Управителят на БНБ Иван Искров ще подаде оставка на 19 юни, съобщи председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Тя изтъкна, че Искров й е дал обещание в неформален разговор, а наскоро той явно подкрепи Димитър Радев за свой наследник.
"Искров заяви, че в момента, в който внесем и една кандидатура за управител на БНБ, той ще си подаде оставката. С него определихме датата 19 юни, ако тогава не си подаде оставката, лично ще отида и ще го набия в БНБ", каза Стоянова, която отдавна призовава „моралната съвест" на Искров да се оттегли сам зарази кризата с КТБ.
Виж кой говори
Малко след това на сайта на БНБ беше публикувана неподписана позиция от името на институцията, в която се заявява, че "управителят на БНБ не участва в задкулисни договорки и няма да позволи да бъде въвлечен в конфронтация между институциите и демонстрация на власт и натиск върху независимата Централна банка".
Припомня се, че Искров "нееднократно е обявявал, че очаква постигането на политическо съгласие за избор на нов управител, като се следват законовите процедури в тази посока".
"Никой не е упълномощаван да прави каквито и да е изявления от името на управителя на БНБ. Надяваме се, че извънредната енергичност и агресия на политиците ще се трансформира в обществено полезни и конструктивни действия", пише още в позицията.
Няма никакъв коментар, обаче, по въпроса дали управителят на БНБ все пак е планирал да подаде оставка, нито дали Менда Стоянова е казала истината пред депутатите от Бюджетната комисия.
Графикът на БНБ
По-рано финансовият министър Владислав Горанов призна, че е чул за намерението на Искров да подаде оставка, когато управляващите внесат предложението за избор на нов управител на БНБ.
Според Стоянова, ако Искров не подаде оставка на 19 юни, новият управител на БНБ няма как да бъде избран на 1 юли. Мандатът му изтича през октомври.
Иван Искров обеща да подаде оставка след изборите и създаването на правителство. Това не се случи, а аферата с КТБ продължи да се разраства. Управляващите, в лицето на Десислава Атанасова, имаха идея за законодателни промени, така че Искров да бъде сменен по-рано.
Това обаче не се случи, като против беше и финансовият министър Владислав Горанов, защото според европейските правила би се разчело като политическа намеса в работата на Централната банка.