По-малко от месец след като в Барселона отпразнуваха шумно решението на Шави да остане начело на тима, ръководството (разбирайте президента Лапорта) изгони легендата в петък.
Предчувствайки това, няколко дни по-рано феновете започнаха да скандират срещу боса на полувремето на двубоя с Райо Валекано. И всичко беше от ясно - по-ясно. "Кулетата", от които се изисква да гласуват за президент на всеки изборен цикъл, оттеглят доверието си от настоящия такъв.
И имат пълното право за това заради неспирния хаос в клуба. А уволнението на Шави бе събитието, след което чашата преля.
Лапорта се скъса да моли треньора да остане, след което няколко седмици по-късно го информира, че вече не е нужен.
Това събитие отвори някои стари рани, които изглеждаха, ако не излекувани, то поне зашити в края на една объркана кампания. А президентът допринесе още повече за лошата репутация на Барса като най-зле управлявания елитен клуб в Европа.
Футболният свят едва ли има нужда от повече доказателства за последното, а най-лошото е, че налице са всички изгледи кризата да се задълбочи още повече.
Обратен завой след обратен завой
Шави обяви намерението си да напусне клуба през януари след тежка загуба от Виляреал и въпреки че анонсът му беше неочакван, не беше лишен от логика. Отборът с някои застаряващи звезди и обърканата си тактика не бе в състояние да повтори предишния сезон, в който бе спечелена първа титла от четири години.
Но все пак легенда като Шави не се уволнява лесно. Самият той сякаш не искаше да се стигне до такова и реши сам да си тръгне. Да го направи в такъв момент едва ли щеше да е най-доблестната постъпка, но усещаше, че нещата са се "счупили" и е нужна промяна.
През следващите седмици той многократно атакува медиите за отношението им към него и стигна дотам да заяви, че токсичната среда около клуба има отрицателно въздействие върху психичното му здраве.
А може би най-притеснителното бе, че попитан какъв съвет би дал на следващия треньор на Барса, той публично призова друга легенда на клуба и бивш негов съотборник Рафа Маркес да не приема поста.
Нагласите, настроенията и намеренията обаче се променят и в края на април Лапорта покани Шави и директорите на вечеря. Похапвайки суши и пиейки скъпо вино в изискан азиатски ресторант, страните стигнаха до единодушие, че наставникът трябва да продължи да работи в любимия си клуб след една окуражаваща серия от резултати както на вътрешната сцена, така и в Европа, дори и ако не се стигне до трофей.
Даде се и протяжна пресконференция, на която Лапорта, Деко и Шави настояха, че всички противоречия са изгладени.
В сряда, 15 май, обаче нещата се промениха тотално.
Когато беше помолен да отправи призив за безрезервна подкрепа от страна на феновете, наставникът предпочете да говори за осакатените финанси на клуба. "Феновете на Барселона трябва да разберат, че сме в трудна ситуация, особено от икономическа гледна точка - каза той пред репортерите. - Финансовата ни ситуация не е същата като преди 20 години, когато треньорът можеше да каже: "Искам да вземем този, този и този" и му ги осигуряваха. Привържениците ни трябва да осъзнаят, че трябва да се приспособим към тези условия. Работим в тази насока и ще го направим заедно като клуб. Това не означава, че няма да се борим. Ще дадем всичко от себе си."
Мълнията бе от ясно небе и Лапорта реши да не пътува с отбора за мача срещу Алмерия на следващата вечер и скоро се заговори, че той обмисля завой на завоя с напускането и оставането на Шави.
Тъкмо беше потръгнало
Фактът, че специалистът бе изгонен, предизвика огромно разочарование, защото тимът на Барса тъкмо бе завърнал от очарованието си на терена. Да, битката в Ла Лига бе единствено за второто място, но имаше признаци, че нещата потръгват. Шави разчиташе на формация 4-3-3, а неуморният Ламин Ямал бе в основата на всичко по-интересно, изтощавайки защитниците на съперниците по десния фланг.
Рафиня изглеждаше като прероден на противоположната страна, а Роберт Левандовски отново започна да бележи. За да стане още по-приятно за запалянковците, наставникът даваше и достатъчно игрово време на продуктите на Ла Масия Пау Кубарси и Фермин Лопес. Резултатите не бяха чак перфектни, но се виждаше светлина в тунела.
