Иран екзекутира журналиста 47-годишният Рухола Зам, създал информационния портал AmadNews, чрез който се разпространяваше информация за организирането и провеждането на масовите протести в страната през 2017 г., съобщават световните агенции, цитирайки държавната телевизия IRNA.
Екзекуцията се е провела рано тази сутрин, като повече подробности около нея не се разкриват. Зам беше осъден на смърт през юни, като обвиненията срещу него са в "корупция на Земята", като според специалисти това обвинение най-често се използва при случаи, свързани с шпионаж и/или опит за сваляне на иранското правителство.
Ролята на журналиста и разпространяваните през популярното приложение Telegram от него новини за демонстрациите през 2017 г. е значителна, тъй като с това той се превърна в един от малкото адекватни източници на информация за протестите. Освен това неговите материали и уличаващи сведения за ирански официални представители, допълнително разпалваха напрежението, породено от икономическата криза в страната.
С оглед на собствената си безопасност той живееше във Франция и споделяше новините си оттам. През октомври 2019 г. обаче при операция на Революционната гвардия Зам беше заловен и върнат насила в Иран. Информация за самата операция не беше споделена от иранските власти.
Журналистът се извини за действията си. По време на интервю през юли той съобщи, че е отслабнал с 30 килограма от задържането му.
Неговият баща Мохамед Зан - реформатор от шиитското духовенство, който е работил за правителството в началото на 80-те, още през юли юли 2017 г. публикува отворено писмо, в което се разграничава от журналистическата му дейност на сина си.
Франция остро критикува наложената смъртна присъда на Рухола Зан като "сериозен удар върху свободата на словото и медийната свобода в Иран".
Протестите от 2017 г. са едно от най-големите предизвикателства пред Ислямската република от протестите на Зеленото движение през 2009 г. Подобни масови протести имаше и през ноември 2019 г.
Първоначално демонстрациите бяха организирани заради резкия скок на цените на храните и основните продукти, но впоследствие недоволството се насочи спрямо цялата управляваща класа в страната.
Така по време на протестите бяха задържани най-малко 5000 души, а други 25 загинаха.