 13.08.2013 в 09:38:34

Много странно, но примери "за невероятна архитектурна мисъл и стил", са дадени някакви безумни места в САЩ и Канада. Личи си, че авторът е ходил, примерно на бригада в Америка. Също така си личи, че има къща на село. Най-вероятно родна такава. Слава Богу, че бул. Витоша не прилича на нито едно от показаните "супер" места. Иначе авторът да се кахъри за цветната Витошка. Нищо, че значителна част от Европа (особено с по-южна естетика) е по този начин с подобни улици, с подобно оцветяване на сградите. Екстра си е, пък като не ти харесва не се разхождай по тази улица или си ходи там на естетически издържаните улици и булеварди. А и в крайна сметка, всеки има право да звучи безвкусно и тенденциозно.

#12 Бобо 13.08.2013 в 09:43:49

Селянинът мое да напусне селото, но селото никога не напуска селянина!

#13 Meteora 13.08.2013 в 11:08:35

И аз искам тарлъ у Разград на ларгуто-о-о!

#14 vickpayne 13.08.2013 в 11:16:21

Тарла̀ (също изписвано като Търла) е името на традиционния русенски панаир, който се организира около Великден. Името, според някои, идвало от турски език и значело "нива" (тур.: tarla), защото панаирът се правел на празно място. Съществува и предположение, че произлиза от название за кошара. В региона думата е придобила също преносен смисъл и се употребява като синоним на хаос, безпорядък, "бит-пазар". И днес, и в миналото, тарлата се случва като голям "луна-парк" с множество сергии на амбулантни търговци. В миналото е привличала предимно селяните от региона, които стоели на тарлата по седмица. Тук, казват старите русчуклии, е било царството на войниците и слугините. На тарлата хората си правели снимки за спомен, виждали "невидимия човек", люлки и фокусници, най-дебелата жена с брада и подобни. Тарлата е увековечена и в местния песенен свод - в селата от региона се пее "Залюля се Дана,/ долу на тарлата,/ на новите люлки,/ между два солдатя,/ Тодор и Маринчо...". pikareska - много точен коментар.

#16 delight 13.08.2013 в 11:29:27

Тарла&#768 Вече разбрах защо е тази ограда около хидро-каскадата. Да могат селяните да си връзват магаренцата докато си пият кафето (селяните, не магаретата), а госпожа Геновева от втория етаж изтърсва покривката от обяда си над главите им Друго си е да ти обяснят туй онуй от градския пейзаж, че то ний от къде да знаем такива неща. Сега сериозно. Убедена съм, че има хора, които разбират от градоустройство и имат идея как трябва да изглежда една улица. Проблемът е, че докато едни пари, за една работа се разпределят между едни хора и работата вече е станала друга.

#17 lele male 13.08.2013 в 12:24:54

Авторе, не схващам малко идеята... Първо: Нали София не е провицията? Навсякъде по талавизоро го казаха, а аз им вервам Второ: Според мен, фонтанът не е довършен... Сигурно ще му праснат някакъв купол или ще го оградят с пейки... нека изчакаме. Не е възможно тези предпазни огради тъй да си останат, нали? Трето: Авторът кога дойде в София? Да си признае... За мен Витошка си е ОК! Поне е по-добре отколкото беше... Авторе, спомняте ли си как изглеждаше? И дали вместо "Извинете", казвахте "Опааа!” когато настъпвахте някой докато ходехте по бул. Витоша ?! Четвърто: Твърдо съм и за търлЪ да има! П.П. дилайт е права... за съжаление

#19 Ivo4o 13.08.2013 в 15:20:27

Кат не Ви аресва седете си У панелените гробници. пс. Може би не е завършен за това има ограда

#21 Ivo4o 13.08.2013 в 15:31:30

Ай

#22 lele male 13.08.2013 в 15:45:11

Другият вариант е да мое да си топиме краката, па да пуснат и рибки дето чистят пети

Новините

Най-четените