Ливърпул най-после качи световния връх - от четвъртия опит!

Ливърпул отбеляза гола с цената на световната титла в 99-ата минута.

Ливърпул затвори 38-годишен цикъл от Фламенго до Фламенго и покори света с титлата от клубния Мондиал. През 1981-ва мърсисайдци загубиха от бразилския тим първия си финал на световно клубно първенство. През 1984-та и 2005-а палачи на "червените" бяха Индепендиенте и Сао Пауло.

Но през отиващата си 2019-а европейският клубен шампион взе и купата, която липсваше във витрината му след 1:0 след продължения срещу Фламенго.

Ливърпул започна много силно и още в първата минута Фирмино се озома сам срещу вратаря на Фламенго, но стреля над вратата.

След това и Кейта бе близо до гола след добра комбинация със Салах.

В крайна сметка първото полувреме завърши без нито един точен изстрел.

Мърсисайдци започнаха силно и второто полувреме. В 47-ата минута Фирмино прехвърли много технично бранител на Фламенго, след което стреля, топката тупна в земята, удари гредата, премина по цялото протежение на голлинията, но така и не влезе във вратата.

В 53-тата минута Алисон спаси с една ръка много опасен удар по земя на Габигол.

Голмайсторът на Фламенго стреля от задна ножица в 66-ата минута, но стражът на Ливърпул отново внимаваше.

В добавеното време дойде и най-драматичният момент. Садио Мане се откъсна сам срещу Алвеш и стреля встрани, тъй като Рафиня се хвърли на шпагат и му попречи. Главният рефер първоначално отсъди дузпа и даде жълт картон на бранителя. След това обаче изгледа повторение на ВАР-монитора и отмени решението. Дойде време за продължения, а Ливърпул си осигури световната корона в 99-ата минута.

Хендерсън изведе много добре Мане, който се обърна хубаво и пусна към Фирмино. Бразилецът не избърза с удара, задържа, финтира един бранител и стража на Фламенго и стреля хладнокръвно, дарявайки победата на английския гранд, както и световната титла.

Ливърпул стана едва вторият английски тим с успех на клубния мондиал. Пионерът е вечният съперник Манчестър Юнайтед, който успя през 2008-а.