Англия отново се измъкна. Пикфорд и дузпи спасиха "трите лъва" срещу Швейцария

Англия отново се измъкна. Пикфорд и дузпи спасиха "трите лъва" срещу Швейцария Снимка: Getty Images

Англия се промъкна до полуфиналите на Евро 2024 след победа над Швейцария с дузпи.

Редовното време и продълженията приключиха при равенство 1:1, след което "трите лъва" вкараха и петте си дузпи, за да се превърнат в третия полуфиналист на Европейското първенство.

Там възпитаниците на Гарет Саутгейт очакват победителя от двойката Нидерландия - Турция.

За Англия от бялата точка се разписаха Палмър, Белингам, Сака, Тони и Александър-Арнолд. Грешникът за Швейцария пък бе Мануел Аканджи още при първата дузпа.

В герой за "трите лъва" се превърна вратарят Джордан Пикфорд. Стражът на Евертън спаси няколко опасни ситуации по време на редовното време и продълженията, след което отрази и дузпата на Аканджи.

Успехът за Англия дойде в мач №100 за Гарет Саутгейт начело на островитяните, като той ги извежда на полуфинал на европейско първенство за втори пореден път след Евро 2020, където играха финал.

Както срещу Словакия, така и срещу Швейцария Англия трябваше да обръща резултата.

След не особено интересно първо полувреме Бреел Емболо даде аванс на швейцарците в средата на второто. "Кръстоносците" бяха по-активният отбор от началото на вторите 45 минути и резонно поведоха.

Английската отбрана не успя да се ориентира добре при един хубав пас на Фабиан Шер в наказателното поле. Оттам топката стигна до Емболо, след като Джон Стоунс не успя да я изчисти, и след като изпревари Кайл Уокър, отблизо нападателят на Монако прати кълбото в мрежата.

Отговорът на Англия не закъсня. Гарет Саутгейт направи тройна смяна, пускайки на терена Люк Шоу, Еберечи Езе и Коул Палмър. В 80-ата минута "трите лъва" изравниха след страхотно попадение на Букайо Сака след удар от границата на наказателното поле.

Това бе първо попадение за Англия на Евро 2024, което да не е отбелязано от Хари Кейн или Джуд Белингам.

След като изравниха резултата обаче, островитяните отново намалиха темпото. В продълженията Швейцария отново бе по-добрият отбор, а малко преди края им появилият се като резерва Джердан Шакири за малко да изненада Пикфорд с директен удар от корнер. За съжаление на швейцареца изстрелът му срещна сглобката на вратата.

Стражът на англичаните спаси още няколко удара към своята врата, докато Зомер нямаше почти никаква работа. Това обаче не попречи на футболистите на Англия да бъдат безпогрешни при дузпите и така да си гарантират място на полуфиналите.

Задоволи любопитството си по най-удобния начин - абонирай се за седмичния ни бюлетин с най-интересените статии.