Министерство на земеделието и храните е дарило 120 хил. лв. в рамките на два месеца за строежа на проекта "Пилон Рожен". Информацията беше изнесена по време на гостуване на председателя на фондация "Наследство в бъдещето" Симеон Караколев.
Цифрата беше посочена във въпрос на водещия Златомир Йовчев, но не беше отречена от Караколев, който защити решението на някои държавни институции и компании да дарят за изграждането на 111-метровия монумент.
Във вторник Министерството на земеделието (МЗ) потвърди, че дарението, направено от общо 6 от държавните горски предприятия към МЗ, през април и май 2023 г. са дарили 120 хил. лева за проекта.
Допълнително с това стана ясно, че три държавни предприятия - "Ръководство на въздушното движение", "Пристанище Бургас" с 2000 лв и Национална компания "Железопътна инфраструктура" (и трите под контрола на Министерството на транспорта под контрола на служебния ресорен министър Христо Алексиев), са дарили съответно с 5000 лв., 2000 лв. и 2000 лв.
Дарение в размер от 15 хил. лв. с ДДС е дошло и от Българската банка за развитие, след като одобрение за това е дошло от нейния управителен съвет. Принципал на ББР е Министерството на иновациите и растежа, което през февруари 2023 г., когато е направено дарението, беше под ръководството на министър Александър Пулев в служебния кабинет.
На фона на тези данни Караколев заяви, че кампанията е изпратила имейли до над 400 предприятия, като сред тях е имало и държавни.
Контакти са правени и с различни институции, като той потвърди, че лично се познава със служебния министър на земеделието Явор Гечев и със служебния министър на иновациите и растежа Александър Пулев. И двамата подкрепяли идеята за пилон на Рожен.
"Не виждам лошо българските министри да подкрепят българското знаме", изтъкна Караколев.
Трябва ли според вас да бъде построен проектът за 111-метров пилон за знаме на връх Рожен в Родопите
В студиото на bTV председателят на фондация "Наследство в бъдещето" защитаваше законосъобразността на проекта и ефекта му върху екологията.
"Пилонът се транспортира на 11 секции, които се монтират една върху друга, могат да се демонтират по същия начин. Бетонът е под земята, няма и един милиметър бетон над земята. Можем да го преместим във Варна, София, на всяко място", коментира той.
Караколев изтъкна, че пилонът ще бъде изграден на мястото, където се провеждат и ежегодните събори в Рожен.
"Роженският събор е с 125-годишна история. Къде са паркингите за него. Пилонът ще бъде на поляните за събора, на които идват стотици хиляди хора. Това са частни земи, които съм наел и арендовам вече осем години. Там няма нищо държавно и нищо общинско. Отбелязваме 111 години от освобождението на Родопите с 111-метров пилон", посочи той.
По думите му Роженските поляни не са защитена местност и не попадат в разпоредбите на съответните закони, съответно няма проблем от законова гледна точка.
Не на това мнение е Александър Дуцов от Сдружение "Балкани", според когото пилонът не отговаря на Закона за устройство на територията. Все пак той посочи, че единствено съдът може да прецени това.
Според него обектът е преместваем колкото и бетонът, който ще се излее метри надолу в земята.
По думите му не е незаконно държавни институции да подкрепят проекти, но не е морално.