"Ами ако в днешния свят имаше магия?" Този въпрос е обитавал главата на не един и двама мечтатели и стои в основата на цял един поджанр в литературата.
Става въпрос за градското фентъзи - запленяващата идея за нещо свръхестествено, което да разнообрази нещата наоколо.
Тя обаче изглежда все по-наводнена от романи, в които иначе обикновено момиче е отведено в магически свят, за да се учи в специално училище за магьосници/вампири/ангели/демони/някаква друга магическа гад, а там сърцето ѝ бива разделено между доброто и лошото момче на даскалото. Или нещо подобно.
Само че градското фентъзи не опира само до влюбчиви девици, избрани за велики дела, а този сорт книги вече се обособява в свои собствен поджанр - романтъзи.
Тук събираме някои наистина добри примери за градско фентъзи, където градът е наистина важна част от историята.
Някои от тях се развиват в "нашия свят", а други - в своя, собствена фантастична реалност. Общото обаче е, че дават интересен и впечатляващ поглед към идеята за магия в съвременния ни свят. А две от тези истории дори са дело на български писатели, така че заслужават специално внимание.
Ето и кои са нашите 8 силно препоръчителни книжни поредици за феновете на градското фентъзи:
"Досиетата "Дрезден" - Джим Бъчър
Поредицата за магьосника детектив Хари Дрезден е едно от първите неща, които идват на ум за мнозина фенове, когато става въпрос за градско фентъзи. Хари е специален консултант на полицейския отдел за специални разследвания, като помага на органите на реда със случаи, при които нещата просто... не изглеждат естествено.
Историите на Бърчър от поредицата са пълни с мощна магия, свирепи демони, отмъстителни вампири, лукави феи, безскруполни мафиоти и зли чудовища, които се спотайват в съвременния град Чикаго в САЩ.
Авторът пише интересно, на моменти напомня малко героят му напомня на някакъв магьоснически Филип Марлоу, но с по-добро чувство за хумор.
"Патрулите" - Сергей Лукяненко
Може би най-доброто руско фентъзи, поредицата за "Различните" на Сергей Лукяненко разказва за магьосниците, които живеят сред нас. Те се делят на Светли и Тъмни (което не означава със сигурност добри и лоши) и живеят животите си под зоркото наблюдение на Патрулите.
За да се запази ред в света Светлите и Тъмните са се разбрали да живеят в паритет помежду си, като двата им патрула следят за това всички Различни да живеят според правилата и да не изпадат в жертвоприношения или масово реморализиране на всички околни.
В центъра на този свят е Антон Городецки - Светъл маг от не особено ниво в Нощния патрул, който изведнъж се оказва вкаран в центъра на сериозни приключения, които могат да доведат до въздигането на нов Месия или до края на света. И май всичко зависи от него самия.
Една от причините книгите на Лукяненко да са толкова добри е начинът, по който той вкарва съвременна Москва в историите си и как заобикалящата обстановка винаги се усеща изключително силно. И да, заслужават си четенето.
"Разследванията на Бънк Ромеро" - Емил Минчев
Отначало книгите на Минчев за неговия детектив върколак Бънк Ромеро може и да ви се сторят като странен опит за не точно копиране от Джим Бърчър, но това усещане много бързо ще се разсее, защото историите на българския писател имат своя собствен свят и собствен характер.
Сюжетът ни запраща в далечния Космос, където радиацията от намиращата се в близост черна дупка е превърнала една част от населението в мутанти. И то какви - вещици, вампири, върколаци, хора-паяци и т.н. В този свят, където ксенофобията срещу мутантите движи политиката на града, Бънк Ромеро използва носа си, за да решава наглед неразгадаеми престъпления.
До момента Минчев е написал пет книги от поредицата за Разследванията на Бънк Ромеро, като се очаква и шеста. За неголям пазар като българския и специфичен жанр като фентъзито, този голям брой издадени книги определено значи нещо.
Наскоро Емил Минчев гостува на подкаста "Първа страница", който можете да чуете тук:
"Софийски магьосници" - Мартин Колев
Второто българско попадение в света на градското фентъзи е Мартин Колев, който с четирите си книги за магьосническото съсловие на София успя да си спечели множество верни фенове.
