Опасностите в интернет могат да ни сполетят отвсякъде. От непознат профил, който се свързва с нас в социалните мрежи и ни предлага съмнителни оферти до фишинг имейл, който може да открадне цялата ни информация, ако кликнем на линка в него. Дори да не сме направили нищо, ако профилите ни нямат достатъчно силни пароли, може във всеки един момент да бъдат откраднати от хакери. Затова е от ключово значение да започнем да обръщаме повече внимание на дигиталния си отпечатък.
Защо имейлите ни са толкова важни?
Почти всички услуги в днешно време изискват имейл за регистрация. Социални мрежи, шопинг сайтове, онлайн банкиране, стрийминг платформи и каквото още се сетите - всички те имат нужда от начин, по който да ни запишат в системата си и да осъществят връзка, ако се налага. Отминаха времената, когато електронната поща беше просто пощенска кутия, в която получаваме дигитални писма.
В зависимост от целта, недоброжелатели биха могли да намерят начин през нея да проникнат във всички акаунти, в които сме регистрирани с имейл адреса си. Така например, хакерите биха могли да променят паролата и да ни поискат откуп, за да предоставят новата. Дори да не успеят да изтеглят средства от банковата ни сметка или да се провалят в опитите си да измамят наши близки през профилите в социалните ни мрежи, самият процес на подмяна на имейл адреса на всички места, където сме го използвали, е бавен и мъчителен.
Може да се случи на всеки
Повечето хора вече са наясно, че е важно паролите да представляват комбинация от цифри, букви и специални символи, да са възможно най-дълги и да не използваме една и съща на няколко места. Дори да залагаме на още по-напреднали методи на защита, като двустепенна верификация и VPN, нищо не ни гарантира на 100%, че акаунтът ни е непробиваем.
Някои от най-мащабните кибератаки през тази година са засегнали компании като Dell, откъдето са били достъпени данните на над 49 милиона от техните клиенти. Защитните системи на Ticketmaster - международна компания, предоставяща билети за събития по цял свят, също са били преодолени, вследствие на което е изтекла информацията на 560 милиона потребители.
Щом огромни компании, разполагащи с данните на милиони хора, могат да бъдат хакнати, как да сме сигурни, че личните ни профили са в безопасност? Дори да сме взели всички предпазни мерки да защитим акаунтите си, е добре да бъдем информирани в случай че все пак някога настъпи моментът, в който защитите ни бъдат преодолени.
Нека алгоритмите вършат работата вместо нас
Наскоро Yettel представи нова услуга, наречена "Защита на профила", която извършва денонощен мониторинг и ни уведомява своевременно, ако имейлът ни попадне в следените подозрителни бази данни. С един абонамент могат да бъдат следени до пет имейл адреса, а известяването за пробив става посредством SMS или имейл съобщение.
Yettel предлага безплатен тестов период от три месеца, за да може всеки да се запознае от първа ръка с услугата и нейните предимства. Тя може да бъде открита в мобилното приложение на оператора и активирана оттам или на място в магазин на телекома. Сайтът на Yettel предлага и възможност на всеки да провери безплатно и без регистрация дали имейлът му някога е бил компрометиран. Проверката може да се направи тук.
А ако се чудите дали при присвояване на данни вече не е късно за реакция - обикновено има времеви прозорец от момента, в който недоброжелателите влязат в профила ни, до момента, в който реално бъде злоупотребено с данните ни. Ето защо използването на подобна мониторинг услуга ни дава възможност да разберем веднага за проникването, което пък ни осигурява време за реакция и смяна на паролата преди да е станало твърде късно.