От 15 ноември започват 40-дневните Коледни или Рождественски пости, които символизират страданията на Дева Мария в последните 40 дни, преди да роди Спасителя.
Постите са своеобразно пречистване на духа и тялото, като през това време не се ядат храни от животински произход - месо, мляко, млечни продукти и яйца.
Олио и вино може да се употребяват, но без сряда и петък.
До 22 ноември вярващите трябва да ядат само растителна храна с олио, а от 23 ноември до 19 декември е позволена и риба, без сряда и в петък.
На Никулден - 6 декември, е позволено да се яде риба и да се пие вино. От 20 до 24 декември отново се консумира само растителна храна с олио.
Изключение от тези правила Църквата прави за децата, бременните жени, както и за възрастните хора с лошо здраве, като на тях е разрешено да консумират млечни продукти по време на постите.
Паралелно с храненето постите представляват и пречистване на човешката душа от лоши мисли и чувства.
От началото на Коледните пости до празника Въведение Богородично, който се отбелязва на 21 ноември, Църквата забранява провеждането на венчавки.
Светият Синод разрешава при специални случаи енорийските свещеници да извършват венчавки от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от своя митрополит.
Така в следващите 52 дни до Богоявление могат да се сключват само граждански бракове.
Според духовници не е толкова важно да се спазва стриктно физическият пост, а човек трябва с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за волните и неволните грехове, и да потърси опрощение.
Протестантските църкви изцяло отричат поста. Католическата църква изисква по време на коледните пости да не се яде месо, но само в петъчните дни.