Паралелно на нашия свят съществува и магическият. И всички магове живеят редом до нас, плащат сметки, ходят до НАП и използват градския транспорт, когато им се налага. Само че за тях има още един слой на града, скрити сгради и цели улици, недостъпни за иначе обикновените люде. Има магьоснически вестници, барове и дори цяло правителство, което трябва да балансира между светлите Зорници и тъмните Здрачници.
В центъра на историята е Свилен Воев - уморен от живота зорник, който трябва да разкрие мистерията на изчезналите от София магьосници, докато същевременно с това обучава младо и невероятно перспективно момче на магия.
Книгите на Мартин Колев се четат изключително леко и приятно, а голяма част от чарът им се крие в това да попадаш на магически места, които познаваш иначе от реалния живот.
"Американски богове" - Нийл Геймън
Amazon Prime Video се пробваха да направят сериал по хитовия роман на Геймън, но не може да се каже, че им се получи особено добре. Самата книга е много по-интересна и увлекателна.
Идеята тук е, че боговете живеят в нас самите и вярата ни ги подхранва. И така ако в миналото хората са вярвали в Индра, Анубис и Один, днес те вярват в технологиите, парите и медиите, които са се превърнали в новите богове.
Това обаче не означава, че старите ще се дадат без бой. А именно Один се е нагърбил с нелеката задача да ги организира. Негов помощник е главният герой - Шадоу - току що излязъл от затвора бивш крадец, който е въвлечен в лудия и много опасен свят на боговете.
"Вещиците от Мейфеър" - Ан Райс
Ан Райс е известна най-вече с вампирските си истории, но романите ѝ за вещиците от Мейфеър определено може да се каже, че са по-добри.
Историята там се оформя около клана Мейфеър - потомствени вещици от Ню Орлиънс, които дължат властта и богатството си на мистериозния Лашър. Откакто преди столетия той е дошъл при тях, кланът е увеличил неимоверно влиянието си и парите си, но цената за това е висока.
Властта на Мейфеър обаче не остава без внимание, като мистериозната организация Таламаска, посветена на изучаването на всичко свръхестествено проявява огромен интерес към историята на семейството.
Ан Райс предлага една доста интересна и увлекателна история, в която е пропит духът на Ню Орлиънс и всички легенди за вампири, вещици и вуду, с които той върви ръка за ръка.
"Добри поличби" - Тери Пратчет и Нийл Геймън
Религиозната тематика понякога може да даде страхотна основа за добро фентъзи, а това важи с двойна сила, когато авторите са Нийл Геймън и Тери Пратчет.
"Добри поличби" е весело фентъзи за Апокалипсиса, който трябва да бъде предизвикан от сина на Сатаната. Само дето още при раждането на детето нещо се обърква и то попада в съвсем нормално семейство. Но сега нещата започват да се нареждат по местата си.
Освен ако един демон и един ангел, който от хилядолетия са командировани на Земята, не решат да спрат всичко това и да спасят мястото, което всъщност им е харесало доволно много.
Типично за двамата, книгата е забавна, шеговита, не се взема сериозно и е безумно интересна за четене, докато героите се преследват в съвременна Англия.
"Нефритен град" - Фонда Лий
Представете си нещо средно между сериалите Warrior и Peaky Blinders, но с магия, която идва от специален нефрит. Да, всъщност това е доста сложно човек да си го представи.
"Нефритен град" е гангстерско фентъзи, което се развива в собствен свят, който е еквивалента на Хонконг или Тайван в края на 80-те, но с магия.
На остров Кекон всичко се върти около нефрита, добиван там. Защото той носи със себе си магия, която увеличава силата и подсилва сетивата на всеки, който го носи. Само малка част от местните обаче могат да носят нефрит, без това да ги превърне в откачени убийци.
Два престъпни клана господстват на Кекон, докато пазят крехък мир помежду си, но изглежда този период е към своя край.
Романът на Лий е наистина интригуващ и се чете изключително лесно, докато историята за гангстери, финансови престъпления и уличен бой те поглъща.