Ако в Швеция са недоволни от цените и инфлацията, не трябва да търсят виновника съвсем близо на изток до границата си.
Не войната в Украйна и последвалите икономически и енергийни трусове стоят зад отчетената по-висока от очакваното инфлация в страната. А Бионсе.
Или поне така смята Михаел Гран, главен икономист в най-голямата датска банка Danske Bank.
Според него именно голямото събитие - стартът на световното турне на певицата и първите два концерта от него, провели се точно в Стокхолм през май, са допринесли за надуването на цените в скандинавската страна.
За май статистиката в Швеция отчете инфлация от 9.7% на годишна база и Гран смята, че зад данните може би стои ръстът на цените на хотелите и ресторантите.
Според него именно стартът на турнето е помогнал за увеличаването на цените на нощувките, а и на тези на културните мероприятия.
"Не бих винил Бионсе за високата инфлация, но концертът ѝ и глобалното търсене за представлението ѝ в Швеция очевидно добавиха малко към нея", смята той, цитиран от Би Би Си.
Твърдението не изглежда изобщо лишено от логика.
Настоящото турне на Бионсе е първото от 2016 г. насам. То промотира албума ѝ Renaissance, за който тя получи 4 награди "Грами", с които стана най-награждаваният изпълнител в историята.
Очакванията са приходите от турнето, което приключва през септември, да са за около 2.5 млрд. долара.
Би Би Си цитира и данни от Airbnb, според които търсенето в градовете, където има концерти, се е увеличило. Билетите за много от местата са разпродадени за дни.
Немалко фенове пристигат и от чужбина - например за гига в Кардиф, Уелс, са се събрали 60 000 души, някои дошли от Ливан, САЩ и Австралия. В Лондон търсенето на настаняване е било толкова голямо, че се е наложило общината да изсели за кратко бездомници, настанени в хотел.
В Стокхолм концертите са били пред 46 000 души, включително и доста от САЩ. Напливът е бил толкова голям, че се наложило част от дошлите да си наемат хотели на до 50 км извън Стокхолм. От туристическия сайт на града дори определиха пред The Washington Post туристическия бум в столицата като "Ефектът Бионсе".
Според икономиста Михаел Гран подобно влияние на само една знаменитост се случва много рядко и сегашното търсене е било подобно на това, което се става при големи футболни събития.
Той смята, че едно от обясненията е поевтиняването на шведската крона, което е позволило на повече хора от чужбина да дойдат в страната и е направило билетите по-евтини.
Във Швеция все пак има тенденция за намаляване на инфлацията - тя е по-ниска от пика от над 12% през декември и отчетените 10.5 на сто през април. През май обаче очакванията са били за 9.4% - малко под реално отчетените 9.7.
Очакванията на Гран са нещата да се успокоят през юни. Или може би не - през този месец в Гьотеборг идва Брус Спрингстийн.