Моуриньо мечтае за гадняри, но в Рома повечето са "меки"

Моуриньо мечтае за гадняри, но в Рома повечето са "меки" Снимка: Getty Images

Престоят на Жозе Моуриньо в Рома се превръща в кошмар.

В неделя "вълците" изпуснаха спечелен мач и след като водеха с 3:1, загубиха дербито с Ювентус с 3:4 насред "Олимпико". Това остави тима на Специалния на седмата позиция, на цели девет точки от четвъртия Аталанта, който е и с мач по-малко.

Усмивката, с която Жозе пристигна в Рим през лятото, отдавна бе изтрита от лицето му. Във фокуса в момента са все по-критичните думи, които използва по адрес на играчите си, които не само че не ги надъхват, но и му печелят все повече врагове сред феновете и медиите.

Рома няма победа в последните си три мача в Калчото, като започна новата 2022 година с две поредни загуби. Разбираемо, в местната преса веднага се заговори за "охладняване" на мястото на Специалния.

Това не е първата издънка на Моуриньо през този сезон. Въпреки че "вълците" спечелиха групата си в Лигата на конференциите, където бяха заедно ЦСКА, Жозе трябваше да преглътне унижението с 1:6 от сензацията на турнира Будьо/Глимт.

Освен това Моуриньо и Рома изравниха един 30-годишен антирекорд. Отборът от Вечния град не бе губил от Милан, Интер и Ювентус в рамките на един сезон в последните 30 години. Но и това се случи.

В неделя срещу Юве Рома се сгромоляса в рамките на шест минути и десет секунди. Точно за толкова "старата госпожа" наниза три попадения, за да обърне резултата в своя полза и впоследствие да спечели дербито.

"В съблекалнята има много добри момчета, а на нас ни трябват истински гадняри; не съм свикнал с подобни отбори, но съм тук. На пейката разполагаме с ограничени опции; 70 минути доминирахме, но загубихме мача - каза Моуриньо след загубата.

Сринахме се психически. Играчите са уплашени. Аз се нуждая от хора с моя начин на мислене, не искам аз да се нагаждам към "мекостта" на тима. Надявам се, че клубът ще ми помогне в тази мисия на трансферния пазар."

Коефициентите за това Рома да уволни Жозе паднаха под 2, но трябва да се признае, че португалецът не получава много помощ от своите футболисти.

Тами Ейбрахам е острието на "вълците" в атака и със своите 14 гола в 27 мача във всички състезания е най-резултатният англичанин сред отборите от Топ 5 първенствата на Европа.

Но хората около и зад него не допринасят с кой знае какво, а Рома е отборът с най-слаба защита в сред първите седем в Серия "А" и се нуждае от всяко попадение в предни позиции, до което може да се домогне.

Точно за тази "мекост" и "уязвимост" говореше Жозе. Моурино се нуждае от гадняри, но Рома не разполага с такива. Няма и гад, на когото да може да разчита да вкара една дузпа във възлов момент, каквото не успя да направи Лоренцо Пелегрини. Италианецът имаше шанс да донесе точката на Рома с гол за 4:4, но изстрелът му от бялата точка бе спасен от Войчек Шчесни.

Лореньо Пелегрини след пропуснатата дузпа в заключителните минути срещу Ювентус Снимка: Getty Images