На редовното заседание днес по предложение на премиера Бойко Борисов Министерски съвет прие решение, с което оттегля внесената в Народното събрание за ратификация Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.
"Така както звучи и така правителството я прие, само че след това имаше много тежки реакции и на коалиционния партньор, и на православието, и на мюфтийството. Насадиха се огромни страхове в българския народ. Ние сме правителство, избирано от народа неведнъж и ние сме длъжни да се съобразим с това, което народът иска", каза по темата премиерът Бойко Борисов.
"Нека да изчакаме решението на Конституционния съд, след което за мен е необходимо да бъдат извършени изменения в сега действащи закони във връзка с противодействието на насилието над жени", коментира на брифинг в Министерски съвет правосъдният министър Цецка Цачева.
В същото време депутатите отхвърлиха идеята на БСП да се свика национален референдум за ратифицирането на конвенцията.
Дебатите продължиха близо два часа. През тях стана ясно, че междувременно Министерският съвет е изтеглил документа и че ратифицирането му вече не е на дневен ред.
Идеята на конвенцията, която стана популярна като Истанбулска, е да осигури превенция от насилието срещу жени и деца, както и повече информираност относно проблемите с домашното насилие. Тя обаче предизвика много противоречиви реакции заради спорни точки в нея, в които се въвежда терминът "социален пол".
Според противниците на договора тези моменти дават поле за твърде много интерпретации, включително легализация на хомосексуалните бракове и въвеждане на така наречения "трети пол". Бяха организирани протести както в подкрепа на ратификацията, така и против нея.
Конвенцията беше заклеймена от Светия синод, както и от редица политици и общественици. След шумния публичен дебат премиерът Борисов каза, че конвенцията ще бъде ратифицирана единствено след абсолютен консенсус в българското общество.
Междувременно стана ясно, че Министерският съвет подготвя и промени в Наказателния кодекс, регулиращи неизбежната самоотбрана.
"Заедно с министър Радев бихме искали да коментираме и друга тема – свързана с института на неизбежната самоотбрана. Беше ни възложено от премиера Борисов да се преосмисли необходимостта от прецизиране на текстовете за неизбежната отбрана, като се намери най-добрия начин за защита на живота и имуществото на гражданите, без това да накърни други масови принципи и норми", заяви министър Цачева.
"Уточнихме се, че след допитване със съдии, адвокати, прокурори, представители на неправителствени и граждански организации, работна група да предложи съответните промени на чл. 12 от Наказателния кодекс. Считам, че е реалистично до края на месец март да имаме готови текстове, които да предложим на широко обществено обсъждане", заяви тя.
"Ще се преценява и дали има необходимост от изцяло нов Наказателен кодекс, като продължаване на реформата в съдебната система, добави още Цачева