Първа победа за България в Световната лига

Макар и трудно България записа първата си победа в тазгодишното издание на Световната лига Снимка: FIVB.org

Мъжкият ни волейболен отбор се реваншира за вчерашната си загуба от Германия и се наложи трудно с 3:2 във втория си мач от група "B" на Световната лига.

Така нашите излязоха на второ място във временното класиране с равен брой точки с Бундестима, но с по-добър точков коефициент.

Въпреки че лидерите на "лъвовете" Матей Казийски и Владо Николов не се намират в най-доброто си физическо състояние, бяха над всички и поведоха отбора към успеха.

Николов завърши срещата с 27 точки, докато Казийски записа 15. Силен мач направи и Тодор Алексиев, който се отчете с 12 точки.

Селеционерът Радостин Стойчев започна със следния стартов състав: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов и Владислав Иванов-либеро. Игрови минути на полето записаха още Константин Митев и Николай Пенчев.

Началото на срещата бе лошо за България, след като гостите водеха с 8:5 при първото техническо прекъсване. Триточковата разлика се запази и при второто, но след това Николов и компания заиграха далеч по-добре, за да успеят да обърнат за 20:19, а оттам да затворят частта при 25:21.

По абсолютно същия начин тръгна и втория гейм. 8:5 и 16:13 за немците. След това успяхме да изравним за 20:20, но накрая бяхме прекършени и отстъпихме с 23:25.

Оспорван бе и третата част, която вървеше точка за точка. След второто прекъсване, дошло при 16:15 за Германия, българите взеха нещата в свои ръце, натрупаха добра преднина и взеха гейма с 25:22.

Гостите бяха по-добри в следващата част, като поведоха още от самото начало и не изпуснаха водачеството до самия край - 25:20 в тяхна полза.

В решителния тайбрек "трикольорите" дръпнаха с 5:0 и не допуснаха преднината им да бъде стопена, за да се стигне до крайното 15:9 и 3:2 гейма.

България приема Япония във Варна в следващия кръг от груповата фаза на Световната лига. Мачовете са на 4 и 5 юни от 18:00 часа в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта в морската ни столица.