17 януари 1942 година е паметна дата не само за спорта, но и за историята, като цяло. Тогава в Луисвил, Кентъки се ражда Касиус Клей, който години по-късно ще завладее целия свят под името Мохамед Али.
За разлика от много други шампиони по бокс, родителите му - Касиус и Одеса Клей, не тънат в мизерия, а са хора от средната класа, благодарение на което момчето расте в един от добрите квартали на града. Баща му е дизайнер на билбордове и рекламни плакати, докато майка му е домакиня.
Неделите на семейство Клей, включително и по-малкия брат на Касиус - Рудолф, са запазени за църква. В делничните дни Касиус ходи на училище. Като малък мечтае да тръгне по стъпките на баща си и да стане художник, но един инцидент променя живота му.
Стабилните доходи на семейството позволява на Касиус да не работи, което е рядкост за чернокожите деца по онова време. Но самият той настоява сам да помага на семейството, изкарвайки допълнителни приходи като чистач в университета в Луисвил. Касиус бършел чиновете и дъските, а с парите, които припечелва, си купува колело. С него 12-годишният бъдещ идол на милиони се придвижва до университета всеки ден.
В един дъждовен октомврийски ден от университета уредили панаир на сладоледа. Касиус пристига в кампуса и, както всеки ден, захвърля колелото отвън и се отправя към мръсните чинове. Когато става време да си тръгва, червеното колело вече го няма.
Касиус е бесен - някой е откраднал нещо, което той си е купил с честно изкарани пари. Казват му, че в мазето на университета има полицай, и момчето се втурва да се оплаче. Когато влиза в подземието, вижда, че то е превърнато в боксова зала. Джо Мартин съвместявал работата си като охрана на учебното заведение с любовта си към спорта и обучавал млади момчета на магията на ръкавиците.
Със сълзи на очите Касиус му споделил за кражбата. "Не спираше да се заканва, че ще натупа този, който му е свил колелото - спомня си в интервю през 1980-а полицай Мартин. - Казах му, че преди да тръгне да се перчи, ще трябва да се научи как да се бие."
И така, с един прост разговор и със сълзи на очи, тръгва боксовата кариера на Касисус Клей. Впоследствие, и вече като Мохамед Али, той ще стан олимпийски шампион, трикратен световен шампион и до ще бъде смятан от мнозина за най-великия боксьор, качвал се някога на ринга.
Преди срещата си с полицай Мартин Касиус не се бил бил никога. Но само месец и половина след началото на тренировките излиза за първия си мач и печели.
В гимназията Касиус започва да набира слава в аматьорския бокс. Печели местни и национални състезания, а като абитуриент има вече статистика от над 100 победи и само осем загуби. През 50-те се появява по телевизията - в шоуто "Утрешните шампиони", а освен треньор, Джо Мартин се явява и негов промоутър по онова време.
За всеки мач Касиус получава по четири долара, но това съвсем скоро ще се промени. През 60-те Клей вече е боксьор от тотално различна величина. Всичко започва с олимпийското злато в Рим, което му отваря широко вратите към професионалния бокс.
Концентрирайки се върху спорта, Касиус има сериозни проблеми в училище. Налага се дори да повтаря клас, а накрая е пуснат да завърши гимназията със специална диплома. Директорът сметнал, че бъдещето му на боксьор ще прослави гимназията. Умен човек.
Джо Мартин умира през септември 1996-а в Луисвил, само два месеца след като Мохамед Али носи олимпийския огън. Мартин е човекът, който запалва Касиус по бокса и е плътно до него в първите му години в спорта. А всичко се случва след една напълно случайна среща. Оправдано някои биха го нарекли и съдба.
В автобиографията си Али пише, че никога няма да забрави онзи ден. Момчето е толкова привлечено от бокса, че за секунда дори забравя за откраднатото си колело. "Бях напълно покорен", спомня си Али.
Така, кражбата на червеното колело променя целия живот на Касиус. Впоследствие довежда и до смяната на името му. Благодарение на този инцидент момчето се среща с полицай Мартин, а шест години по-късно вече е олимпийски шампион.
Ако някой бандит не му беше свил колелото, Касиус може би никога нямаше да се превърне в обичания от милиони Мохамед Али. Вместо боксьор, сигурно щеше да преследва предишната си мечта и да изкарва парите си с четка или молив в ръка.
Впоследствие кражбата на червеното колело се превръща в метафора за събитие, което способно да променя съдби. Но всичко зависи от дадения човек - дали е готов да се възползва от него, както го прави Али. В онзи ден Касиус губи колело, което така и никога не успява да си върне, но животът му прави остър завой и започва дългото изкачване към световната слава и величието.
Мохамед Али почина през 2016-а, а четири години по-късно, навреме за 78-годишнината от рождението му, над входа на мазето, в което Касиус се запознава с бокса, бе поставено друго червено колело - като символ на зараждането на легендата.