Домашната котка, колкото и глезена и хранена да е у дома, си остава хищник и убиец. И не прощава на обичайната си плячка, стига да има тази възможност.
За нас може да звучи като научна фантастика, но на някои места по света отдавна се води ожесточен дебат трябва ли домашните котки да бъдат пускани да скитат навън и доколко това е опасно за околната фауна и най-вече птиците.
В дискусиите през пролетта се включи емпирично и немският град Валдорф, който наложи 3-месечна карантина за котки и забрани на собствениците им да ги пускат навън. Така градските власти се опитаха да спасят критично застрашена от изчезване в района птица - качулата чучулига.
Глобата за тези, които оставят животните си да излязат навън, е 500 евро, а за убита от котката чучулига - 50 000 евро. Разходки извън къщата бяха разрешени с каишка, не по-дълга от 2 метра.
Мярката беше наложена през май, когато се оказа, че в града са останали само 3 гнездящи двойки от този вид чучулига.
Не е ясно дали карантината за котките е помогнала, но властите във Валдолф обявиха, че ще я вдигнат две седмици по-рано от обявеното - от понеделник. Решението е взето, тъй като излюпените през пролетта пиленца вече трябва да са отраснали и да се по-малко уязвими на нападения на хищници.
Властите предупредиха, че местните котки ще са в лятна карантина и в следващите години - отново по времето, когато е размножителният период на чучулигите.
Организациите, които защитават двата вида, приеха решението на немския град според очакванията. Тези, които се грижат за опазването на птиците, приветстваха мярката, а защитниците на котките припомниха, че затварянето им вкъщи се отразява зле на качеството на живот.
Милиони птици умират годишно, но няма доказателства, че нападенията от котки по градините на домовете водят до намаление на популациите, цитира "Би Би Си" едно от по-умерените становища - това на Британското кралско дружество за защита на птиците.
Птиците намаляват, но основният проблем е друг - глобалното затопляне, разширяването на земеделските площи и на градовете, което води до загуба на местообитания и храна, припомнят от дружеството. "Котките убиват птици, но това няма такова влияние, както останалите фактори", обясняват оттам.
Оказва се, обаче, че по темата има редица изследвания и мнения, които също не стигат до особено категорично заключение доколко домашните котки са заплаха за различни видове птици, особено дивите.
Макар у нас в градовете да няма практика хората да си пускат котките навън, най-вече защото живеят основно в блокове, във Великобритания например цели 70 на сто от домашните котки скитат извън домовете си, подобни са данните и за останалите страни в Европа.
Изчисленията за Обединеното кралство, цитирани от "Гардиън", сочат, че котките там убиват до 270 милиона животни годишно, като една четвърт от тях са птици. Средно една домашна котка в страната убива плячка 22 пъти годишно.
За да има мир, от страната на котките пък организации предлагат промяна във времето, в което котките скитат навън. И вместо карантина да имат вечерен час - от здрач до зори, когато обикновено са най-активни и ловуват най-много. Това е и времето, когато е най-вероятно да бъдат блъснати от кола.
Те също препоръчват котките да носят цветни лигавници, които птиците да виждат добре, а също и собствениците им да ги хранят с повече месо и да си играят повече с тях - и двете намаляват желанието им да ловуват.
Цветни лигавници... Да им имаме проблемите. Явно по тези ширини просто няма достатъчно улични котки.