Една от разликите между фентъзи сериала "Домът на дракона" (House of the Dragon) и неговия предшественик "Игра на тронове" (Game of Thrones) е, че новата поредица не разказва почти в реално време историята, а между епизодите има големи скокове във времето - от няколко месеца до няколко години.
Това вероятно не се харесва на всички зрители, които трябва да свикват с нови актьори в ролите на едни и същи персонажи, но на различна възраст. Защото, нека си го признаем, фентъзи сагата и без това винаги е затруднявала гледащите я що се отнася до имената на героите (и техните семейни връзки).
Писателят Джордж Р.Р. Мартин, върху чиято книга "Огън и кръв" е базиран "Домът на дракона", обаче защитава решението на сценаристите за скоковете във времето.
Нещо повече, в нова публикация в блога си Мартин изразява и мнение колко сезона и епизоди ще са необходими, за да бъде разказана качествено историята.
"Съвсем накратко, все пак, мисля, че Райън [Кондал, шоурънърът на сериала] се справя много добре със "скоковете" и обичам, обичам, обичам както по-младите Алисент и Ренира, така и техните възрастни версии и актрисите, които ги играят", споделя създателят на книжната поредица "Песен за огън и лед".
"Иска ли ми се да имахме повече време да разгледаме връзката между Ренира и сер Харвин, бракът на Демън и Лена и времето им в Пентос, раждането на различни деца (...) и всичко друго, което трябваше да пропуснем? Разбира се", допълва той.
Но както сам посочва, всеки сезон има ограничен брой епизоди, а всеки епизод - ограничен брой минути, макар в HBO те да са повече отколкото в други телевизионни мрежи. Нещо повече, сезоните през последните години стават все по-кратки.
Мартин разказва, че когато е бил дете (днес е на 74 години), всеки сезон на сериал е бил по 39 епизода. По времето на хитовия "Семейство Сопрано" се стига до 13 епизода, а само няколко години по-късно "Игра на тронове" има по 10 серии, а в последните си два сезона дори по-малко.
"Ако "Домът на дракона" има по 13 епизода на сезон, може би щяхме да можем да покажем всички неща, които трябваше да "прескочим"... Така обаче щяхме да рискуваме някои зрители да се оплачат, че шоуто е твърде "бавно", че "нищо не се случва", обяснява писателят, който е и изпълнителен продуцент на сериала.
За самия него ще са необходими 4 сезона от по 10 епизода, за да бъде разказана правилно историята на Танца на драконите, която е залегнала в основата на "Домът на дракона".
Мартин успокоява и читателите за едно "разминаване" в сериала: Да, Алисент ражда четири деца на Визерис, трима синове и дъщеря. Техният най-млад син Дерон е в Староград и нямахме времето, за да работим с него в този сезон.
В блога си Мартин споделя и колко е доволен от сериала до момента, макар да признава, че няма как да бъде обективен. Особено хвали Пади Консидайн, актьорa в ролята на крал Визерис, след неговото изпълнение в осмия епизод - "Господарят на приливите".
"Персонажът, който той създаде (с Райън, Сара, Ти и другите сценаристи) за сериала, е толкова по-мощен, трагичен и пълнокръвен от моята собствена версия в "Огън и кръв", че се изкушавам да се върна, да скъсам тези глави и да пренапиша цялата история на царуването му", казва писателят, малко след което обяснява, че се шегува и не планира да пренаписва книгата си.
Според него Консидайн заслужава "Еми" дори само за последния епизод, а ако не получи такъв - "няма справедливост".
Авторът на "Огън и кръв" отбелязва и че като почитател на фентъзито се надява все повече адаптации на подобни книги да се появяват на екран.
Изброява и няколко автори, чиито произведения иска някой ден да гледа по телевизията - Тад Уилямс, Джо Абъркромби, Патрик Ротфус, Урсула ЛеГуин, Робин Хоб.
"Най-много от всичко искам "Деветте принца на Амбър" на Роджър Зелазни [да бъде адаптирана]. Никога не съм разбирал защо Коруин и неговите братя и сестри нямат собствен сериал. Но хей, ако епичното фентъзи продължи да се представя добре, може би най-накрая ще стигнем до това", разсъждава Мартин.
В края отбелязва, че в момента Райън Кондал работи по втория сезон на "Домът на дракона", а той - по книгата "Ветровете на зимата". Все още.