От перспективата на устойчивостта и опазването на околната среда бързата мода е изключително демоде. По данни на ООН, тя е отговорна за до 10 на сто от въглеродните емисии, което ѝ отрежда по-голям отпечатък от този на самолетите и корабните доставки, взети заедно.
Да не говорим за експлоатацията, отпадъците, попадащите в океаните пластмасови влакна и отровни химикали.
Както и за това, че обикновено бързата мода просто не струва. След няколко обличания изглежда зле и евтино - избелели, раздърпани и износени дрехи, и трябва да си купим нови.
Как обаче може да се излезе от този порочен кръг? Какви са основните правила, които можем да следваме, за да се обличаме по-устойчиво, а в повечето случаи и по-елегантно и интересно?
Ето някои от основните принципи за по-зелен гардероб:
Обмисляйте добре покупките си и избягвайте импулсивните решения
През 2015 г. се появява предизвикателството "30 носения" и името ясно илюстрира целта - човек да се запита дали би носил съответната дреха поне 30 пъти, преди да я купи. Днес времената може би изискват и още по-голяма потенциална употреба на дадено облекло, но идеята е същата - не купувайте дреха само за определен случай като сватба, тържество или друго подобно специално събитие.
Вместо това инвестирайте в нещо по-качествено, което ще носите дълго и често, както и в различни части от облеклото, които да могат да се комбинират, така че хем да имате различни тоалети, хем да са от дрехи, които ползвате редовно. Спрете се на по-класически кройки и цветове, а не на нещо, което след няколко месеца ще е извън мода.
Обличайте се в естествени материи
Придържайте се към облекло, направено от естествени тъкани, а не от синтетични материи. Търсете памук, лен, бамбук, вълна, коприна, дори и модал и лиосел. Избягвайте полиестер, найлон, ликра и акрил, които се правят от нефт.
"Зелени заедно"...
е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса. Научете повече тук: zelenizaedno.bg
Естествените материи се разграждат много по-бързо от изкуствените. Това ще отнеме на памук или вълна до 5 седмици на сметището, а на полиестер - 200 години.
При пране изкуствените материи отделят влакна микропластмаса, които отиват в моретата и океаните.
Освен това естествените материи имат по-дълъг живот и са по-щадящи за кожата. Когато е възможно, още по-добре е да ползвате органични материи - като памук, отгледан без пестициди.
Не попадайте в капана на шопинг манията
Купуваме голяма част от дрехите си не защото имаме нужда от тях, а защото ни харесва тръпката по придобиване на нещо ново. Тръпка може да има обаче и при покупка на дрехи втора ръка, от онлайн препродажби и дори от вземане на облекло под наем.
Така можете да устоите и на натиска на масовата мода и вместо да носите каквото и всички останали, имате повече възможности да изградите собствен стил.
Пазарувайте местни марки
Доколкото е възможно, формирайте гардероба си от местни производители и дизайнери и стойте далеч от големите световни марки, особено флагманите на бързата мода. Така избягвате въглеродния отпечатък от транспорта, както и съмненията при какви условия на труд са произведени дрехите.
Наблягайте на качеството, а не на количеството - платете повече за чифт дънки, но го носете с години, вместо да купувате по два по-евтини всеки нов сезон.
Не прекалявайте с прането
Проучвания показват, че поне 60% от влиянието, което оказва облеклото върху околната среда, е от прането му. Затова не пъхайте дрехите в пералнята след само едно носене и не я пускайте за едва няколко тениски.
Освен това намалете температурата на пране на 30 градуса, което пести енергия. За същата цел се опитвайте да не използвате сушилня и простирайте на въздух - вятърът и слънцето ще свършат останалата работа.
Организирайте гардероба си
Обикновено ползваме дрехите, които виждаме в гардероба си, а тези, които остават назад по рафтовете, може да стоят забравени с години. Така оставаме с погрешното впечатление, че нямаме достатъчно дрехи и тръгваме по магазините да търсим нови.
Ако всичко се вижда добре, можем и по-лесно да подберем тоалета си и да правим повече комбинации, макар и от по-малко налични дрехи.
Не изхвърляйте дрехите си на боклука
Преоткрийте шивачките или добийте базови умения за преправяне или поправяне на дрехи. Не се отказвайте от тях заради малки проблеми като скъсано копче, дупчица или счупен цип.
Ако не желаете вече някоя дреха, я дарете или продайте онлайн, а ако не става повече за носене я предайте за рециклиране. Изхвърлените в кофата за боклук облекла отиват или в инсинератор, или на сметището.
---
"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint, Toki.bg, Инестбанк, Hitachi Energy.