Повече от 12 часа след като въоръжена милиция на израелски заселници напада палестинци село в Западния бряг и установява аванпост пред селото им, армията се намесва.
Само че вместо да удържат заселниците, да премахнат укрепения им пункт и да успокоят ситуацията, войниците нападат екип от журналисти на CNN.
Случаят провокира огромен скандал и насочи внимание към насилието в Западния бряг между палестинци и израелски заселници.
Цялата ситуация започва на 19 март. Тогава група израелски заселници напада палестинското селище Таясир в така наречената Зона А, която според договорите от Осло от 1995 г. е под неоспорим контрол на Палестинската автономия, а самото присъствие на еврейски заселници там е незаконно дори според израелското законодателство.
В случая обаче те нападат дома на 75-годишен палестинец и установяват укрепена позиция на входа на Таясир. Часове по-късно на място се появяват израелски войници, които вместо да успокоят напрежението, каквато би трябвало да е задачата им в този район, се намесват на страната на заселниците.
На място е също така екип на CNN, начело с журналиста Джереми Даймънд. Те отразяват инцидента от разстояние, но са задържани от войниците. Според журналистите срещу тях е упражнено насилие, като войниците са им попречили да снимат и са счупили камерата на оператора Сирил Теофилос.
Впоследствие Даймънд описва разговора с част от войниците. Те в голяма степен описват идеологията на заселниците, която е споделена от много от израелските войници, действащи на територията на Западния бряг.
Идеята на заселниците е малко по малко да се установяват подобни авантпостове, разчитайки на съдействие или липса на намеса от армията. Впоследствие правителството ще издаде указ, който да узакони укрепената позиция.
По този начин през декември 2025 г. 19 авантпоста получават статут на израелски селища на палестинска територия.
Общият им брой е 270, като всички те са абсолютно незаконни според международното право, а някои от тях са незаконни дори според израелските закони.
Това е потвърдено и от един от войниците, задържали екипа на CNN. По думите му цялата земя на Западния бряг "принадлежи на Израел и еврейския народ", повтаряйки реториката на радикални министри в правителството като Бецалел Смотрич, които открито призовават за пълна анексия на Западния бряг.
Войникът също така споделя, че действията им са лично отмъщение заради смъртта на 18-годишен израелски заселник, за когото властите твърдят, че е бил умишлено сгазен от палестински шофьор. Версията на местните е, че момчето е опитвало да открадне овце от палестинци и е загинало при опит да избяга с мотор.
Всичко това в крайна сметка провокира реакция на армията.
"Налице е сериозен етичен инцидент, който е в противоречие с нормите и ценностите на Израелските отбранителни сили", заяви началникът на генералния щаб Еял Замир."Всички сме полагали войнишка клетва при постъпването си в армията. Оръжията трябва да се използват единствено с цел изпълнение на мисията и никога за отмъщение. Няма да приемем подобни инциденти."
По думите му задачата на изпратените войници не е била да помагат на заселниците. Трябвало е да отцепят района и да предотвратят възможността за сблъсъци, докато дойдат екипи на "Гранична полиция", които да демонтират авантпоста.
Малко по-късно бе обявено, че докато трае разследването по случая, ще бъдат изтеглени не само участвалите в инцидента войници, а целият им батальон.
Това не е случайно военно формирование, тъй като е съставено от мобилизирани резервисти от 97-и батальон "Нецах Йехуда". Идеята му е да позволи на мъже от ултраортодоксалната еврейска общност да бъдат интегрирани в армията.
В Израел представителите на най-религиозната част от обществото са изключени от задължителната военна служба, но части като "Нецах Йехуда" откриват възможност за доброволно участие, което да не влиза в конфликт с религиозните им убеждения и практики.
Към 2012 г. над 60% от състава на батальона е бил от средите на най-крайните течения в религиозния ционизъм, а през последните години все повече се привличат представители на групи като "Младежите на хълма".
Това е радикално движение на заселници в Западния бряг, което цели пълно прогонване на палестинците. Смята се, че негови членове са отговорни за изграждане на авантпостове на палестинска земя, въоръжени нападения, както и за вандализиране и плячкосване на имоти.
През 2024 г. американското правителство обмисля да наложи санкции срещу "Нецах Йехуда", позовавайки се на нарушения на човешките права срещу палестинците в Западния бряг. Планът е отхвърлен, след като Израел предоставя доказателства, че армията е наказала всички виновни.
Въпреки това нападенията и насилието продължават.
Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси отбеляза увеличение на агресията на заселниците срещу палестинци от Западния бряг с над 1800 нападения през 2025 г. Общо 240 палестинци са били убити от заселници или армията през 2025 г., докато за същия период 17 израелци са били убити от палестинци.
ООН предупреди по-рано този месец, че "феноменът на "заселници-войници" допълнително размива границата между насилието от страна на държавата и заселниците".

