Меденият месец на Слот свърши: Ливърпул навлиза в убийствена серия

Меденият месец на Слот свърши: Ливърпул навлиза в убийствена серия Снимка: Getty Images

Началото на сезона несъмнено е успешно за Ливърпул с първото място във Висшата лига и шестте победи от седем мача в първенството.

Само че на "Анфийлд" трябва да са наясно, че меденият месец на Арне Слот свърши и оттук нататък след паузата за националните отбори програмата става значително по-тежка.

Сериозните тестове тепърва предстоят, но победата с 1:0 над Кристъл Палас в събота показа, че Слот е способен да прави ротации в състава и същевременно да измъква нужните резултати.

Привържениците на неговия бивш клуб Фейенорд знаят добре, че треньорът предпочита да се придържа към една установена единайсеторка и да предприема възможно най-малко промени. Гостуването на Палас обаче дойде само два и половина дни след успеха с 2:0 над Болоня в Шампионската лига и освежаване сред титулярите беше наложително.

Затова на "Селхърст Парк" от първата минута започнаха Костас Цимикас, Къртис Джоунс, Диого Жота и Коди Гакпо на местата на Анди Робъртсън, Луис Диас, Дарвин Нунес и Доминик Собослай.

За Слот това са необичайно много промени от един мач към друг и той направи повече единствено в Карабао къп при победата срещу Уест Хем.

Навикът му да залага на един и същ състав предизвика критики при изненадващата загуба с 0:1 от Нотингам Форест преди три седмици. Тогава играчите тъкмо се бяха върнали от националните си отбори и 10 от 11-те титуляри бяха участвали в мачове за страните си из цял свят.

Но мениджърът не прие, че издънката е дошла заради избора на състав.

"Ако ротацията е причината да не спечелиш някой мач, тогава това нямаше да е първата ми загуба за 2024 г. - защото с Фейенорд не правехме особено много ротации", заяви Слот.

Наистина Фейенорд е един от двата отбора, използвали най-малко футболисти в Ередивизи за кампания 2023/24, но когато водиш отбор с програмата на Ливърпул, нещата стават доста по-сложни.

Налага се наставникът да усвои изкуството на ротацията и да използва до краен предел силния разширен състав, оставен му от Юрген Клоп.

Това е причината случилото се срещу Кристъл Палас да е толкова важно за прогреса на Ливърпул.

Мърсисайдци владееха топката през 68.1% от времето и продължиха да доминират и след ранния гол на Жота, а до почивката трябваше да са вкарали още няколко попадения.

Но денят не мина и без лоши новини, породени от контузиите на двама титуляри.

Алексис Мак Алистър беше сменен още на почивката, а Алисон Бекер получи нова травма, след като изчисти една топка 11 минути преди края.

Куивийн Келъхър е болен, така че под рамката застана непознатият дебютант Витеслав Ярош, който не беше играл за първия отбор, макар че от 7 години е собственост на Ливърпул.

В последните минути срещу Палас чехът направи каквото трябваше, но предвид бъдещите мачове, на "Анфийлд" ще се молят Алисон или Келъхър да се завърнат бързо.

До момента не може да се отрече, че Арне Слот беше улеснен от благосклонната програма в началото на сезона.

Затова и добрите резултати трябва да бъдат приемани с едно наум.

В седмиците след паузата за националните отбори ще разберем много по-добре доколко този Ливърпул е готов за сериозни постижения през сезона, тъй като предстои серия от сблъсъци с топ съперници.

В първенството "червените" ги очаква домакинство на Челси, гостуване на Арсенал, домакинства на Брайтън и Астън Вила, гостуване на Саутхемптън, домакинство на Манчестър Сити и после визити на Нюкасъл и Евертън.

Между тези двубои са и срещите в Шампионската лига срещу РБ Лайпциг като гост и срещу Байер Леверкузен и Реал Мадрид у дома.

При такава програма ефективните ротации са просто задължителни и с взетите решения Слот ще покаже дали е готов да бъде мениджър на това ниво.

Изпитанията са тежки, но положителни резултати от тази серия ще означават, че Ливърпул може да бъде истински претендент за титлата и за други трофеи още през този сезон.

А феновете ще бъдат много по-спокойни за бъдещето на тима след ерата "Клоп".

Задоволи любопитството си по най-удобния начин - абонирай се за седмичния ни бюлетин с най-интересените статии.