Руската икономика неизменно ще се възстанови, ще се адаптира към новите условия и ще продължи да расте - това гарантира руският президент Владимир Путин. Той отговори на въпроси от десетки журналисти от цял свят на заключителната си за годината пресконференция, с която успокои руснаците.
Путин постави срок от "най-много" две години, докато страната му преодолее кризата с обезценяването на рублата и ниските цени на петрола - и се обяви против въвеждането на фиксиран курс на руската национална валута - една от обсъжданите мерки за обуздаване на рекордно ниските нива на рублата спрямо долара и еврото.
Попитан дали валутната криза не се дължи на външен заговор, Путин отвърна, че „дворцови преврати" са изключени в Русия - и че да, има външа намеса. „Понякога е много трудно да се намери разликата между истинската политическа опозиция и „петата колона" в страната", допълни той и цитира данни, според които западните санкции са отговорни около една четвърт за кризата в страната.
Той подчерта, че Русия ще се бори с по-голяма сила за националния си интерес, но същевременно ще се стреми към сътрудничество със Запада.
Енергетика
Путин коментира и идеята да се изгради газово хранилище на границата между Гърция и Турция, през чиято територия ще мине алтернативното на „Южен поток" трасе, пренасящо 63 млрд. куб. м. газ на година: „"Това не зависи от нас. Това до голяма степен зависи от нашите европейски партньори. Искат ли устойчиви, гарантирани доставки от Русия, транзитни рискове Е, добре. Тогава ще работим".
Засега Анкара играе двойна играе и междувременно обяви европейския „Южен газов коридор" за приоритет. Според Путин е очакването Брюксел да иска Турция да се включи към санкциите за руски държавни компании и служители, но все пак двете държави имали много общи интереси.
Икономиката на Турция, по думите на Путин, расте и се нуждае от още енергийни ресурси. Той каза, че вече има договорки с Турция за формулата на цената и графика на доставките на газ, които трябва да бъдат транспортирани по бъдещия Турски поток.
„От Гърция ще се мине през Македония, по-нататък може да се влезе в Сърбия и пак да се стигне до Баумгартнер в Австрия. Ако не искат - няма", заяви Путин за алтернативния проект за „Южен поток", чиято съдба предстои да се реши окончателно на преговорите на високо ниво в Брюксел.
Путин подчерта, че "по-евтини и по-надеждни доставки" от руските няма и в близка историческа перспектива не се предвиждат.
Сигурност
Руският лидер критикува остро плановете на НАТО да подсили системата за Противоракетна отбраната в Източна Европа - ход, свързани с кризата в Украйна. Според него това е „нова Берлинска стена, но виртуална".
„Позицията на Русия за Украйна е сигнал към западните партньори да спрат този строеж. Противоракетният щит близо до нашите граници не е ли една стена?", запита той.