След като излязоха предварителните резултати от националния референдум за увеличаване на президентските пълномощия в Турция, лидерите на страната дадоха обща пресконференция, в която поздравиха турския народ за "победата" на референдума.
Изказването на турския президент Реджеп Таийп Ердоган в Истанбул снощи последва изказването на премиера Бинали Йълдъръм. Пресконференцията се излъчваше на живо по турската национална телевизия от официалната президентска резиденция в Истанбул.
"Цялата страна победи", заяви Ердоган и добави, че турският народ е взел "историческо решение", казвайки "да" на промените в конституцията, които ще увеличат правомощията на президентството.
Президентът цитира предварителни неофициални данни, според които 25 милиона гласоподаватели са отговорили с "да" на референдума в неделя, което е с 1,3 милиона гласа повече от тези, които са отговорили с "не" на предложените конституционни промени.
Тази сутрин вече е ясно, че гласувалите с "да" са с 1.5 млн. гласа повече, отколкото тези против.
Според президента, референдумът е затворил вратата на дългата история на военна намеса в правителството на Турция. "За първи път в своята история Турция взе решение с волята на парламента и на своя народ за толкова важна промяна", каза Ердоган.
"За първи път в историята на републиката, ние променяме нашата система на управление чрез гражданска политика", а не чрез правителства, дошли на власт "след преврат или след национално-освободителна борба".
Според анализаторите, с тези думи президентът намеква за начина, по който идва на власт Мустафа Кемал Ататюрк в началото на 20 век - времето, когато окончателно се отменя султаната в Турция. След реформите на Ататюрк през следващите десетилетия балканската страна се сблъсква с редица държавни преврати, като новите власти, сформирани главно от военни, всеки път посягат на промени на конституцията.
По думите на президента турският народ "е защитил своето бъдеще и всички са длъжни да уважат решението му", включително съюзниците на Турция.
На пресконференцията Реджеп Тайип Ердоган се зарече и че "първата му работа" ще бъде да обсъди с премиера Бинали Йълдъръм и с председателя на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели въпроса за връщане на смъртното наказание.
"Днес тези, които ни заплашваха с палки, получиха отговор от избирателните урни. Предстои ни още много работа и първо аз ще обсъдя с господин премиера и с господин Бахчели темата за смъртното наказание", каза Ердоган.
Той каза, че е възможно и да бъде свикан референдум по този въпрос.
Според Ердоган народът е оказал "легендарна съпротива" на 15 юли 2016 г. по време на опита за преврат и "не е понесъл поражение". Дискусията за връщане на смъртното наказание в Турция се породи именно след опита за държавен преврат, като президентът заяви че е готов да подпише закон за връщането му, ако такъв бъде ратифициран от парламента.
Снощи премиерът Бинали Йълдъръм обяви победа на гласуването с "да" на референдума, въпреки че все още нямаше обявени официални резултати от всенародното допитване.
Според предварителните резултати от референдума, при преброени 99 процента от бюлетините, в подкрепа на конституционните промени са гласували 51,2 процента от турските избиратели, като избирателната активност е била 86 процента.
24,9 милиона души са гласували "за" промените, а 23,6 милиона са гласували с "не", съобщават информационните агенции.
Ердоган заяви това на пресконференция в Истанбул, след като станаха известни предварителните резултати от референдума за промени в конституцията, според които 51,3 процента от турските избиратели са одобрили измененията, които ще му дадат нови широки правомощия.