През април 2023 г. местните власти в Андалусия обявяват, че водата в района на градчето Пособланко, на 70 км. на север от Кордоба, не е годна за консумация.
От тогава 17-те хиляди жители се редят всеки ден пред цистерни, за да си напълнят вода. Тази от чешмата не става дори за готвене или за миене на зъбите.
В тази ситуация са общо 80 00 души от 22 населени места от районите Педрочес и Гуадиато в Андалусия.
Те получават ежедневно - освен в неделя - доставки от цистерни на общо 180 000 литра вода. Това се налага, след като язовирът, от който получават иначе водоснабдяване, пресъхва заради рекордните суши и високи температури в Испания в последните 3 години.
Заради историческата суша и в северната част на страната - в Каталуния, от началото на февруари е в сила бедствено положение. На голямата част от населението на областта, включително Барселона, бяха наложени строги рестрикции за ползване на вода - забрани за миене на коли, пълнене на басейни и поливане на градини.
В далеч по-тежка реалност обаче живеят почти година хората от северните части на Андалусия - земеделски, отдалечен и слабо населен район, където основният поминък е отглеждането на добитък.
"Ние сме в северната част на провинция Кордоба. На юг, на изток и на запад има магистрали, но не и на север. Малко население за политиците значи малко гласове и оттам и липса на интерес и желание да се действа", обяснява пред "Евронюз" Африка Вийен, фотограф и жител на Пособланко.
"Ако имаше недостиг на питейна вода в Мадрид или Севиля, властите щяха да решат проблема за дни или седмици. Нашият регион обаче не ги интересува. Повечето хора тук живеят от земеделие и фермерство. Това е Мордор, защото дори няма пътна връзка до Мадрид от тук", допълва жената.
Африка се аргументира с това, че когато и Кордоба се оказва без вода, въпросът е решен за 2 седмици.
Макар че няма как да го докажат, хората от Пособланко имат здравословни проблеми с водата, която тече от чешмите им. Доста от тях се оплакват от проблеми с кожата и суха коса, а майки на бебета смятат, че децата им получават обриви.
"Даваме на кучетата вода от чешмата, но те предпочитат мръсната дъждовна вода, останала в стара тенджера на двора", разказва друга жена от градчето - Мария.
Дори децата в региона успяха да привлекат внимание към проблема - за Коледа в писмата си до Тримата влъхви - които в Испания носят подаръците, те поискаха чиста вода от чешмата. "Искам да си вземам душ и кожата да не ме сърби, искаме да пием вода от фонтана в училище", казва едно от децата във видео в Instagram.
Клипът дори доведе проверки в училищата на децата, а местните хора приеха това като опит за цензура на недоволството им.
Част от жителите на засегнатите райони са се организирали в гражданска група, която настоява за решаване на проблема и търси разговори с властите. Те редовно провеждат и протести, включително и при язовира Сиера Бойера, чието пресъхване е причина за сушата.
Водата, която сега се осигурява в тази част на Андалусия, идва от друго водохранилище, но е с изключително лошо качество и има забрана за консумация от хора заради високи стойности на органичен въглерод в нея.
Тя може да бъде използвана само за почистване, напояване и индустриални нужди.
Тъй като проблемът доста се проточва, се налага всички в околността се нагаждат някак към положението - ресторанти, кафенета, училища, здравни заведения.
Болницата в градчето например има собствени запаси от вода и не зависи от цистерните, но и там има проблем - възрастни хора с нарушена памет просто забравят, че не трябва да пият вода от чешмата. "Ако стане един или два пъти вероятно не е проблем, но ако е по-дългосрочно не знаем какво може да им се случи", споделя Чаро Бланко, медицинска сестра от лечебното заведение.
Според проучвания на Университета на Кордоба тежката ситуация в района не се дължи само на сушата. Другият проблем е ръстът на скотовъдството, който също води до увеличено потребление на вода.
Местните власти пък обещават, че годна за пиене вода ще потече от чешмите през март. Тогава трябва да даде резултат проект за 15 млн. евро за станция за третиране на питейната вода от язовира и връзка с друго водохранилище, от което да се осигурява жизненоважната течност.
Според местните хора обаче подобно решение ще е временно, тъй като не предвижда почистване на тръбите и резултатът ще е смесване на чиста със замърсена вода.
Затова те смятат да продължат да отстояват правата си - ако е нужно и с протести.
"Хората, които не живеят тук, не го разбират. Това е като да се къпеш във фекални води почти година. Не искаме каква да е вода, а такава с добро качество", категорични са те.