Премиерът на Ливан Саад Харири съобщи, че подава оставка, заради продължаващите антиправителствени протести в страната, съобщават световните агенции.
Вече две седмици текат мащабни протести срещу корупцията във властта, които парализират страната.
Той обеща да отиде в президентството и да депозира оставката си пред президента Мишел Аун. Харири призова на пресконференция ливанците да защитят стабилността и сигурността на страната, като обяви, че "никой не е по-голям от страната си".
Стигнах до задънена улица в опитите за намиране на изход от кризата, подчерта той.
Междувременно поддръжници на "Хизбула" атакуваха лагер на протестиращи в централната част на Бейрут, събаряйки и палейки палатки. Съобщава се и за бой над демонстранти.
Полицията и армията започнаха да се опитват да изтласкат протестиращи от ключови пътни артерии.
Лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала критикува протестиращите, като твърди, че са подкрепяни и финансирани от чужди сили и враждебни политически групи.
Протестиращи по улиците на Ливан ликуват след обръщението на Харири към нацията и обявеното от него намерение да подаде оставка.
Недоволните ливанци искат по-голяма свобода, по-добри услуги и прекратяване на корупцията и други неща. Тяхната безпрецедентна мобилизация, предизвикана от предложен данък върху обажданията с мобилни приложения на 17 октомври - бързо прерасна в масова демонстрация срещу политическия елит, който буквално остава непроменен от три десетилетия.
Протестите, които не се водят от лидери, са организирани от младо поколение мъже и жени, които са родени след Гражданската война (1975-1990).
Повече от 1/4 от населението на Ливан живее в бедност, според данни на Световната банка.