СДС и ДСБ обявиха днес, че хора с огромни задължения в лева мечтаят да сринат валутния борд, за да ги обезценят, а регулирането на банковите лихви по кредити, предлагана от "Атака", е най-прекият път към това.
Само преди ден и БНБ поля със студен душ лидера на националистите Волен Сидеров за каквато и да е реализация на идеята му. Без надежда го остави и срещата с финансовия министър и вицепремиер Симеон Дянков по темата.
"Има хора с огромни задължения в лева, чиято основна мечта е да бутнат валутния борд, за да ги обезценят. Те си казват: "Щом го направихме 1996 г., защо да не го направим и сега". Това каза днес лидерът на СДС Мартин Димитров по повод предложението на Сидеров, което включва и засилване на държавната регулация в икономиката.
"Препоръчваме на всички министри да не слушат и да не се съобразяват с идеите, които представя Сидеров, защото периодът на комуниза мина в България", каза Димитров. По думите му с предложенията на лидера на "Атака" ще се случи същото, както и с идеите му за референдум за новините на турски език.
Регулирането на банковите лихви, каквото предлага "Атака", е най-прекият път към срив на валутния борд, заяви и депутатът от ДСБ Веселин Методиев. Той предупреди, че ако предложението се осъществи, това ще означава изтегляне на чуждите банки от България и срив на банковата система.
По-малко чиновници в МВР и в МО
От СДС поискаха в актуализацията на бюджета да се запише закриване и преструктуриране на редица държавни агенции, както и свиване на администрациите на МВР и на военното министерство.
Сините отново припомниха, че с предложенията за промени в бюджета разходите се увеличават, вместо да се намаляват.
От ДСБ пък упрекнаха правителството, че все още не е представило публично проекта за актуализация на Бюджет 2010. Веднага щом проектът стане публично известен, ДСБ ще започнат консултации с партньорите от СДС, за да се излезе с общо становище на Синята коалиция.
Очаква се актуализацията на бюджет 2010 да бъде внесена в парламента тази седмица. Десните настояха правителството да не допусне дефицитът в бюджет 2010 да надмине 3% от БВП, а догодина да е нулев. Прогнозите на кабинета са след актуализацията той да стане 4.8%.
Според СДС актуализацията на бюджета, която предстои, ще доведе до втора до края на годината, защото проблемите не са решени. На същата позиция са и в БСП.
От СДС констатираха, че липсват реформи, които да намалят разходите в бюджета, и има опасност да дойде МВФ, който да ги наложи.
Дефицитът за януари-април - 1.29 млрд. лева
Въпреки че през април бюджетът е приключил на плюс от 396 млн. лева, той променя с малко общия минус от януари-април, който е стигнал 1.29 млрд. лева. Това показва справка на финансовото министерство за изпълнението на бюджета през април.
Освен това, както написахме преди време, плюсът е благодарение на вноската, която БНБ преведе през април в хазната от 354.71 млн. лева.
Фискалният резерв към 30 април е 6.67 млрд. лева, като неснижаемият му праг по закона за бюджета е 6.3 млрд. лева. Актуализацията предвижда да падне на 4.5 млрд. лева.
От нея става ясно огромно изоставане в събирането на приходите в хазната, като най-голямо е то при ДДС. Приходите от данък добавена стойност са най-големият "пълнач" на бюджета.
От януари до април в хазната са постъпили 1.54 млрд. лева, което е 23% спад спрямо първите 4 месеца на 2009 г. Общо приходите по консолидирания бюджет (републиканския плюс бюджетите на общините - бел.р.) са с 1.607 млрд. лева по-малко отколкото през април 2009 г. - това е понижение от 17% на годишна база.
Акцизите, вторите по значение източник на приходи, носят в хазната 908 млн. лева. Но това са нетни приходи - реално са събрани 1.169 млрд. лева, а 261 млн. лева са възстановени на производителите на цигари.
Най-голям спад на годишна база има при корпоративния данък, от който държавата е получила 697 млн. лева - с 25.1% по-малко от същия период м.г. А най-малко е понижението при събраните подоходни данъци от гражданите - само 11.3 млн. лева. От тях в бюджета са постъпили 705.5 млн. лева.