Как да устоиш на този жален поглед? Кучето аха ще проговори и е направило най-обезоръжаващата муцунка на света - как да не му дадеш малко от пържолата?
Кой има сърце да откаже малко от собствената си вечеря на втренчения в него домашен любимец, казвайки си "От утре почвам пак да работя по възпитанието му"? Почти никой.
Докато четириногият приятел не се озове при ветеринаря и не дойде време за срам и вина, защото кучето е станало прекалено дебело. Нещо, което стопанинът е допуснал собственоръчно - ако оставиш на животното, то ще яде всичко и до пръсване, така че отговорността за теглото му е наша.
Как обаче да разберем дали кучето ни е започнало да качва, какви са рисковете от това и как да го предотвратим?
В днешно време проблемът засяга доста кучета. Статистиката за САЩ сочи, че 55% от домашните четириноги са с наднормено тегло или затлъстяване, данните от други европейски страни също показват, че поне едно на пет кучета е затлъстяло.
Както и при хората, наднорменото тегло представлява сериозен риск за здравето и може да доведе до кучешки диабет, проблеми със сърцето, кръвното налягане, артрит, бъбречни проблеми и дори развитие на злокачествен процес. За съжаление, излишното тегло съкращава продължителността на живота на кучетата.
Тъй като никой не става дебел за една седмица, всеки стопанин може да забележи сам какво се случва с теглото на любимеца му и са предприеме мерки, преди да е станало прекалено късно.
Един от най-очевидните признаци за излишно тегло е тъканта около ребрата. Ако не можете да напипате с ръка ребрата на животното, значи е време за промяна на диетата.
Друг тест е да погледнете кучето отгоре, докато е на четири крака. Ако няма отчетлива разлика между гърба и корема и липсва талия - килограмите са в повече. В профил коремът в края на гръбнака трябва да е по-тесен, отколкото при ребрата, освен това не бива да виси.
При дребните кучета, естествено, можете да премерите животното на домашния кантар - първо премерете себе си, а след това вземете животното в ръце и се премерете заедно.
За наднормено се смята тегло от 15-20% в повече от обичайното за съответната порода. Ако например средно кучето трябва да тежи 20 кг, 3-4 кг отгоре вече говорят за проблем.
Обикновено излишното тегло води и до промяна в поведението на животното - задъхване, лесно уморяване при разходка или дори отказ да се движи, апатичност, повече сън и очевидна липса на енергия.
По-склони към напълняване са женските кучета, като с възрастта рискът расте - те са по-малко активни, а потребността им от калории намалява. Двойно по-голям е рискът при кастрирани животни.
По отношение на породите - най-голям е рискът при най-дребните породи - на тях просто им трябва много малко над нормата, за да станат дебели. С тенденция да трупат по-лесно са и кокер шпаньолите, бийгълите и мопсовете, а от големите кучета - голдън ретривърите и лабрадорите.
Ако кучето е с нездравословно тегло, потърсете съвет от ветеринар. Изключително рядко става дума за болестно състояние. Обикновено причината е прехранване - постоянен достъп до храна, прекалено калорична диета и допълнително глезене с остатъци от масата.
Най-добре е проблемът с теглото да се реши с напътствия от специалист. Хубавото е, че той е преодолим и често за кучетата е по-лесно да отслабнат, отколкото за хората. Изискват се обаче постоянство и воля от страна на стопанина. Той трябва да устои на чара и молбите и да не прави изключения, защото "му се свива сърцето".
Спрете да давате на любимеца си "по нещичко" извън основните му хранения. Лакомствата за награда могат да бъдат заменени от зеленчуци, които са полезни за кучетата и нямат много калории.
Някои от кучешките храни съдържат повече сол и мазнини, което подобрява вкуса им, но и кара животното да яде повече, отколкото му е необходимо. Избирайте храни с по-малко въглехидрати и мазнини и запазете търпение - в началото кучето може да не одобри по-неутралния вкус.
Следвайте точните указания на ветеринаря за количествата спрямо възрастта, ръста и породата на кучето и ползвайте мерителна чаша за сухата храна, за да сте сигурни, че не му давате повече.
Давайте обаче достатъчно храна спрямо нужните ни животното и в никакъв случай по-малко - това може да доведе както до здравословни проблеми, така и до поведенчески - просене или агресия.
Не забравяйте движението - то е от ключово значение. Увеличете физическото натоварване на кучето според породата и възрастта му.
За по-малките може да е подходящо само удължаване на дневните разходки и повече игра вкъщи, но по-големите кучета спокойно могат да тичат с вас или да ви следват, докато карате колело, да бъдат водени на планина.
Ако имате възможност да му осигурявате възможност да плува - това също е подходяща активност, особено за любимци, които имат проблем с движението.
И не забравяйте - отговорността за здравето на животното е ваша.