Регистрира се исторически спад в удовлетворението на българите от развитието на страната. Едва около 10% от хората смятат, че България се развива в позитивна посока. Цели близо 85% са на мнение, че страната ни се развива в негативна посока, сочи национално проучване на "Маркет Линкс" по поръчка на Би Ти Ви.
51 на сто от българите смятат, че при евентуален провал на този парламент да гласува редовен кабинет отговорността ще е на всички политически партии и на президента, сочат още данните.
Цели 19% от анкетираните казват, че не могат да определят чия би била отговорността. Общо 14% смятат, че политическата отговорност трябва да се носи от ГЕРБ-СДС, а по 6 на сто - от "Продължаваме промяната" или от президента Румен Радев.
"От гледна точка на политическата ситуация в страната, българските граждани дават много ниски оценки", коментира социологът Добромир Живков.
Освен това за пръв път според Живков се отчитат по-високи нива на недоверие, отколкото на доверие към президента Румен Радев. Данните в момента показват 41% недоверие спрямо 40% доверие.
"През годините той се радваше на 55% доверие", припомни социологът.
Едва 18% от участвалите в допитването имат доверие в служебния премиер Гълъб Донев, а нямат доверие 43%.
19 на сто от хората имат доверие на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, а цели 76% - не.
Живков обясни данните с политическата криза, която води и до цялостен спад в доверието в политическата класа.
Над половината от анкетираните - 57%, смятат, че машинното гласуване е важно, за да има честни избори. 25 на сто не са съгласни с това твърдение.
Намалява и готовността за гласуване и според социолога тя се свежда само до твърдите електорати. Понастоящем само 32 на сто от анкетираните заявяват, че твърде ще гласуват, а 26% - че със сигурност няма да го направят.
Според данните първа политическа сила е ГЕРБ-СДС, за която вота си биха дали 22.6 на сто от тези, които заявяват, че ще гласуват. ПП биха получили 16.2 на сто, следват ДПС, "Възраждане", БСП и ДБ, а "Български възход" и "Има такъв народ" биха останали под чертата.