Няма арестувани демократи, няма убити или арестувани педофили сатанисти - големият план на Q - лидера на конспиративната теория QAnon - изглежда така и не се случи.
За вярващите в тази теория Доналд Тръмп е богоподобна фигура, която се бори тайно с "дълбоката държава", контролираща правителството. Месец след месец, година след година, Q обещаваше на легиона си от последователи, че ще дойде денят на "Урагана", който да помете всички злодеи.
След загубата на изборите на Тръмп от Джо Байдън обаче очакванията все повече и повече се фокусираха върху това, че въпросният ураган ще дойде в деня на инаугурацията, когато Байдън, Обама и Клинтън ще бъдат арестувани и екзекутирани за престъпленията си като трафик на деца, предателство и т.н. А Тръмп окончателно ще победи злото и ще остане на власт като законен държавен глава.
Затова и редица фенове на конспирацията заеха местата си пред екраните и в по-свободните откъм регулации социални медии и чат платформи като 4chan, Gab и Telegram в очакване на вълна от арести, военни трибунали и екзекуции. И с началото на церемонията по встъпване в длъжност на Байдън мнозина от тях едва сдържаха нетърпението и радостта си, че предсказаният от Q ден най-сетне идва.
"Добре дошли на големия финал!!!", гръмко обяви един от членовете на групата на последователите на QAnon с над 185 000 членове в Gab, цитиран от Huffington Post.
"Някой друг повръща ли му се от вълнение?!?!?!", пита друг човек на фона на потока от съобщения в 34 000-членния канал на феновете на конспиративната теория в Telegram.
В тези групи се споделят редица съобщения с призиви за насилие, обезглавяване на водещи политици и сексуалното им малтретиране. Само че с напредването на церемонията един въпрос продължи да засяда в гърлата на последователите на Q - "Къде, по дяволите, е обещаният ураган?!"
Разбира се, нищо от очакваните арести и убийства не се случи. Лейди Гага изпя химна, а след това Камала Харис и Джо Байдън положиха клетва като вицепрезидент и президент на САЩ.
А зилотите на QAnon се сблъскаха със суровата реалност, че идеите, с които са живели няколко години, може би са просто плод на нечии фантазии или още по-зле - нечия доста злобна пропаганда.
"Толкова съм уплашен в момента, наистина усещам, че нищо няма да се случи", пише един от активните потребители в канала в Telegram, цитиран от Асошиейтед прес. И допълва малко след това: "Наистина съм съсипан."
И изведнъж непоклатимата вяра в Q започва да се пропуква с вълна от гняв, объркване, разочарование и много, много нецензурни възклицания.
Коментари като "Сега имаме доказателство, че Q е пълна глупост", "Измамиха ни", "Чувствам се отвратен", "Как толкова дълго време се подведохме по това? Всички ли сме такива идиоти?!" и други подобни заляха каналите на последователите на конспиративната теория.
Една толкова твърдо градена вяра обаче умира доста трудно и мнозина предпочетоха вместо да приемат реалността, да изградят нови пластове на самозаблуда и да извъртят така нещата, че да поддържат идеята за QAnon жива.
Така например една от лансираните теории в каналите в Telegram беше, че предаванията, излъчващи церемонията по инаугурацията на Байдън всъщност са фалшив запис, който да държи обикновените хора спокойни, докато на практика демократите вече са затворени и очакват да бъдат съдени.
Много повече популярност доби идеята, че всъщност Байдън работи с или дори за Доналд Тръмп в опита му да разбие статуквото, като демократът е бил вътрешен човек за бившия вече президент. Според тази теория сега именно той ще посочи пряко имената на най-големите престъпници и предатели.
"Вярващите в QAnon са се задълбочили толкова в конспиративната теория, че са изградили система от утешителни вярвания около себе си. Идеята за "Планът" е толкова по-мощна в абстрактно отношение от всичко, което бихте могли да си представите в реалния свят, за да може да ѝ се противодейства", коментира пред CNN Марк Амбиндер, старши сътрудник в Училището по комуникации и журналистика към Университета на Южна Калифорния в Аненберг. Той се занимава активно с пропагандата, фалшивите новини и дезинформацията.
Според него сблъсъкът на QAnon феновете с реалността води до сериозен когнитивен дисонанс, който може да сломи цялата им система от вярвания. Затова те предпочитат да се предпазят от подобно травматично събитие, като изграждат нови митове.
Все пак разочарованието достигна и някои от най-верните последователи на Q, които поддържаха ключови канали за разпространение на неговите "изтекли документи" и предупреждения.
Така например един от най-ранните и най-известни последователи на Q, поддържащ един от каналите по темата в Telegram - Joe М - още преди дни постави под съмнение истинността на твърденията на "пророка" на конспиративната теория, публикувайки съобщение, в което заявява, че денят на инаугурацията ще покаже дали Q лъже, или казва истината.
"Следващата седмица или Q ще се окаже една сложна и добре изградена измама... или всички ще гледаме разгръщането на нова глава от библейско ниво в човешката цивилизация", написа той.
След встъпването в длъжност на Байдън обаче той заяви, че продължава да пази вяра.
"Моята вяра не е в Q или в "Плана". Моята вяра е в гордите и упорити американци и във всичко, за което винаги са се застъпвали. Колкото и мрачни да изглеждат нещата днес, тази ми вяра е несломима", обърна се той към последователите си в Telegram.
Друга водеща фигура в движението и администратор на още един от каналите в Telegram - MelQ - реши временно да спре коментарите в канала, за да може всички членове "да си поемат дъх" и да се успокоят. След като самата церемония завърши, тя вдигна забраната за коментари, призовавайки всички да си излеят мъката, за да могат да продължат спокойно с живота си.
Едно е сигурно - след като големият ден, който трябваше да е равносилен едва ли не на Апокалипсис, не дойде, QAnon феновете са в безпорядък и обезверени. Това обаче далеч не означава, че движението им или щетите, които то вече е причинило, са победени.
Майк Ротшилд, автор на книгата за QAnon "Бурята е над нас", коментира, че е твърде рано да се прецени това разочарование сега ще се окаже повратна точка, или просто ще бъде изтълкувано като мимолетен неуспех за движението.
"Мисля, че тези хора са се отказали твърде много и са се жертвали твърде много от личния си живот. Те са повярвали в това толкова дълбоко, че просто да си тръгнат сега, не е в сферата на реалното за тях", коментира Ротшилд, цитиран от Асошиейтед прес.
По-притеснителният момент идва от ефектите, които твърдата вяра на QAnon зилотите би постигнала. ФБР вече смята движението за вътрешна терористична заплаха, а за последните години то успя да създаде редица клетки из цялата страна, както и извън нея.
Неминуемо една част от последователите на Q ще предпочетат да тънат дълбоко в заблудите си, изпадайки във все по-сериозна маргинализация.
Само че масовата радикализация на американците от движението на QAnon е част от наследството на Тръмп, което той оставя на администрацията на Байдън. И за демократа ще е може би непосилно предизвикателство да убеди всички тези хора, че са вярвали в лъжи.
И все пак някои от тях вече са преглътнали този горчив хап.
"Байдън е нашият президент", написа четвърти потребител в канал на QAnon последователите в Telegram.
"Време е да оставим смартфоните и да се върнем в реалността. Ако има нещо да се случва, ще се случи. Засега излизам от социалните медии. Беше забавно, момчета, но за съжаление свърши."