Тя е дясната ръка на Доналд Тръмп и активен помощник в кампанията му за президентските избори в САЩ. На Иванка Тръмп обаче може да ѝ се наложи скоро да се върне към старите си занимания или да се заеме с нови.
Последните социологически проучвания показват, че бившият вицепрезидент Джо Байдън доминира в надпреварата за Белия дом, затова сега някои анализатори са заети с въпроса накъде ще поеме Иванка Тръмп при неблагоприятен изход за нея от президентските избори.
Когато преди 4 г. баща ѝ изненадващо се кандидатира за президент, тя го подкрепя активно, но към онзи момент не вярва, че той ще спечели. Дори да не оглави Белия дом обаче, като опитна бизнесдама, тя е наясно, че кампанията му само може да бъде от полза за семейството и притежаваните от него брандове.
Ако допреди 2016 г. те са не толкова разпознаваеми богаташки наследници, скоро Иванка Тръмп и съпругът ѝ Джаред Къшнър са международни знаменитости и посланици на марките си. Тя е наясно, че това означава повече продадени книги (тъй като изявява се като и писателка) и повече продадени модни продукти, носещи нейното име.
Още през 2007 г. Иванка създава собствена линия изящни бижута Ivanka Trump, които освен в САЩ и Канада, се продават в страни от Близкия Изток като Бахрейн, Кувейт, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Отделно има и собствена модна колекция за дрехи и аксесоари, включително чанти и обувки, достъпни в големите универсални магазини в САЩ и Канада.
Марката Ivanka Trump е лансирана от G-III Apparel Group, която произвежда и доставя дрехи и аксесоари.
Само за финансовата година след изборите тя е направила оборот от 47 милиона долара. Президентската дъщеря запази мажоритарното си участие в нея след като Тръмп спечели изборите, за да няма конфликт на интереси, но я прехвърли в тръст (IT Collection и LLC Holding Company), от който продължи да печели.
През 2018 г. беше обявено, че приключва с този бизнес - официално, за да се отдаде по-активно на политика, а неофициално, защото продажбите спадат след няколко скандала за качеството на стоките, за това, че са имитация на по-големи брандове и заради обвинения от екозащитници, че използва естествена кожа.
Според последните разкрития обаче тя е спечелила поне 6-цифрена сума от тръста, движещ този бизнес до 2019 г. Според анализатори това е или защото затварянето на бизнеса ѝ се е отнасяло само за част от модната марка, например дрехите, или че е продължила да печели от останали непродадени парфюми, чанти и обувки.
Отделно хотел Trump International във Вашингтон до 2019 г. ѝ носи печалба от над 5,5 милиона долара.
Междувременно съпругът ѝ Джаред Къшнър се оттегли като главен изпълнителен директор на семейната фирма за недвижими имоти Kushner Companies и не играе роля в управлението на компанията. Но той поддържа обширно портфолио от инвестиции в недвижими имоти чрез бизнеса си, който контролира общо 23 000 жилища. Това продължава да му носи значителни суми.
През август двойката отчете приходи от най-малко 36 млн. долара за 2019 г.
Ясно е, че двамата нямат финансова нужда Иванка Тръмп отново да работи, отчитат анализатори. Те обаче са убедени, че активна жена като нея няма да остане без занимание. Дали ще управлява имотите на баща си, или ще му помага за плановете му да пусне собствена новинарска мрежа, пред нея има възможности.
При всички положения връщането към стария ѝ живот ще бъде трудно. Ако преди 2016 г. Иванка Тръмп е любимо лице на модата и бизнеса и олицетворение на блясъка, сега не е толкова често канена на големи модни събития, макар да е вече световноизвестна.
"Очаквам тя да опита и да съживи марката си - може би ще пусне на пазара продуктите си само с нейното първо име", коментира пред The Independent Майкъл Д'Антонио, който през 2015 г. издаде книгата "Никога не е достатъчно" (Never Enough) с интервюта с членове на семейство Тръмп.
"Иванка Тръмп може да произвежда за Китай, има добра представа как да доставя привлекателни, модерни продукти на този пазар. Тя знае как обувки от 100 долара да приличат на такива за 1200 долара. Бизнес облеклото за хора с ограничен бюджет също е огромен пазар", смята Д'Антонио.
Бившият маркетинг мениджър на Тръмп - Мариса Краксбергер, пък предполага, че президентската дъщеря сама би се кандидатирала за президент. Първо, защото винаги е имала интерес към политиката, и второ, защото "те са мегаломани", казва Краксбергер.
Освен за бизнеса си обаче, Иванка Тръмп е изправена пред въпросителни и за това къде ще живее, ако се наложи да напусне Вашингтон. Преди 4 г. семейството ѝ напусна Ню Йорк и се премести в столицата, наемайки имение с шест спални за 5,5 милиона долара, което им струва 15 000 долара месечно.
Единият вариант е със съпруга и трите си деца да се върне в Манхатънския "Горен Ийст Сайд" и да продължат оттам, където са спрели - тя с модата, а той - с недвижимите имоти.
Понастоящем, двойката е регистрирана да гласува на адрес, намиращ се в 32-етажната кула Trump Park Avenue, която също се намира в Манхатън. Но според наблюдатели, предвид, негативите, които си спечелиха заради управлението на Тръмп, семейството няма да избере сда живее там.
"Моят съвет към тях би бил да изчезнат за година или две. Ще им бъде много трудно в Ню Йорк", коментира пред The Independent британският пиар Роб Голдстоун, който е работил със семейството преди.
Макар и приемана предимно като красивото и неотлъчно присъствие до Доналд Тръмп, към нея имаше очаквания тя да балансира политиката на баща си. Нещо, което обаче според анализаторите не се случи.
Понякога самата тя е предизвиквала обществено недоволство, макар и далеч по-малко от баща си, с изказвания като това "хората, останали без работа, да си намерят нови професии".
И все пак Иванка има достатъчно влиятелни близки, за да се завърне стабилно в бизнеса с мода и търговия или да помага в начинанията на баща си. Нейна близка например е влиятелната Уенди Денг, бивша съпруга на медийния магнат Рупърт Мърдок, а етърва на Иванка Тръмп е моделът Карли Клос (омъжена за по-малкия брат на Джаред Къшнър).
Самият Къшнър би могъл да консултира международни отношения за мултинационални корпорации или правителства, или като част от голяма консултантска група, или самостоятелно.
През 2006 г. той купи и New York Observer, който също му носи доходи, макар че го продаде през 2017 г. на семеен тръст. Освен това, каквото и да се случи след изборите, това няма да повлияе на имотния му бизнес, убедени са икономисти.
Тоест, каквото и да се случи на 3 ноември, сигурно е, че за финансовото състояние на Иванка Тръмп никой не бива да се безпокои.