Той е по-стар от крушката, револвера, фотографията и естествено, телефоните.
Макар да е трудно да се определи кога е роден, се смята, че това е станало най-късно през 1832 г., което означава, че тази година става на поне 191 години.
Нарича се Джонатан и е костенурка. Държи знаменателен рекорд - за най-старото живо сухоземно животно на планетата, официално потвърден и от книгата на Гинес.
Обитава отдалечения остров Света Елена - британската задморска територия в южната част на Атлантическия океан, но все пак не е толкова стар, че се е засякъл със заточения там Наполеон Бонапарт - френският император умира на Света Елена през 1821 г.
Всъщност възрастта на гигантската сейшелска костенурка е изчислена приблизително и е доста вероятно тя да е по-стара и от невероятните си 191 години. Но въпреки това не би могла да срещне Наполеон при изгнанието му, защото Джонатан живее на Света Елена едва от 1882 г.
Там обаче костенурката, която е и най-възрастната изобщо в историята - според наличните данни - е национално богатство и образът ѝ е дори на местната монета от пет пенса.
Тя вече е надживяла предишната най-стара костенурка, която е починала на 188 години, както и средната възраст за вида си, която е 150 г.
Годините обаче си казват думата при животното - Джонатан е загубил зрението и обонянието си. Въпреки това апетитът му е голям, и "той е в добро здраве и всички признаци за момента позволяват да се надяваме, че ще достигне до третото си столетие", отбелязва пред Книгата на Гинес дългогодишният ветеринар на костенурката Джо Холинс.
И то при положение, че това може вече да е станало, допълва той.
Възрастта на животното е приблизителна, тъй като се основава на факта, че е то е било напълно съзряло, когато е донесено на Света Елена от Сейшелите. Това става при навършване на 50 г. при този вид костенурки, затова и оценката за настоящата му възраст е доста консервативна.
На сайта на Света Елена също признават, че не знаят кога е рожденият ден на гигантската костенурка. Миналата година той е условно е празнуван от 2 до 4 декември - по случай 190-тия юбилей на Джонатан.
Костенурката живее в резиденцията на губернатора на Света Елена от пристигането си на острова преди цели 141 години.
Компания по поляните му правят още три гигантски костенурки - Давид и Ема, които са на около 55 г., и Фредерик, на 32 г.
Давид и Ема пристигат като другари на Джонатан през 1969 г., когато - според свидетелствата - той показва признаци на самота и редовно бяга от заграждението, където се намира. Започва да създава неприятности - пречи на играта на крикет като сяда на топката и преобръща скамейките на тенис корта в имението на губернатора, и се налага да му намерят компания.
Последното пристигнало животно - през 1991 г., първоначално се е казвало Фредерика и е доведено, когато Джонатан отново станал много раздразнителен. Той дори дълго се опитвал да се чифтоса с "нея", докато години по-късно станало ясно защо не могат да имат поколение - и двете костенурки са мъжки.
По-важното обаче е, че Джонатан се успокоил значително покрай новия си приятел.
И въпреки възрастта си още има добро либидо и се опитва да се чифтосва и с женската Ема, и с Фредерик, обяснява ветеринарят Холинс.
Животното обича да яде зеле, краставици, моркови, ябълки, сърцевини от салата и особено много - банани.
И според ветеринаря му не показва "признаци да забавя темпото", въпреки че е по-стар от теорията на Дарвин за произхода на видовете, отказа от робството в Америка, властването на 8 монарси във Великобритания и на 40 президенти на САЩ.
Колкото до Наполеон - и по негово време губернаторът на Света Елена е имал костенурка, но французинът едва ли я е срещнал, тъй като никога не е бил в имението.