Би трябвало голяма концертна зала в пустинята да се вижда доста добре, защото се отличава рязко от околния пейзаж, осеян от скали и пясък. Тази обаче не се вижда, не и по обичайния начин, защото отразява пейзажа и причудливите скални формации.
Облицована е в огледала и представлява най-голяма огледална сграда на света. Това е и името ѝ - "Марая", което означава огледало на арабски.
Намира се в долината Ашар край град Ал-Уля в едноименния регион на Саудитска Арабия. Място с хилядолетна история, която страната усилено популяризира - престолонаследникът Мохамед бин Салман посреща там високопоставени гости като премиера на Италия Джорджа Мелони и президента на Франция Еманюел Макрон.
---
Саудитска Арабия държи и други инфраструктурни рекорди, както може да видите тук:
---
Самата Ал-Уля се намира в северозападната част на Саудитска Арабия и е обширен район от над 22 хиляди кв. км. Мястото е с огромно културно и историческо значение - цивилизацията там датира отпреди 7000 години, и регионът заема централно място в плана за развитие на страната, известен като "Визия 2030".
Районът понякога е наричан "музей на открито" и е известен с Хегра - древният град, останал от набатейската цивилизация, от която може би по-позната е Петра в Йордания. Ал-Уля е бил дом и на древните Даданско и Лихайско царства.
Природата също е сред забележителностите - скалните формации в пустинята са запазен изглед от тук, като най-известното подобно образувание е 52-метровата Слонова скала. Всичко това е разположено сред базалтови плата и каньони в пустинята и увенчано с оазис, където се намира и градът Ал-Уля, също с древна история.
Целта на Саудитска Арабия е да превърне този район в световна туристическа дестинация.
Инвестициите са огромни - планът е за общо 20 млрд. долара за развитието на културния и исторически туризъм.
Именно част от целия гига проект е и залата "Марая". Високата 3 етажа и 26 метра сграда е облицована с 9740 огледални панела. Именно те създават ефекта на вписване на напълно модерно съоръжение в обстановката на пустинния каньон наоколо.
Огледалата създават оптична илюзия и при доближаването към сградата тя сякаш изчезва и се слива с пейзажа, тъй като на стените ѝ се отразяват околните скални формации. В някои моменти от деня изглежда сякаш се изпарява в заобикалящата я пустиня.
Когато човек обаче е вече напълно до нея, установява, че вижда себе си. А след секунда - и че специфичната облицовка дава възможност за селфи, за което всеки инфлуенсър може само да мечтае.
"Марая" се използва за концерти и събития и се намира на около 20 минути път с кола от град Ал-Уля.
"Вярваме, че ако една сграда не може да се конкурира с пейзажа, то тя трябва да го подчертава", обяснява пред "Си Ен Ен" архитектът на "Марая" Флориан Боже.
Когато той и екипът му посещават Ал-Уля са впечатлени от мястото и при представянето на дизайна заявяват, че нищо видимо не бива да се строи там - затова и ако нещо се изгражда, трябва да е огледален куб.
Местоположението на залата е избрано така че да отразява великолепния пейзаж - къде да бъде точната локация на сградата в долината Ашар е определено с помощта на големи огледала и според най-доброто отражение, което се получава.
Как обаче оцеляват огледала и стъклена облицовка насред пустинята?
Боже и хората му търсят материали, които да са подходящи за тези условия - да подчертават гледките наоколо, но без да подсилват ефекта от слънцето и жегата. През лятото температурите в района скачат над 40 градуса, а такава горещина може да окисли традиционно стъкло.
Решението е нов тип стъкло, в което има вложена и мед, и панелите за "Марая" са със специално покритие, което да устои на температурни разлики и пясъчни бури.
Изглежда като доста удачно решение за място, на което повечето съвременни сгради биха изглеждали като нелеп кич.
---
Амбициите на Саудитска Арабия нямат край: