Много собственици на котки са го преживявали.
На масата има парче шоколад, бонбон или друг сладкиш и, преди да успеем да я спрем, котката ни си хапва от десерта. След първоначалния шок как писана е посегнала точно на безнадзорното сладко идва и ужасът - време ли е за посещение на спешния ветеринарен кабинет?
И има ли значение какво точно сладко е изяла?
Бързаме с отговора - ако котката е хапнала шоколад, трябва веднага да я заведем на ветеринар.
Шоколадът се прави от какао, което съдържа теобромин - алкалоид, който както организмът на котките, така и този кучетата не може да преработва.
Теоброминът е изключително токсичен за домашните ни любимци, защото засилва до опасни нива сърдечния им ритъм и метаболизма.
Засиленият метаболизъм, в комбинация с притеснително ускорения пулс, пък води до неконтролируемо отделяне на телесни течности и обезводняване.
От Британското дружество за защита на котките посочват в блога си, че в някои случаи дори и няколко грама шоколад могат да се окажат фатални. Най-опасен е тъмният шоколад, който съдържа висока концентрация на какао, но млечният шоколад е не по-малко вреден за здравето на котката ни.
Затова е важно при спешното посещение да не спестим на ветеринарите колко и какъв шоколад е успяла да погълне писана, за да ѝ се осигури адекватно лечение.
Захарта обаче сама по себе си не е фатална за котките.
Продукти, които съдържат захар, но не и какао, биха могли да предизвикат у тях краткотрайни здравословни проблеми като леко замайване, стомашно разстройство и повръщане.
Същото важи и за изкуствените подсладители като стевия и ксилитол, които не са смъртоносни, само че не действат и особено добре върху котките.
По тази причина ветеринарите препоръчват да държим сладкишите далеч от пухкавите ни приятели и да съхраняваме десертите в хладилника и в недостъпни за домашния любимец шкафове.
Така или заради гените си котките не усещат сладкия вкус и не се изкушават от него така, както ние, хората.
Вековете, в които те са били неопитомени диви животни и диетата им е била почти само месна, са довели до липсата на вкусови луковици, способни да разпознават сладко.
Котките - диви, а впоследствие и питомни - са свикнали да търсят протеин, най-вече с месен произход, а не въглехидрати. Това е предопределило кои вкусове те намират за апетитни и изкушаващи и кои никак не ги влекат.
И все пак домашните писани са невероятно любопитни създания и са посегнали към сладкишите ни ей така, от любопитство.
Друга причина, поради която котката ни може да иска да си хапне от нашия десерт, е, че се опитва да ни имитира. Тя е видяла колко се наслаждаваме на сладкото и е решила, че то ще е също толкова вкусно и когато тя си вземе от него.
Ако забележим, че това е причината писана се стреми към изоставен шоколад или торта на масата, можем веднага да я изкушим с някое лакомство от ветеринарния магазин.
И ние ще сме спокойни за здравето ѝ, и тя ще е доволна, че е получила нещо вкусно и апетитно.