Въпреки че от години вече се говори по темата, за мнозина идеята за 4-дневна работна седмица продължава да звучи доста "екзотично" и дори неприложимо.
Вече обаче има примери, които могат да оборят това мнение.
Една година след приключването на най-големия в света експеримент за 4-дневна работна седмица, голяма част от компаниите, участвали в проекта, все още позволяват на служителите си да имат по-кратка работна седмица, като повече от половината са направили тази промяна постоянно решение за бизнеса си.
Самият експеримент беше мащабно усилие с множество участници и организатори.
Зад кампанията, която се проведе в рамките на 6 месеца между юни и декември 2022 г., застанаха мозъчният тръст Autonomy, неправителствената организация 4 Day Week Global, кампанията 4 Day Week UK и изследователи от университетите Кеймбридж, Оксфорд и Бостънския колеж.
Реалните участници бяха общо 61 компании от Великобритания.
Близо половината тях оперират са в областта на маркетинга и рекламата, професионалните услуги и сектора на неправителствените организации.
Останалите обхващат редица индустрии, включително строителството, производството, търговията на дребно, здравеопазването, изкуството и развлекателния бизнес.
Те приеха да пуснат служителите си да работят по 80% от обичайната си работна седмица, без това да води до промени в заплащането им. В замяна на това служителите обещаха да изпълняват 100% от обичайната си работа.
В средата на февруари мозъчният тръст Autonomy публикува доклад за дългосрочните резултати от експеримента.
Според данните в него най-малко 89% от участвалите фирми все още прилагат тази политика, а най-малко 51% към края на 2023 г. са направили 4-дневната работна седмица постоянна практика в работата си.
Само две компании не са отговорили на изследователите, съставящи доклада.
Ефектите от експеримента показват, че намаленото работно време е показало сериозни ползи както за служителите, така и за компаниите.
В края на проекта анкета сред служителитe масово са посочили, че се радват на по-добро физическо и психическо здраве, както и че постигат по-добър баланс между професионалния и личния си живот.
Служителите също така изразяват по-високо общо удовлетворение от живота си, както и по-малко изтощение от работата. Година по-късно тези подобрения в живота на работещите са се запазили, отбелязват авторите на експеримента.
"Ключовият момент е, че силните констатации след шест месеца не се дължат на краткосрочни въздействия или на това, че е представено нещо ново. Тези ефекти са реални и дълготрайни", казва Джулиет Шор, професор по социология в Бостънския колеж, която анкетира персонала на компаниите, участвали в изследването.
Мениджърите и изпълнителните директори на 28 от организациите, участвали в експеримента, също са се съгласили да отговорят на допълнителни въпроси.
Всички те посочват, че 4-дневната работна седмица е имала положително въздействие върху управляваните от тях компании.
Половината от тях са отбелязали като полза, че са регистрирали спад в текучеството на персонала. Близо 1/3 от мениджърите посочват пък, че въвеждането на по-краткото работно време е довело до подобряване при набирането на нови служители.
Общо 82% от ръководителите посочват, че наблюдават цялостен благоприятен ефект върху състоянието на персонала.
Интересна част от доклада засяга и това как различните бизнеси подхождат към това да поддържат 4-дневната работна седмица. Сред тях изпъкват преразглеждане на времето, което се прекарва в работни срещи, планирането на работата и поставянето на ясни приоритети.
"В това проучване стана ясно, че 4-дневната седмица не е просто проблясък - компаниите в Обединеното кралство успешно я "задържат", пишат авторите.
Призивите за съкращаване на работната седмица се умножиха през последните години.
Те станаха по-шумни, след началото на глобалната пандемия и пикът на работата от вкъщи. Тогава много хора спряха да пътуват до работа, спестявайки време и пари.
Имаше редица експерименти с 4-дневната работна седмица по света, включително опит през 2022 г. сред 33 компании, като по-голямата част от работниците бяха базирани в САЩ и Ирландия.