Над две трети (69%) от гражданите на Република Северна Македония (РСМ) са напълно или частично против това българите да бъдат вписани в конституцията на страната. Това става ясно от проучване на Института за демокрация "Societas Civilis" в Скопие, проведено в първите месеци на 2023 г.
Изследването е направено в рамките на Програмата за парламентарна подкрепа за работата на парламента на Република Северна Македония, финансирана от правителството на Швейцария и е било представено в парламента на страната днес.
Според данните 54 на сто от македонците са напълно несъгласни с идеята, което е ръст от 13 процентни пункта в сравнение с 2022 г., когато е правено същото изследване.
В момента само около 1/4 от анкетираните граждани на РСМ са съгласни частично или напълно с това българите да станат част от основния закон на страната.
Общо 75% от анкетираните смятат, че отношенията между България и Северна Македония не вървят към добро, докато 15% са на противоположното мнение.
Мнозинството от македонците гледа на Сърбия като най-големия партньор на Скопие. 69% виждат сърбите като водещ партньор в областта на икономиката, а 63% я смятат и за водещ партньор в сигурността.
На второ място като предпочитан партньор се оформя Албания (15% в икономиката и 21% в отбраната), а след това се нареждат Косово (7 и 6 процента), Гърция (5 и 7 процента) и чак след това България (4% в икономиката и 3% в сигурността).
Оценките на македонците и във вътрешен план не са особено положителни - по скалата от 1 до 10 гражданите на страната дават 3,4 пункта за доверие в правителството, а оценката за работата на кабинета е 2,2.
Мнозинството от респондентите смятат, че бойкотът на работата на парламента, както и удължаването на разискванията с цел за да не бъде приет определен закон или решение, не са правилни начини за изразяване на политически възгледи в работата на парламента и очакват дебат за най-важните политически процеси в страната в законодателния орган вместо лидерски срещи.
В момента в Северна Македония текат срещи между управляващите социалдемократи и основната опозиционна сила - националистите от ВМРО-ДПМНЕ по въпроса за вписването на българите в конституцията.
Премиерът на страната Димитър Ковачевски коментира пред журналисти в петък, че срещата с лидера на ВМРО-ДПМНЕ е била положителна, тъй като националистите са променили позицията си по отношение на конституционните промени.
На фона на това обаче всички искания на опозицията също са били приети, включително даване на министерски кресла на ВМРО-ДПМНЕ.