Финландците са странни, често скучни и дори дръпнати хора. Останалият свят познава страната им основно като студено и мрачно място, където се намира домът на Дядо Коледа.
Там сауната, ските и кафето са на висока почит, зимата е безкрайна, а когато все пак настъпи лято, хилядите езера на територията на страната стават развъдници за митични рояци комари, от които няма спасение.
Години наред финландците оглавяват световната класация за най-щастлива нация, a за повечето хора е трудно да си обяснят защо.
Може би защото този народ умее да се забавлява по свой, доста откачен и неразбираем за останалите хора начин. Не, не става дума само за алкохол и факта, че във финландския език има дума, която означава "напивам се по бельо сам вкъщи" - kalsarikännit.
А за други, не по-малко шантави начини за забавление, които се практикуват от тази нация от интроверти.
Във Финландия се провеждат едни от най-откачените и странни състезания и дори световни шампионати - от сауна шампионат, през хеви метъл плетене и убиване на комари до това кой ще издържи най-дълго, седнал върху мравуняк.
Вероятно най-известният от тях е Световният шампионат по носене на съпруги. Провежда се от 1992 г. в град Сонкаярви и макар да е пълен майтап, участниците го вземат на сериозно.
Състезателите трябва да пробягат 253,5 метра с жена си на гръб, минавайки през различни препятствия - пясък, огради и воден участък с поне метър дълбочина.
Победител е този, който пренесе съпругата си (или която и да е жена) първи до финала, а наградата е теглото ѝ в бира. Горна граница за килограмите на жената няма, но тя не бива да е под 49 кг. Ако тежи по-малко, трябва да носи и раница с нещо, което да добави към теглото ѝ.
Победителите обикновено минават разстоянието под 68 секунди, като най-впечатляващо е постижението на двойка от Естония - 55,5 секунди.
Финландия е домакин и на друго подобно спортно събитие - Световен шампионат по блатен футбол, което събира цели 200 отбора с над 2000 играчи в блатата край град Оулу.
Колкото и странно да звучи, това събитие действително има съвсем спортни корени - през лятото ски-бегачите са използвали именно блатисти местности и тресавища, за да тренират и поддържат силата в краката си, движейки се през подобен труден терен.
Така се появява идеята и за добавяне на топка и спортът възниква в края на миналия век.
Днес мачовете се играят на игрище 30 на 60 метра. Отборите са от по 5 състезатели плюс вратар, а полувремената са 2 по 10 минути.
Далеч по-неформално е едно още по-откачено състезание - за седене в мравуняк. Тук няма шампионат, нито нещо организирано, но е популярно предизвикателство.
Представлява двама или повече души, които сядат върху голям мравуняк в гората - понякога дори голи. Който успее да задържи повече - печели.
Звучи прекалено смахнато дори за финландци, но се смята, че е стар ритуал за здраве, който цели изостряне на сетивата.
Докато сме на тема насекоми - гореспоменатите комари действително са напаст, непозната по нашите земи. И е съвсем в реда на нещата северните хора да си спретнат и такова състезание - кой ще размаже най-много комари за 5 минути.
Състезанието се провежда в Пелкосениеми в северната част на страната, където комарите са особено голямо зло. Настоящият рекорд е скромен - 21 гадинки, убити за 5 минути.
Особено любими за финландците са атлетическите хвърляния. Те традиционно са силни и в подобен официален спорт - хвърлянето на копие е сред най-популярните в страната и Финландия има доста шампиони.
Страстта на хората там към хвърлянето на предмети надалеч обаче е развита и извън чистата лека атлетика. Страната има състезания по хвърляне на мобилни телефони, гумени ботуши и дори столове за доене на крави.
При телефоните рекордът е 94 метра, а състезанието отразява и друга страст на финландците - рециклирането. Старите телефони не се изхвърлят, а се пазят за мятане и рециклиране след това. Според някои да метнеш телефон с всичка сила действа доста освобождаващо - като символичен жест на протест срещу това да можеш да бъдеш винаги намерен.
Сауната е свещено място за този народ и няма как да не ѝ бъде посветен и съответният световен шампионат. Първоначално той се е провеждал в град Хейнола, но през 2010 г. е прекратен, тъй като един от финалистите за титлата умира в сауната, нагрята до 110 градуса.
От няколко години шампионатът вече е различен - за възможно най-бързо нагряване на самата сауна, а състезателите е добре да са във възможно най-откачени костюми.
Още нещо, с което са известни финландците, е любовта им към най-тежката музика - блек и дет метъл, а страната е на първо място в цял свят по хеви метъл групи на глава от населението - над 50 на 100 000 души.
Затова не е учудващо, че има шампионат по хеви метъл плетене. По принцип плетенето и тежката музика нямат твърде общо, но не и в тази страна. На Световния шампионат, който се провежда в Йоенсу от едва няколко години, се прави точно това - банда излиза на сцената, а на мястото на фронтмена е фен, който плете, докато куфее.
И за да още по-откачено, един от победителите е японец, който плете на фона на метъл, докато около него обикалят и се бият двама сумисти.
На този фон "състезания" като това за най-експресивно прегръщане на дървета, по въздушно свирене с китара , т.е. без да се държи инструмент, и по търсене на злато от река бледнеят.
Смята се, че във Финландия има около 50 подобни откачени състезания, които често водят началото си от местни традиции и панаири, а някои като блатния футбол и носенето на съпруги са добили популярност и се провеждат и в други страни.
За твърде сериозните и дори скучни иначе финландци това е начин както да вземат максимума от краткото лято, така и да се отпуснат и покажат и другата си, забавна страна. Да се позабавляват, включително да се подиграят и надсмеят и над самите себе си и да си покажат, че не се вземат на особено сериозно.