Председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова остава на поста, след като двама от петимата членове на регулатора поискаха оставката ѝ заради спорното ѝ поведение в медиите и социалните медии.
Бившата водеща от "Дарик радио" Пролет Велкова и юристът Симона Велева поискаха отстраняването на Момчилова от председателския пост в СЕМ, но останалите членове не позволиха предложението да бъде прието.
За отстраняване на председателя на регулатора по правилник се изисква четирима от петте членове да гласуват в подкрепа на предложението.
Велева и Велкова, които бяха избрани в СЕМ по-рано тази година от квотата на Народното събрание, като предложения съответно на "Продължаваме промяната" и "Демократична България", мотивираха искането си с лични публикации в профила на Момчилова във Facebook, както и тези, които тя изразява в свои интервюта и други изяви, които влизат в разрез с позицията на СЕМ като официална институция.
Преди дни Момчилова, която е номинация на президента Румен Радев, безцеремонно нападна журналистката Мария Черешева след нейно участие в международното разследване за нерегламентирана употреба на сила и нечовешко и унизително отношение към мигранти, влезли на българска територия, от страна на българските гранични власти.
Това доведе до искания за оставката на председателя на СЕМ от Българския хелзинкски комитет и от Асоциацията на европейските журналисти - България.
Междувременно международната журналистическа организация "Репортери без граници" окачестви изказването на Момчилова като "недостойно за позицията, която заема".
"Не искам оставката за вашето лично мнение за това разследване, а защото с вашата позиция ангажирате регулатора", коментира на днешното заседание Симона Велева, цитирана от БГНЕС.
Друг откровено спорен момент в позициите на Момчилова са позициите ѝ относно войната в Украйна и критиките, които тя отправя към български журналисти за отразяването на военния конфликт.
По този въпрос Пролет Велкова коментира, че шефът на СЕМ разпространява "антидемократична пропаганда" и "кремълски опорни точки", сред които, че войната в Украйна била оправдана.
Въпреки тези мотиви срещу отстраняването на Момчилова гласуваха самата тя, бившият репортер в Би Ти Ви Габриела Наплатанова, която също е номинация на президента Румен Радев, както ѝ избраната през 2019 г. с гласовете на ГЕРБ Галина Георгиева.
В отговора си на критиките от страна на Велева и на Велкова, Соня Момчилова заяви, че съжалява само, че не е дала още по-голяма публичност на изказването си за работата на Мария Черешева и разследването ѝ.