Себастиан Карл Грийнууд, бизнес партньорът на "криптокралицата" Ружа Игнатова, с която основават заедно фалшивата криптовалута OneCoin, беше осъден от федералния съд в Ню Йорк на 20 години затвор, съобщават американските медии.
Финансовата пирамида около OneCoin - криптовалута, която беше рекламирана като "убиеца на Bitcoin" - в рамките на четири години успя да събере повече от 4 млрд. долара от инвеститори, преди да се срине.
46-годишният Грийнууд, шведски гражданин и баща на четири деца, беше арестуван през 2018 г. в Тайланд, откъдето след това беше екстрадиран в САЩ, за да се изправи пред обвинения там.
Той беше обвинен в извършването на три финансови престъпления - заговор за финансова измама, финансова измама и заговор за пране на пари, като през декември миналата година се призна за виновен по всички обвинения.
По време на изслушването си пред съда Грийнууд прочете предварително подготвено изявление, в което посочи, че съжалява за вредата, която е причинил.
"Болката, която причиних на другите - на жертвите - не мога да я върна обратно. Дълбоко съжалявам! Разруших живота си и причиних непоправима вреда на много други", заяви шведът в изявлението си.
Той също така помоли съдията за снизхождение в присъдата, като посочи, че е поел отговорност за престъпленията си. По думите му е претърпял "изключително тежки условия" зад решетките в Тайланд и в САЩ от ареста си.
В крайна сметка признанието свърши своята работа, тъй като максималната присъда по трите обвинения, която го очакваше, беше 60 години затвор.
Макар да е съосновател на OneCoin, ролята на Грийууд в схемата е по-скоро поддържаща зад водещото лице на проекта - Ружа Игнатова. Все пак той активно популяризира проекта и продава "обучителни пакети" за търгуване с измамната криптовалута.
Между 2014 г. и 2016 г. OneCoin успява да генерира над 4 млрд. долара приходи и още около 3 млрд. долара печалби, но зад нея на практика няма реална стойност. Тя функционира като многостепенна маркетингова мрежа, която плаща комисионни на милиони хора по целия свят за това да привличат други да купуват пакети OneCoin.
Въпросните пакети предлагат обещанието за токени от криптовалутата, когато тя окончателно бъде пусната на пазара, както и курсове по търгуването с нея.
Именно това е и гръбнакът на измамната схема - продавайки тези обучения, организаторите не вкарват парите си в самия продукт, фактическа криптовалута така и не съществува и не притежава абсолютно никаква стойност.
Инвеститорите са мамени с това, че цената на OneCoin се определя от пазарното търсене и предлагане, докато всъщност тя е променяна произволно от създателите ѝ без обективни фактори. Ключов момент също е, че на практика вложителите в измамната криптовалута нямат реална възможност да изтеглят парите си от нея.
"В действителност, за разлика от легитимните криптовалути, OneCoin нямаше реална стойност и беше замислена от Грийнууд и Игнатова като измама още от първия ден", заяви в изявление прокурорът по делото Дамян Уилямс след излизането на присъдата.
Според обвинението Грийнууд лично е спечелил 300 милиона долара от измамата, част от които е похарчил за имоти в Испания, Дубай и Тайланд, луксозен транспорт с частен самолет на OneCoin, дизайнерски дрехи и първоначална вноска за яхта Sunseeker.
При решението си федералният съдия Едгардо Рамос нареди въпросните 300 млн. долара да бъдат конфискувани.
"Надяваме се, че тази дълга присъда ще има отзвук във финансовия сектор и ще възпира всеки, който може да се изкуши да излъже инвеститорите и да експлоатира екосистемата на криптовалутите чрез измама", коментира още прокурор Уилямс.
Според американските власти обаче е малко вероятно повечето жертви на OneCoin да получат дори част от парите си обратно.
Това е поредна присъда по делото "OneCoin", след като през февруари тази година Гилбърт Армента, бивш любовник на Игнатова, получи 5 години лишаване от свобода, след като се призна за виновен в пране на 300 милиона долара от парите от OneCoin.
Междувременно водещото лице зад измамата "OneCoin" - "криптокралицата" Ружа Игнатова - все още не е изправена пред закона. За последно тя е видяна през октомври 2017 г. в Гърция, дни след като ФБР я беше обявило за издирване.
От миналото лято тя е в списъка с 10-те най-издирвани лица от Федералното бюро. Оттам предлагат парична награда до 250 000 долара за информация, която ще доведе до ареста на Игнатова.
Според информацията на сайта на ФБР "се смята, че тя пътува с въоръжена охрана и/или сътрудници" и "може да е имала пластична операция или по друг начин да е променила външния си вид".
Все още съществуват съмнения, че Ружа Игнатова може и вече да не е сред живите.