Над 800 хил. души в Сибир настояват Русия да вземе мерки срещу огромните горски пожари

Близо 800 хиляди души в Сибир, населяващи районите, в които бушуват горски пожари, са се подписали в петицията, настоящваща за въвеждането извънредно положение в региона и за незабавни мерки за потушаването на огромните пожари там.

Засега извънредно положение е въведено само в Красноярския край, Иркутска област и Бурятия. Междувременно обаче данните показват, че опожарената площ надхвърля вече 1,5 млн. хектара.

Пожарите са предизвикани от изключително високите температури за региона - 30 градуса по Целзий, както и от сухите бури, които подпомагат разпростирането на огъня.

Местните власти обаче не са предприели по-сериозни мерки за гасене на пожарите, тъй като според тях ситуацията не е опасна. Повечето от пожарите в Сибир за в зоните на контрол - това са отдалечени или малко достъпни зони, в които решението да се гасят пожарите се взима от властите само ако се смята, че стойността на щетите ще превиши тази на стойността на операциите по гасене.

Губернаторът на Красноярския край Александър Ус дори нарече бедствието "обичайно природно явление, борбата с което е безсмислена, може би дори вредна". Мотивите на местните власти са, че всяка година подобни пожари се случват и понякога те биват оставяни да угаснат от самосебе си, тъй като не застрашават населението.

Тази година обаче ситуацията е далеч по-сериозна и опасна именно заради природните условия, които правят пожарите далеч по-големи от обикновено.

Според руския клон на "Грийнпийс" обаче количеството дим, който се отделя, е толкова голямо, че задимяването е достигнало до река Волга и до Казахстан. Вече има опасения, че димът ще стигне и до Москва. Съответно качеството на въздуха е силно влошено заради гъстия дим, което води до повишаване на здравословните проблеми в региона.

"В районите на пожарите се диша трудно и местните хора се оплакват от здравословни проблеми. Те обаче не получават помощ, нито информация, съобщава Игор Шлехт, основател на проекта "Красноярск. Небе".

През миналата седмица NASA публикува снимка от космоса, на която се вижда придвижването на дима от изток на запад, където се смесва с циклон над Западен Сибир.

През 2019 г. в Русия са били обхванати от пожари 11 милиона хектара. Решено е те да не се гасят, тъй като се смята, че разходите за противопожарните операции в трудно достъпните райони ще са по-високи от потенциалните щети.

Освен незабавните последици върху здравето на населението, еколозите предупреждават, че горските пожари може да ускорят глобалното затопляне. Изгарянето на такова огромно количество гори е предизвикало сериозно освобождаване на въглероден диоксид в атмосферата. Межувременно загубата на толкова много дървета означава също така, че и няма достатъчно зеленина, която да абсорбира тези количества въглероден диоксид поне за известно време.

Според Григорий Куксин, експерт от руския филиал на "Грийнпийс", саждите и пепелта ускоряват топенето на ледовете на Арктика и на пермафроста, при който тази година се наблюдава тенденция към намаляване, освобождавайки газове, които засилват глобалното затопляне.

Междувременно руският премиер Дмитрий Медведев поръча на министъра на природните ресурси и на екологията Дмитрий Кобилкин да отиде на място и да прецени ситуацията.

Новините

Най-четените