В 46-ото Народно събрание ще има общо 21 комисии - това беше решено след дебат на депутатите от Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на 46-ото Народно събрание.
С това се увеличава броят на постоянните комисии в сравнение с предишния парламент, като причина за това е фактът, че някои от техните дейности бяха разделени.
Ето какви постоянни комисии ще работят в това НС:
- Комисията по бюджет и финанси
- Комисия по конституционни и правни въпроси
- Комисия по икономическа политика, високи технологии и дигитализация
- Комисия по външна политика и отбрана
- Комисия по въпросите на ЕС
- Комисия по икономическа политика, високи технологии с подкомисия по туризъм
- Комисия по енергетика и климат
- Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
- Комисия по отбрана
- Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
- Комисия по контрол на службите и прилагането на специални разузнавателни средства
- Комисия по земеделието, храните и горите
- Комисия по труда, социална и демографската политика
- Комисия по образованието и науката, въпросите на децата, младежта и спорта
- Комисия по здравеопазването
- Комисия по околна среда и водите
- Комисия по транспорт и съобщения
- Комисия по дигитализация, електронно управление, информационни технологии
- Комисия по култура и медиите
- Комисия по вероизповеданията, правата на човека и жалбите на гражданите
- Комисия по политиките за българите в чужбина
Според новия правилник заседанията на постоянните комисии ще провеждат редовни заседания от вторник до петък - най-малко веднъж седмично. Председателят на НС Ива Митева искаше заседания да има от понеделник до петък, но след коментар от страна на Йордан Цонев от ДПС, че "никой депутат няма да си остави региона, за да дойде на комисия в понеделник", бе решено да се спазва този график.
Беше отхвърлена идеята, лансирана от Крум Зарков от БСП, да бъде повдиган въпросът за смяна на председателя на НС след събирането на подписи от 1/10 от депутатите в парламента. Така положението остава както досега - председателят ще се сменя с 1/3 гласовете на депутатите.
Нова промяна засяга и ролята на квесторите, като те ще могат вече да влизат в роля в комисиите по воля на председателя с цел да има по-добър ред.
По думите на Ива Митева има голям проблем и с обезщетенията при отстраняване на главния секретар на парламента - при последния секретар, отстранен от ГЕРБ, се изплатили 40 000 евро. 150 000 лв. пък били дадени за изплащане на Икономическия и социален съвет. Митева посочи, че правилата са въведени по времето на НДСВ и държавата плаща огромни обезщетения.
Така вече главният секретар да може да се наема от новия председател на НС. Сега той се избира след конкурс, а така отпадат обезщетенията при отстраняването му при избиране на нов парламент.
Относно законопроектите - преди да бъдат внесени, ще трябва да минават през публично обсъждане, организирано от ресорната комисия, преди да бъдат внесени и гледани на първо четене в комисия.