Междувременно Шави изгледаше успокоен, след като вече не беше в оковите на несигурността за бъдещето си. Най-малкото спря да се заяжда с официални лица и беше значително по-премерен на пресконференциите си. Проблемите на Барса не бяха изчезнали, но изведнъж вече имаше причина за оптимизъм.
Хаосът винаги дебне
Но с хора като Лапорта и Деко до него - всичко е възможно. Президентът може и да беше сред най-големите поддръжници на Шави, само за да го посече по най-жестокия начин.
Той непрекъснато се месеше в работата му, а най-фрапантният епизод беше през декември 2023 г. Барса вече се беше класирал за фазата на директните елиминации на Шампионската лига и наставникът реши да даде почивка на някои от звездите за гостуването на Антверпен. Араухо, Левандовски, Френки де Йонг и Илкай Гюндоган трябваше да си останат у дома, но в последния момент по настояване на боса се качиха в самолета. Барса обаче загуби с 2:3.
Деко също изигра своята централна роля в сапунената опера.
Миналото лято Шави отчаяно търсеше централен полузащитник, който да замени напускащия Серхио Бускетс. Първият му избор беше Мартин Субименди от Реал Сосиедад, но вместо това спортният директор насочи погледа си към Южна Америка, харчейки сериозна сума за Витор Роке. Така за заместник на Бускетс бе взет доста по-бюджетният Ориол Ромеу, но легендата на Саутхемптън очевидно не беше на необходимото ниво. Роке пък почти не помириса терен след завършването на сделката през януари.
Фенското недоволство
Всичко това допълнително усложни отношенията на клуба с неговите фенове. Привържениците се настроиха срещу Шави, когато резултатите се влошиха в края на 2023 г. Но те промениха позицията си и дори насърчиха бившия халф да остане, връщайки си непоколебимата вяра у него.
В същото време отношението към Лапорта отиде на другия полюс, за да се стигне до скандиранията срещу него на мача с Райо. Шави не хареса поведението на запалянковците и настоя, че възходът на клуб минава през обединение.
"Чувствам признателност от страна на феновете, но не ми харесаха скандиранията срещу президента - каза той. - Трябва да бъдем обединени. Преди три седмици говорихме точно за това - за обединение и да продължим този проект, който сме започнали. Все още е така."
Явно обаче съвсем не е.
А моментът е доста труден за президента, който дръпна много лостове за благото на клуба, но направи и твърде много грешки.
Наследството, оставено от Бартомеу
И все пак е трудно да се обвинява изцяло Лапорта за състоянието, в което се намира Барса. Той с право е критикуван за някои свои ходове, но да не забравяме какво наследи от Джосеп Бартомеу преди четири години, когато се бе задал фалитът.
По-късно той попадна под ударите на скандални подозрения, че е финансирал онлайн кампания, прославяла неговия имидж, докато изстрелва тиради срещу Лионел Меси, Жерар Пике и Шави. Вината на бившия президент не бе доказана, но негативите за клуба бяха големи.
Когато Лапорта пое управлението в края на 2020-а, парите бяха свършили ведно с успехите на терена, а ужасното финансово управление направи така, че първият му същински ход при завръщането на президентското кресло беше... раздялата с Меси.
Но не може да се отрече, че Лапорта стабилизира кораба поне на терена по един или друг начин, за да се стигне до титлата през 2022/23.
Финансовата стабилност обаче си остава мираж, а босът влезе в много войни и натрупа още повече врагове. Ако репутацията на Барса вече беше опетнена, Лапорта не направи много, за да я излъска. Напротив.
Нова ера с Ханзи Флик
Според последните новини от Каталуния новият треньор Ханзи Флик се е съгласил на значително по-ниска заплата от предшественика си, отлично разбирайки затруднената финансова ситуация на клуба.
Германецът е доказан специалист, който постигна много в Байерн, но имаше своите трудни моменти начело на Германия. Какво ще стане по време на неговата ера, само можем да гадаем.
Факт е, че Лапорта можеше да постъпи по-мъдро и да прости на Шави, но зарът вече е хвърлен.
Mes que un club e девизът на Барса, който се знае от всеки фен на играта. На български означава "повече от клуб".
С днешна дата обаче отборът на Йохан Кройф, Пеп Гуардиола и Меси е неузнаваем и повече му приляга "mes que una comedia". Едва ли някой ще се затрудни с превода.