Единственият износ на руски петрол, който България може да прави от рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас е на някои рафинирани продукти и то само за Украйна. Това беше решено на Съвета на Европейския съюз в петък вечерта, съобщава БНР.
Решенията са записани в приетия на заседанието на Съвета на ЕС девети пакет със санкции срещу Русия заради войната в Украйна.
Още правителството на Кирил Петков договори България да се ползва с дерогации относно внасянето на руски петрол по море и по тръбопровод до края на 2024 г.
Страната ни няма право да продава получени от него нефтопродукти на купувачи в други държави-членки на ЕС или в трети страни, въпреки че правителството на Гълъб донев на няколко пъти имаше подобни претенции и дори постигна договорка с руската нефтена компания "Лукойл", чиято собственост е рафинерията в Бургас, за подобни сделки.
Решението на Съвета на ЕС слага точка на всякакви подобни спекулации по темата.
Единственото изключение беше направено за властите в Киев, които продължават да водят борба срещу руските сили на тяхна територия.
Сред продуктите, които могат да се изнасят за Украйна, при това само до определени обеми, са газьол, леки масла и препарати, минерален терпентин, авиационен бензин за двигатели, бензин за двигатели, керосин за реактивни двигатели, друг керосин, тежки масла, нефтени масла, тежки горива.
За България износът на тези продукти е разрешен и заради необходимостта от ограничаване на рисковете за околната среда и безопасността.
От 5 февруари българските власти могат да разрешат при условия, които смятат за уместни, продажбата, доставката, трансфера и износа за Украйна на споменатите нефтопродукти.
Те могат да го направят, ако преценят, че продуктите са предназначени само за употреба в Украйна или че с продажбата, доставката, трансфера или износа не се цели заобикаляне на санкциите.
В двуседмичен срок от даването на разрешение България е длъжна да уведоми другите страни - членки и Европейската комисия.
Новината предизвика реакция от ръководството на "Лукойл", като оттам обявиха, че може да ограничат работата на рафинерията в Бургас.
"В момента анализираме ситуацията и провеждаме консултации", коментира в изявление пред ТАСС един от мениджърите на компанията Илшат Шарафутдинов.
Той уточни, че решението на българското правителство позволява на рафинерията да продължи ефективната си работа и да работи с пълен капацитет поне до 5 март.
По думите му, вероятно след това, ако износът на дизелово гориво бъде забранен, капацитетът на предприятието ще бъде намален. Но при износа на мазут и авиационно гориво той ще продължи.