Колко бихте дали за храна? Колкото да се заситите, колкото да се поглезите или бихте вложили в нещо, което не се купува с пари - време, енергия и любов?
Всеки обича да си угоди с храна - някои често, други - по-рядко. За един това е пищен бургер от 1500 калории, за друг - бутиков шоколад, за трети - малка красива порция в скъп ресторант, която храни най-вече очите и небцето.
Има обаче деликатеси, достъпни само за хора с възможности, смятани за най-висш лукс. Те са трудни за направа, изискват време и усилия, които имат съответната цена - до степен да се чудим кому е нужно това.
Кои са най-скъпите храни, защо са такъв деликатес и струват ли си изобщо? Ето отговора:
Сирене Пуле
Pule cheese itself is new, an idea hatched by Mr. Simic as a way of bringing attention to his donkeys. pic.twitter.com/ZqHNOijvMX
— Denzil le fromager (@Se_Burgeys) February 27, 2016
Вероятно е изненада, но смятаното за най-скъпо сирене в света е от... Сърбия. Нарича се Пуле и се прави от магарешко и козе мляко.
То е бяло, има силен и остър вкус и се произвежда от сравнително скоро време.
Пуле е рядко и трудно за правене, на което е дължи и изумителната му цена от около 1300 долара на килограм. Причината е, че женските магарета произвеждат по около 2 литра мляко дневно - за сравнение, при кравите те са 60. Това означава, че за производството на един килограм са нужни месеци.
Сиренето освен това се произвежда единствено в един район на Сърбия - в природния резерват Засавица, където се развъжда специалната порода магарета, които дават млякото за пуле. Магаретата се доят ръчно, а сиренето не се изнася и не може да се намери по магазините - то може да се опита само на място.
Иберийска шунка
Хамониберико - деликатес, с който е известна Испания, също се прави от редки животни и изисква много време. Шунката е от бутовете на диви черни прасета, които се хранят с жълъди.
Хамониберико и известен и като Пата негра - черна лапа, а специфичният му вкус идва именно от олеиновата киселина в жълъдите.
Истинската иберийска шунка зрее между 24 и 36 месеца и цената на един бут може да стигне до 4500 долара.
Елфически мед
Този мед се добива в Турция и струва 6800 долара за килограм. Той е изключително рядък. На турски се нарича peri bali, или приказен мед.
Той се появява сравнително скоро - преди малко над 10 г. турски пчелар забелязва медоносни пчели, които влизат в пещера в долината Саричаир Даги в Североизточна Турция. Когато си проследява, открива пчелни гребени, които висят от скалите.
За събирането на меда са нужни професионални катерачи и стотици метри въжета.
Оказва се обаче, че той има изключителни свойства, пълен е с антиоксиданти и минерали и е еликсир за имунната система, източник на енергия, намалява холестерола и подпомага зарастването на рани.
Шафран
Това е най-скъпата подправка в света - до 20 000 евро на килограм. Обяснението е просто - за това количество са нужни 75 000 цвята шафранов минзухар.
Това растение цъфти само за една седмица годишно и то само в определени райони - огромната част от производството му е в Иран.
Освен с финия си вкус, шафранът и известен и почти като лекарство - помага срещу възпалителни процеси, подпомага кръвообращението и влияе добре на настроението и като афродизиак.
Риба фугу
Известно е, че това морско създание е отровно и може да убие човек.
Цената на порция в ресторант в Япония може да стигне до 470 долара, защото се приготвя единствено от шеф-готвачи, минали поне 3 годишно обучение за приготвянето на фугу. Това би трябвало да гарантира, че клиентът няма да се отрови.
Самата риба - за тези, които смеят да я опитат, има лек вкус и е малко жилава.
Черна диня
Тя също идва от Япония и е известна и като диня Денсуке. Расте само на остров Хокайдо, изисква много пространство и месеци грижи и годишната реколта е под 100 плода.
Те се продават на търгове и цената може да стигне до 6000 долара.
Тези дини нямат семки и са по-сладки и хрупкави от обичайното. Търсят се като подарък за специални случаи като сватби.
Бял трюфел
Той се открива най-вече в областите Пиемонт и Тоскана в Италия и се търси в земята със специални кучета, които сами по себе си са скъпа порода и минават специално обучение, за да надушват белите трюфели от земята.
Този вид гъба расте само в дивата природа и не може да бъде отглеждан изкуствено.
Цената на килограм пресни бели зимни трюфели може да стигне от 2000 до 8000 евро.
Хайвер
Има различни видове хайвер, но най-скъп е този, които се идва от есетрови риби, а яйцата им се събират единствено на ръка, въпреки че самите риби може да се развъждат и във ферми.
Най-скъпите видове хайвер обаче са от есетра и белуга от Каспийско море, но рекордът се дължи от хайвера Golden Almas от Иран, който идва от рядък вид есетра-албинос. Цената му е 34 500 долара на килограм и се предлага само в няколко скъпи деликатесни магазина в света.
Червен тон
Това е застрашен вид риба тон - червен тон, а рекордът е за платени 1.8 млн. долара за 300 килограмова риба в Токио.
Тази риба има текстура, подобна на месо и деликатен вкус и е особено ценена за суши и сашими.
Червеният тон обаче е на ръба на изчезването заради свръхулов.
Ядивно златно фолио
In January I tried Golden Zenzai ( red bean and mochi ball soup with edible gold leaf) in Kanazawa! pic.twitter.com/MIKaIeptv3
— Ikigai Voyage ✨ (@ikigaivoyage) February 23, 2018
То е от чисто, истинско злато - от 22 до 24 карата и наистина може да се яде. Проблемът е, че няма вкус и се използва за декорация на различни сладкарски шедоьоври, за скъпи коктейли или в ястия в най-луксозните ресторанти.
Един грам от ядивния златен варак струва до 170 долара, макар че остава въпросът кому е нужно да плаща толкова пари за нещо, което храни единствено очите.